Bebek Bakımı

Bebeğin İlk Banyo Suyuna Ne Konur 2022

Bebeğin ilk banyo suyuna ne konur? Kaçınılması gereken şey, bebeğinizin çok kaygan hale gelmesidir. Çocuğunuzun kaymasını önlemek için bir lavabo veya leğeni bir havluyla hizalayın. Bir elinizi çocuğunuzun üzerinde tutun ve bakışlarınızı başka yöne çevirmekten kaçının. Bebeğin ilk banyo suyuna çocuğunuzu asla başıboş bırakmayın. Bebeğinizin altını silmek için bir havlu kullanın. İşte bebeğinizin banyo suyuna dahil etmeniz gereken temel öğelerin bir listesi.

Yenidoğan Bebeğinize Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğin ilk banyo suyuna hazırlanırken güvenlik en büyük önceliktir. Ilık su ve az miktarda yumuşak sabun kullanın. Bebeğinizi asla banyoda gözetimsiz bırakmayın. Bebeğin ilk banyo suyuna denetlediğinizden emin olun. Ve çocuğunuzu tutarken gözlerinizi asla bırakmayın. Bebeğiniz banyoya hazır olduğunda, gerekli tüm banyo malzemelerini hazırlayın. Burada başlamanız için birkaç fikir var:

Bir bebek küveti en az iki ila üç inç su tutmalıdır. Lavabo da işe yarayacaktır. Su sıcak olduğunda, bebek için rahat hissedecektir. Bebek şampuanı ve sabunu kullandığınızdan emin olun. Sünger banyosu da kullanabilirsiniz. Bebeğinizin başını daima suyun üstünde tutmayı unutmayın. Çocuğunuzu sıcak tutmak için, sıcak kalmasını sağlamak için bebeğin vücudunun üzerine sık sık su dökmelisiniz.

Bebeğin ilk banyo suyuna yaparken su sıçratmamaya özen gösterin. Banyodan önce bebeğinizin gözlerini silmek için ılık suya batırılmış bir pamuk kullanılabilir. Baskın elinizle bebeğin yüzünü nazikçe silin, partneriniz yıkama işleminde size yardımcı olabilir. Her zaman banyonun en önemli kısımlarından biri olan bebeğin yüzünü yıkamayı unutmayın. Bebeğin gözlerini yıkamak için temiz bir pamuğu su kabına batırın. Sonra diğer gözünü yıkayın.

Bebeğin İlk Banyo Suyuna Ne Konur 2022

Yenidoğan Banyosu Nasıl Yaptırılmalı?

İşte yeni doğmuş bir banyoyu düzgün bir şekilde nasıl yapacağınız. Öncelikle bebeğinizi banyoda yalnız bırakmamalısınız. Bunun yerine onu yukarı kaldırın ve sıcak bir havluyla örtün. Bebeğin ilk banyo suyuna asla köpük banyosu veya temizleyiciler eklemeyin. Uzmanlar, yeni doğan bebeğinizin cildini ilk bir ay kadar sade suyla yıkamanızı tavsiye ediyor. Suyun sıcaklığının 1-2 inçten yüksek olmaması gerektiğini unutmayın.

Bebeğinize banyo yaptırırken mutlaka kafa ve yüz ile başlayın. Süngeri suya batırın, başını silin ve cinsel organları ve bebek bezi bölgesini yıkadığınızdan emin olun. Bebeğin ilk banyo suyuna tutarken kol altı, kulak arkası ve boyun çevresindeki kırışıklıklara özellikle dikkat edin. Ardından bebeğinizin yüzünü ve boynunu yıkayın.

Ardından bebeğinizin başını ve boynunu sabunsuz ılık suyla yıkayın. Bebeği giydirmeden önce iyice kuruladığınızdan emin olun. Bebeğinizi yıkamak için ambalajın üzerindeki talimatları uyguladığınızdan emin olun. Şampuan kullanmak istiyorsanız, haftada sadece bir veya iki kez kullanın. Bu, bebeğinizin cildini yumuşak ve sağlıklı tutacaktır.

Küvet Banyosu Nasıl Olmalı?

Birçok ebeveyn, bebeğin ilk banyo suyuna ne kadar sıcak olması gerektiği konusunda endişelenir. Su çok sıcak olmamalı, ancak çok soğuk da olmamalıdır. Bebeğinizi yakmak ya da hasta etmek istemezsiniz. Ancak endişelenmeyin, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. İşte birkaç önemli ipucu:

Banyo sırasında bebeği ılık bir havluya koymaya çalışın ve nazikçe sarın. Ardından bebeği beşiğe veya beşiğe koyun ve suyu doğru sıcaklığa gelene kadar ısıtın. Hava soğuksa, ani sıcaklık değişimini önlemek için bebeği sıcak bir odaya koyun. Su çok sıcaksa, onu bir havluya sarın ve odayı sıcak tutun.

Suyun sıcaklığı en az yetmiş derece olmalıdır. Odayı sıcak tutmak veya odayı ısıtmak için duş kullanmak en iyisidir. Sıcak bir bez bebeği sıcak tutmaya yardımcı olabilir ve endişeleniyorsanız, onu sıcak tutmak için her zaman bebeğin karnına koyabilirsiniz. Suyun banyodan önce bebeği giyecek kadar sıcak olduğundan emin olun. Bebek küvetini yaklaşık iki inç su ile doldurmanız da önerilir. Unutmayın: Bebeğinizi akan suya sokmayın!

Bebeğin İlk Banyo Suyuna Ne Konur 2022

Doğal Krem: Vernisk Tabakası

Vernisk Tabakası, bebeğinizin cildinde bulunan ve yeni doğan bebeğinizi mikrop ve bakterilere karşı korumaya yardımcı olan koruyucu bir katmandır. Vernix, bebeğinizin cildinde bir bariyer görevi görerek nemi hapseder ve onu su kaybına karşı daha dirençli hale getirir.

Vernix Tabakası, hamilelik sırasında bebeğinizin cildinde oluşur ve yeni doğan bebeğinizi zararlı bakterilerden korumaya yardımcı olan proteinler ve yağ asitlerinden oluşur. Bu koruyucu tabaka, bebeğinizi doğum sırasında ve sonrasında amniyotik sıvıdaki bakterilerin zararlı etkilerinden korur. Ayrıca bebeğinizin sağlıklı bakteri florasının gelişmesine yardımcı olarak enfeksiyonu önler.

Göbek Kordonunun Düşmesini Bekleyin

Bezini sıkarak ve nemli bir bezle silerek bebeğinize sünger banyosu yaptırabilirsiniz. Ardından bebeğinizi banyoya, tercihen alt değiştirme masası gibi rahat bir yüzeye yerleştirin. Göbek kordonunu henüz çıkarmadıysanız, banyodan sonra bebeği sarmak için bir havlu kullandığınızdan emin olun. Göbek kordonu tipik olarak birkaç hafta sonra kendi kendine düşer. Kordon kütüğü hala görünüyorsa, sağlık uzmanınıza başvurun ve düşene kadar bekleyin.

Bir bebek küvetinde üç inç ılık su olmalı ve üç inç suyla doldurulmalıdır. Bebeği ilk banyosuna koymadan önce kordonun düşmesini beklemek en iyisidir. Göbek kordonu kütüğü ilk bir ila iki hafta içinde düşmelidir. Bebeği banyo sandalyesine koymak ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilir. En az 3 inç ılık su ile bebek için yeterince büyük bir bebek küveti kullanmalısınız.

Bebeğin İlk Banyo Suyuna Ne Konur 2022

Suyun Sıcaklığı Ne Olacak?

Bir bebek için ilk banyo ılık olmalı, ancak sıcak olmamalıdır. Su 36 santigrat dereceden daha sıcak olmamalıdır. Su sıcaklığını doğru tutmak için muslukların sıcaklığını test edin. Doğru bir okuma elde etmek için bir termometre de kullanışlıdır. Bebeğinizi her zaman belinin en az iki inç altında yıkayın. Bebeğinizi suda başıboş bırakmamak da önemlidir. Kızarıklığa neden olabilir.

Banyo suyunun sıcaklığından emin değilseniz, bileğinizi veya dirseğinizi küvete sokarak kendiniz kontrol edebilirsiniz. Su size sıcak gelmeli. Sıcak hissediyorsa, yüzen bir termometre kullanmayı deneyin. Bazı termometreler renk değiştirir ve su geçirmez olmayabilir. Küçük aralıklı bir termometre alamazsanız, yüzen bir termometre kullanabilirsiniz.

İlk birkaç ay boyunca suyun sıcaklığını azaltmalısınız. Bebeğinizin yanmasını istemezsiniz ve onu sıcak suya maruz bırakmamalısınız. Bir su kazanınız varsa, 120degF’ye ayarlanmış bir termostat kullanın. Ayrıca sıcak su faturasından da tasarruf edeceksiniz! Eğer sahip değilseniz, bir tane satın almayı düşünün.

Bebekleri Yıkarken Neler Gerekir?

Bir bebeği yıkamanın ilk adımı bebeğin ilk banyo suyuna ılık su katarak hazırlamaktır. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri toplayın ve işleme başlamadan önce hepsinin elinizin altında olduğundan emin olun. Bebeği alt değiştirme masası, yatak, zemin veya lavabonun yanındaki tezgah gibi düz bir yüzeye yerleştirin. Ardından, baş ve boyundaki cilt kıvrımlarına odaklanarak bebeğin yüzünü nazikçe silin. Kulak zarına zarar verebileceğinden pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Önce bebeğinizi soyun. Yıkanmadan önce vücuttaki gevşek giysileri çıkardığınızdan emin olun. Ardından, bebeğin giydiği giysileri sabun ve suyla yıkayın. Kimyasal olmayan bir sabun kullanmak ve çamaşırları yıkamadan önce ıslatmak önemlidir. Yüksek sıcaklık mikropları ve bakterileri öldürür. Bu sayede bebeğinizin her kıyafetini değiştirdiğinizde yeni bir banyo yaptığından emin olabilirsiniz.

Bebeğin İlk Banyo Suyuna Ne Konur 2022

Bebek Şampuanı Nasıl Olmalı?

Bebeğin ilk banyo suyuna, bebeğinizin kafasını batıracak kadar sıcak olmalıdır. Bebeğinizin boğulmasını önlemek için, bebeğinizin başını hafifçe geriye doğru tutarak sırtını desteklediğinizden emin olun. Başlarına ılık su dökün, ardından bir bezle durulayın. Bebeği iyice durulayın ve temiz bir bezle kurulayın. Bebeğinizin cildinde hassas bir cilt oluşacağından çok fazla şampuan kullanmayın.

Bebekler ilk birkaç hafta sade suda yıkanmalıdır. Dört ila altı hafta sonra kokusuz bebek şampuanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yine de aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Bebek tahriş edilmemeli veya aşırı yıkanmamalı, aksi takdirde cilde zarar verebilirsiniz. Bebeğinizin saçını yıkamak için hafif şampuan kullanın ve iyice duruladığınızdan emin olun. Bazı bebeklerin zararsız olan ve yakında büyüyecek olan beşik başlığı vardır.

Ebeveynler ilk kez suyun sıcaklığı hakkında endişeleniyorlar. Su sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Yeni doğmuş bir bebeği yıkarken, suyu düşük bir sıcaklıkta açarak başlamak en iyisidir, daha sonra ılık bir sıcaklığa yükseltin. Soğuk suyla başlayıp ılık suyla biten suyu yavaşça açmak da en iyisidir. Şampuan kullanmak istemiyorsanız, bebeğinizi temiz, yumuşak bir bezle durulayın ve kurumasını bekleyin.

Bu gibi sizleri Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan 4 Aylık Bebek Gelişimi makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu