Bebek Bakımı

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022

Bebek cilt bakımı için bebeğinizin cilt tipine en uygun türü seçtiğinizden emin olun. Günlük kullanım için yeterince yumuşak olan ve bebeğinizin cildini kurutmayan hindistancevizi yağını sabun olarak da kullanabilirsiniz. Bu yazıda, bebeğiniz için doğru bebek bezi seçmenin önemini ve ayrıca göbek bağı bakımına ilişkin ipuçlarını tartışacağız.

Bebeğinin Cilt Sağlığını Koru

Bebeğinizin cildine zeytinyağı kullananlar için cilt sağlığını korumaya başlamak için asla erken değildir. Bebeklerin yaşamlarının ilk yılında geliştirebilecekleri birkaç yaygın cilt problemi vardır. Bebeğinizi yakından izlediğinizden ve değişiklikleri derhal ele aldığınızdan emin olun. Birkaç gün içinde geçmeyen bir kızarıklık enfeksiyon olabilir. Bebeğinizin bu koşullardan herhangi birinden muzdarip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza danışın.

Bebek cilt bakımı için günde en az bir kez yıkamak, çatlamış cilt ve dikenli ısı döküntülerini önlemeye yardımcı olabilir. Çocuğunuzu ne kadar sık ​​yıkarsanız, o kadar çok nemlendirici uygulamanız gerekir. Sıcak su ve buhardan kaçının çünkü bunlar bebeğinizin cildini doğal yağlardan arındırabilir. Ayrıca odayı sıcak tutun. Çocuğunuzun cildini tahriş etmemek için klimayı ve fanları kapatın.

Bazı bebeklerin bir milia formu olabilir. Bu döküntü genellikle burunda veya yüzde görülür ve cilt pullarının neden olduğu tıkanmış yağ bezlerinden kaynaklanır. Neyse ki, milia’yı tedavi etmek çok zor değil ve pullar düştükçe zamanla kaybolacak. Ve yetişkin sivilcelerinden farklı olarak, bezler tekrar açılır açılmaz milia kendi kendine kaybolacaktır.

Daha fazla bilgi için; Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır? 2022

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022

En Önemli Soru: Doğru Bebek Bezi Seçimi

Bebek cilt bakımı söz konusu olduğunda bebeğiniz için doğru bebek bezini seçmek çok önemlidir. Bebeklerin cildi hassas ve yumuşaktır, bu da bebek bezinde pişik oluşmasına neden olur. Bebek bezi döküntüsü hiç kimse için eğlenceli değildir, ancak oluşumunu en aza indirmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Bebeğiniz için hangi bebek bezlerinin en iyisi olduğundan emin değilseniz, hangisinin ona en uygun olduğunu görmek için birkaç tane deneyin.

Her şeyden önce, doğru bebek bezi boyutunu seçmelisiniz. Doğru bedeni seçmenin en iyi yolu bebeğinizin kilosunu kontrol etmektir. Bebeğiniz kilo aralığının en üstündeyse, bir beden daha büyük satın almak isteyebilirsiniz. Tırnaklar kirliyse katladığınızdan emin olun. Doğru bebek bezi bedeni rahatça oturmalı, ancak bebeğinizi boğacak kadar sıkı olmamalıdır.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022

Güneş Yanıklarına Dikkat

Bir ebeveyn olarak, özellikle bebekler için güneş yanığının tehlikelerinin farkında olmalısınız. Güneş yanıkları, güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu kırmızı, yanan ve iltihaplı bölgelerdir. Genellikle maruz kaldıktan iki ila dört saat sonra başlarlar ve yaklaşık 12 ila 14 saatte zirveye ulaşırlar.

İlk olarak bebeklere zeytinyağı sürmek, yanma hissini gidermek için çocuğunuzu sakinleştirir. Etkilenen bölgeye aloe vera jeli veya hafif bir hipoalerjenik nemlendirici uygulayın. Güneş yanığı şiddetliyse, ağrı ve şişliği hafifletmek için çocuğunuza ibuprofen vermeyi düşünebilirsiniz. Bu ilaç çocuk doktorları tarafından onaylanmıştır. Güneş yanığı ciltteki sıvıların buharlaşmasına neden olacağından çocuğunuzu nemli tuttuğunuzdan emin olun.

Bebeklerde güneş yanığı alırsa, onu 48 saatten fazla güneşte bırakmaktan kaçınmalısınız. Cilt mümkün olduğunca çabuk soğumalı ve yatıştırılmalıdır. Ekstra yatıştırıcı etki için banyoya biraz kabartma tozu veya yulaf ezmesi banyo tozu ekleyebilirsiniz. Yanık iyileşene kadar bebeğinizi güneşe koymaktan kaçının.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022

Göbek Bağı Bakımını İhmal Etme

Hamilelik sırasında göbek bağı bebeği plasentaya bağlar. Fetüse besin ve hormon taşıyan ve doğumdan sonra bebeğe besin sağlayan bebek için bir can simidi gibidir. Bununla birlikte, bebek cildi için farklı göbek bağı bakımı türlerinin farkında olmalısınız.

Göbek bağı çıkarılana kadar bölgeyi temizlemenin en uygun yolu sünger banyosudur. Yumuşak bir bezi ılık suya batırın ve fazlalığı sıkın. Suya az miktarda yumuşak sabun ekleyebilirsiniz. Cilt kırışıklıklarına özellikle dikkat ederek, kafa ile başlayın ve vücuda doğru inin. Bebeği iyice durulayın ve sünger banyosunu kurutun.

Daha fazla bilgi için; Yenidoğan Bebek Bakımı

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir

Bebek cilt bakımı konusunda bebeğinizin tırnaklarını nasıl keseceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, bu görev şaşırtıcı derecede basit ve güvenlidir. Bebeğinizin tırnaklarını derin uykudayken kesmelisiniz. Tırnaklarını güvenli bir şekilde kesmek için bir makasa veya makasa ihtiyacınız olacak. Aşağıda tırnak kırpma için birkaç ipucu listelenmiştir. Herhangi bir sorunu önlemek için aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun:

Bebek tırnaklarını keserken akılda tutulması gereken ilk şey çocuğunuzu sakin tutmaktır. Eğer yapmazlarsa, sakinleşene kadar beklemek daha iyidir. Bebeğiniz çığlık atıyorsa, süreci durdurun ve iyileşmesine izin verin. Tırnaklarını kesmek konusunda gerginseniz acele etmeyin. Bunun yerine, kıymık riskini azaltmak için gün boyunca birkaç çivi çakın.

Saç kesme makineniz yoksa, bir çift bebek tırnak makası mükemmel bir seçenektir. Çocuğunuza zarar vermemek için bebek boyutunda bir zımpara tahtası veya tırnak törpüsüne de yatırım yapmalısınız. Büyüteçli, güvenli, bebek boyutunda bir tırnak makası kullandığınızdan emin olun. Bebek tırnaklarını keserken, kenarları düzleştirmek için bir tırnak törpüsü kullandığınızdan emin olun.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022

Bebek kıyafetlerini özenle seç!

Yeni bebeğiniz için kıyafet seçerken, yenidoğan cildi çok hassas olduğu için doğal kumaşları tercih ettiğinizden emin olun. Pamuk ve keten gibi doğal malzemeler en iyi seçimlerdir. Bunun gibi kumaşların yıkanması ve kurutulması da daha kolaydır. Doğal bir his ve kokuya sahip kumaşlar en iyi seçeneklerdir.

Giysilerin dezenfeksiyonu için toz deterjan yerine sıvı deterjan tercih etmelisiniz. Ayrıca yumuşatıcılardan ve antistatik ürünlerden kaçının. Ayrıca daha az sıklıkta yıkamak istiyorsanız yünlü giysiler satın almaktan da kaçınabilirsiniz.

Egzama için ne yapmalı

Egzamalı bir çocuğa banyo yaptırırken nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmek önemlidir. İlk adım, cildi sade, kokusuz sabunla yıkamaktır. Kızarıklığı yatıştırmak isteseniz bile köpük banyosu veya sabun kullanmaktan kaçının.  Bu olduğunda, tıbbi yardım almalısınız. Parfümlü veya kokulu banyo ürünleri kullanmayın, bu sadece sorunu ağırlaştıracaktır.

Dolu bir su küvetine 2 yemek kaşığı ev tipi çamaşır suyu çözeltisini deneyebilirsiniz. Çocuğun en az 10-15 dakika ıslanmasına izin verin. Banyolar yüzme havuzları gibidir, bu nedenle çocuğunuza göz kulak olun ve her zaman denetleyin. Çözelti ayrıca çocuktan durulanmalıdır. Banyodan sonra etkilenen bölgeyi, özellikle yüzü nemlendirin. Losyonlar su bazlıdır ve kremlerle aynı bileşenlere sahip değildir. Organik bir versiyon kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak organik ürünlerin mutlaka alerjenik içerik içermediğini unutmayın.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022

Bebek pudrasına elveda

Tozlarınızda uçucu yağlar kullanmanın birçok faydası vardır ve hatta bazıları cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, ciltleri olgunlaşmamış ve hassas olduğu için üç aydan küçük bebeklerin tozlarında uçucu yağlar kullanmamalısınız. Bunun yerine kuru otlar kullanabilirsiniz. Çoğu bitki, uçucu yağlardan daha az yağ içerirken, bunun yerine kullanılabilirler. Bazıları sakinleştirici özelliklere sahiptir ve aynı zamanda harika koku gidericilerdir.

1974’te Dartmouth Koleji’nden bir profesör, J&J tarafından üretilen 17 talk örneğinin beşinde asbest keşfetti. O profesör, maddeye “fiberform aktinolit” adını verdi. Ancak şirket, FDA’ya rapordan bahsetmedi. Sonuç olarak, federal hükümet henüz bebek pudraları için uyarı etiketlerini onaylamadı.

ABD hükümeti talk pudrasını yasaklamak için henüz adım atmadığından, üreticilere karşı birçok dava var. Johnson & Johnson şirketi lider bir bebek pudrası markasıdır ve altı binden fazla davaya konu olmuştur. Davaların çoğu, talkın yumurtalık kanserine ve diğer hastalıklara neden olduğunu iddia ediyor. Bu davalardan bazıları, bu hastalıklardan muzdarip olan ve şu anda şirkete dava açan erkekleri içeriyor.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan 4 Aylık Bebek Gelişimi makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu