Bebek Bakımı

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Bebek nasıl sosyalleşir sorusunu yanıtlayacağız. Bebeğiniz için yeni insanlarla tanıştırmak için doğru zaman ne zaman? Bebeğinizi insanlarla kendi hızında tanıştırmalısınız. Bu şekilde, çevresinde bir dizi farklı insan olmasına alışacaktır. Bazı bebekler büyükanne ve büyükbabalarına teslim edilmekten hoşlanırken, diğerleri utangaçtır. Çekingen bir bebeği yeni insanlarla sosyalleşmesi için zorlamaktan kaçınmalısınız. Alternatif olarak, bebeğiniz arkadaş canlısı ve cana yakınsa, “mutlu” dönemlerde eve ziyaretçi davet etmelisiniz.

Bebek nasıl sosyalleşir? Bebekler diğer insanların dokunuşlarından, seslerinden ve yüz ifadelerinden öğrenirler. Ebeveynleri ilk oyun arkadaşlarıdır. Bebekler onlarla oynayarak diğer insanlarla tanışır ve sosyal olarak etkileşim kurmayı öğrenir. Ayrıca diğer çocuklar ve yetişkinler gibi yabancıları nasıl tanıyacaklarını ve selamlayacaklarını da öğrenirler. Çocuğunuzun utangaç olduğundan endişeleniyorsanız, çocuğunuzun sosyal ortamlarda daha rahat olmasına yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

1. Çocuğunuzun 13-15. ayları

Bu yaşta çocuğunuz basit komutları takip edebilir ve oyun oynarken sizi taklit edebilir. Hatta yardımsız yürüyebilir. Bununla birlikte, çocuğunuz hala Burada ve Şimdi’de yaşıyor ve meydan okuyan görünmesi muhtemel. Muz veya kurabiye yemek gibi basit şeyleri yapmayı reddedebilir. Ona birkaç kez hayır demende sorun yok, ama aşırıya kaçmamaya çalış.

  • Çocuğunuz 13-15 aylık ve ses çıkarmaya başlayacak. Gevezelik, “babababa” ve “mamamama” tipik yürümeye başlayan çocuk konuşmalarıdır.

Oyun parkını reddetmek

  • Diğer ebeveynlerle oyun buluşması, diğer ebeveynleri tanımanın harika bir yoludur. Bir oyun tarihi, bebeği diğer çocuklar ve ebeveynlerle sosyalleştirmenin harika bir yolu olabilir. Oyun alanını bir sosyalleşme aracı olarak kullanmak, küçük çocuklar genellikle paralel oyun modunda olduğundan bu konuda yardımcı olabilir. Yapılandırılmış oyuna iyi bir örnek, benzer oyuncaklarla iki kutu kurmaktır. Bir çocuk diğerini oynamaya yönlendirebilir, diğer çocuk ise oyunun güvenli olduğundan emin olmak için denetlenir.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Adım adım oyun oynamanın faydaları

  • Ebeveynler, sosyalleşmeyi ve diğer insanlarla bağlantıyı teşvik ettiği için bebekleri ve çocuklarıyla oyun oynamalıdır. Bu konuşmaları kolaylaştırmak için ebeveynler, çocuklarının oyun tercihlerinin farkında olmalı ve oyuna ne zaman ara vereceklerini bilmelidir. Hareketsiz davranış, bir duraklamanın gerekli olduğunun başka bir işaretidir. Ilımlı video oyunları bebeğe birçok değerli beceri öğretebilir ve çocuğun sosyalleşmesine ve gelişimine katkıda bulunabilir.
  • Fiziksel eğlence: Bebek nasıl sosyalleşir? Bebekte motor becerileri geliştirmenin yanı sıra, oyun oynamak duygusal zekanın gelişimi için de iyidir. Fiziksel faydaları arasında, oyun alanı kaydırakları çocukların güvenli bir ortamda risk almalarını sağlar. Ördek-ördek-kaz ve etiket gibi oyunlar da empati geliştirmek için faydalıdır. Başkalarının yüz ifadelerini okuyabilen çocuklar, olmayanlara göre daha toplum yanlısı olma eğilimindedir.

Anti sosyal davranış

  • Araştırmalar, antisosyal davranışların, çocuklar toplum yanlısı, duyusal deneyimlerden yoksun bırakıldığında ortaya çıktığını göstermektedir. Bir bebeğin beyni deneyime son derece bağımlıdır ve birincil bağlanma figürüyle etkileşimler yoluyla davranışa bağlıdır. Beyin hem değişken hem de dövülebilirdir ve beynin mimarisi organizmanın tarihini yansıtır. Erken yaşam deneyimleri hem besleyici hem de olumsuz olabilir. Araştırmalar, birincil bağlanma figürüyle oynama fırsatı bulamayan çocukların daha agresif ve antisosyal davranışlar geliştirdiğini gösteriyor.

 

  • Antisosyal davranışların nedenleri bilinmemekle birlikte uzmanlar, bu özelliğin gelişimsel bir özellik olduğuna ve genetik kökleri olduğuna inanmaktadır. Vermont’ta bir demiryolu inşaat şefi olan Phineas Gage’in hikayesi buna bir örnektir. 1848’de çelik bir çubuğa çarptı ve bir gözünü kaybetti. Çelik çubuk daha sonra beynin ön kısmını geçti ve diğer tarafta kafatasının üst kısmını sağlam bıraktı. Olaydan kurtuldu, yürüyebildi ve konuşabildi, ancak oldukça antisosyal bir kişilik geliştirdi. Bu dönemde dürtüsel ve kaba oldu.

 

  • Bir bebek antisosyal davranış gösterdiğinde, çocuğun cesaretini kırmamak önemlidir. Bunun yerine, ebeveynler tekrar eden kalıplar ve kalıcı karakter özellikleri aramalıdır. Şakacı davranış ve aptal davranış, iyi sosyal davranışları teşvik etmenin iki yoludur. Bir çocuk güldüğünde, sosyal aktivitelere katılma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Sonuç olarak, bu davranış daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Doktor, bu davranışın altta yatan bir durumun belirtisi mi yoksa sadece geçici bir aşama mı olduğunu belirleyebilir.

En çok hoşlanacakları oyunlar:

Bebeğinizle farklı oyunlar deneyebilir veya kendiniz oynayabilirsiniz. Çöpçü avları, bebeğinizle sosyalleşmenin eğlenceli yollarıdır. Bu oyunların sanal sürümlerini oynayabilir veya dondurma çubuğu veya ataş gibi günlük öğeleri kullanan gerçek yaşam sürümlerini oluşturabilirsiniz. Bir parça çikolata gibi ödüller de ekleyebilirsiniz. Oyunun 10 veya 15 turundan sonra, sonunda en çok eşyaya sahip olan çocuk kazanır!

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Görünüp kaybolma (Saklambaç):

Bebek nasıl sosyalleşir, çocuğunuzla saklambaç oynamak, onlara yaratıcı olmayı öğretmenin ve yaratıcı bir düşünce süreci geliştirmenin harika bir yoludur. Oyun, bebeklerin işleyen belleklerini geliştirmelerine yardımcı olur ve gizli insanları ve nesneleri bulmaya çalışırken yaratıcı düşünmeyi teşvik eder. Bu aktivite aynı zamanda nesnelerin kalıcılığını öğrenmelerine de yardımcı olabilir. Diğer çocuklarla tanışmaları, paylaşmaları ve yön duygusu edinmeleri için harika bir yoldur.

Saklambaç oynamak, özellikle birkaç çocuğun dahil olduğu durumlarda, sosyal beceriler geliştirmek için harikadır. Çocuklara başarısızlığı kabul etmeyi ve zarafetle ilerlemeyi öğretir. Önce ortaya çıkmak yerine, ‘gizlenmeyi’ öğrenerek sırayla ‘O’ olmayı öğrenirler. Ne kadar çok oyun oynarlarsa, kaybetmenin “kokusu” o kadar az olur. Bu oyunla ilgili en iyi şey, katılan herkes için eğlenceli bir aktivite olmasıdır.

Top Yuvarlama:

Topu yuvarlamak gibi basit oyunlar, çocuğun sosyal becerilerinin gelişiminde çok yardımcı olabilir. Bu basit aktivite, gelecekteki sosyal gelişimleri için gerekli olan sıra alma, paylaşma ve kuralları geliştirir. Bebek nasıl sosyalleşir? Bebekler bile gözetim altında oldukları takdirde top oyunlarına katılabilir. İşte nasıl. Basit bir oyunla başlamak için V şeklinde oturun, ayak parmaklarına dokunun ve topu bir ebeveynden diğerine yavaşça geçirin. Çocuğunuz büyüdükçe, yavaş yavaş geri çekilebilir ve nişan almasını zorlaştırabilirsiniz. Ayrıca, topu daha hızlı yuvarlayarak oyunu değiştirebilir ve iyi bir atış yapmalarını daha zor hale getirebilirsiniz.

2. Çocuğunuzun 16-18. ayları

Çocuğunuz sosyalleşmeye başladığında 16-18 aylıktır. Bu yaşta, diğer insanlarla iletişim kurabilir ve onların uyarılma ihtiyaçlarını karşılayabilir. Dil becerileri de bu yaşta gelişiyor. Birkaç kelime söyleyebilir ve nesneleri ve eylemleri tanımlayabilir. İlk konuşmasını geliştirmesi muhtemeldir ve bu yaşta sınırlı bir kelime dağarcığına sahip olacaktır. Onu dışarı çıkarmaya ve dünyaya teşhir etmeye başlamak için harika bir zaman.

Bebek nasıl sosyalleşir? Çocuğunuz nesneleri ses veya dokunuşla tanımaya başlayabilir ve hatta oyun oynamaya başlayabilir. Örneğin, bir bardaktan içiyormuş gibi yapabilir veya cep telefonuyla konuşabilir. Ayrıca diğer çocuklarla oynamaya başlar ve sohbetlere ve grup etkinliklerine katılır. Gelişimsel dönüm noktalarını belirlemek için onu 18 aylık muayenesine de götürebilirsiniz. Çocuğunuzun güvenliğini ve gelişimini sağlamanın yanı sıra, refahını da sağlamalısınız.

 

Yabancılardan şüphelenme

Bebek nasıl sosyalleşir? Bebeğinizin sürekli olarak başkalarından şüphelendiği bir gelişim aşamasında, yabancılardan şüphelenmek tamamen normaldir. Bebeğiniz ilk başta endişeli veya korkmuş olsa da, bu aşama ikinci doğum gününden önce geçecek. Sadece sabırlı ve tutarlı olmayı unutma, ileride daha mutlu günler göreceksin. Çocuğunuzun yabancılardan şüphelenmesinden endişeleniyorsanız, bu doğal korkunun üstesinden gelmesine yardımcı olacak bu basit stratejileri izleyin.

Bir yabancıdan şüphelendiğinde bebeğinizin ne yaptığını gözlemleyin. Çocuğunuz yabancıyı görmezden gelebilirken, özellikle çevrelerinde bir yabancı göründüğünde endişeli veya stresli hissedebilir. Bebeğinizin yabancılarla temastan kaçındığını fark ederseniz, onlarla geçirdiği zamanı sınırlamayı düşünün. Çocuğunuz yabancı hakkında stresli görünüyorsa veya emin olamıyorsa, onunla konuşarak olumlu geri bildirimlerle dikkatini dağıtabilirsiniz.

Çocuğunuz yabancılardan şüpheleniyorsa, akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza haber verin. Çocuğunuzun yabancıların yanında gergin olduğu bir dönemden geçtiğini ve anladığınızı onlara açıklayın. Sessizce konuşarak veya bir oyuncakla onu baştan çıkararak çocuğunuzun kaygısını yenmeye çalışın. Bu rahatsız edici veya verimsiz görünse de, durumu sizin ve diğer kişi için daha az stresli hale getirecektir.

Oyun grubu ve çocuğunuza sağlıklı bir oyun grubu kurmak için öneriler

Oyun grubu, aynı yaştaki çocukları bir araya getiren bir aktivitedir. Bir oyun grubunun faydaları iyi bilinmektedir ve araştırmalar çocukların bir ila üç yaş civarında sosyal becerilerini geliştirmeye başladığını göstermiştir. Ancak her çocuk farklıdır ve sosyal becerilerini teşvik etme ve geliştirme yaklaşımları da farklılık gösterecektir. Bu makale, oyun gruplarının bebekler ve ebeveynler için avantajlarını tartışacaktır. Bu aktivitenin çocuğunuzun gelişimi için neden bu kadar önemli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebek nasıl sosyalleşir? Diğer bebeklere maruz kalmak, bebeğin benlik duygusu geliştirmesine yardımcı olur. Akranlarıyla nasıl etkileşime gireceklerini ve sosyal ipuçlarını takip etmeyi öğrenirler. Bu özellikle küçük çocuklar için önemlidir, çünkü genellikle başka bir bebekle yan yana veya paralel oynarlar. Diğer çocuklarla doğrudan etkileşim genellikle yürümeye başlayan yıllarda olur. Bebekler, oyun grubu deneyimleri aracılığıyla sosyal ipuçlarını öğrenecek ve güven geliştireceklerdir. Ayrıca, aynı yaş grubundan çocuklarla çevrili olma deneyimi, sosyal bağlar kurmalarına ve benlik saygısını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Sabırsızlık (Her şey şimdi olsun!)

Bebek nasıl sosyalleşir? Çocuğunuzun sabırsızlığını azaltmanın ilk adımlarından biri davranışlarına dikkat etmektir. Kendine karşı sabırsız olabilir veya sırasını beklemekte zorlanabilir. Davranışında bir kalıp fark ederseniz, not alın. Bu notlar, sizin ve başkalarının ev ve okul için stratejiler oluşturmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuz insanlara karşı sabırsızsa, DEHB gibi bir durumu olabilir veya sosyal becerilerle mücadele ediyor olabilir. Davranıştan endişeleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, çocuğunuzun utangaç olup olmadığıdır. Bebeklerin olgunlaşmamış sosyal becerileri vardır ve yeni arkadaşlar edinmeye zorlanmamalıdır. Utangaçlık tamamen normaldir, ancak sosyalleşmenin istediğinizden daha yavaş gerçekleşeceği anlamına gelebilir. Bebeğiniz utangaçsa, onu yavaş yavaş sosyalleştirmek onu cesaretlendirmenin en iyi yoludur. Yaklaşık beş vakadan birinde, utangaçlık ortadan kalkacaktır, ancak onun sosyalleşmek için çok utangaç olduğunu fark ederseniz, onu zorlamamalısınız.

Ottawa Üniversitesi’nden psikolog Cristina Atance tarafından yapılan araştırma, çocukların ödül almadan sabırlı olmayı öğrenebileceğini öne sürüyor. Laboratuar deneyinde bulunan çocukların, olmayanlara göre daha fazla sabır gösterdiklerini buldu. Ödüllerini alamadıklarında bile bir sonraki görevi beklediler. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak ve başa çıkma stratejilerini öğrenmek önemlidir. Örneğin, ebeveynler bebeğinizin bir sonraki ödülü beklemesine izin vermeyi deneyebilir.

Sabırsızlıkla ilgili pratik öneriler

Çocuğunuz için hayatı daha keyifli hale getirmek için, onlara çok küçük yaştan itibaren sabrı öğretin. Sabrı öğrenmek için bölünmemiş dikkatinize ve sürekli beslenmenize ihtiyaçları var. Sonunda bu özellikten doğal olarak büyüyecekler. Çocuğunuza sabırlı olmayı öğretmek için işte birkaç ipucu.

Oyuncaklar ve aktiviteler

Bebek nasıl sosyalleşir? Oyuncaklar ve aktiviteler bebeğin önemli sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olur. Örneğin, bebekler yüzük ve anahtar gibi şeyleri tutmayı severler. Bu oyuncaklar, sosyalleşmelerini geliştirirken ince motor becerilerini de teşvik eder. Her elinde bir oyuncak anahtar tutmak, bebeğe onu bir elinden diğerine geçirmeyi öğretir.

Bebeğin sosyalleşmesine yardımcı olmanın bir başka yolu da isim öğrenmesine yardımcı olan oyunlar oynamaktır. “Rol yapma” oyunları genç zihinleri meşgul eder ve onları çeşitli durumlarda kendilerini hayal etmeye teşvik eder. Bu oyunlar tek başına oyun oynamak için idealdir ancak diğer çocuklarla sosyalleşmek için de harikadır. Çocuk diğer çocuklarla birlikte oynayarak oyuncakları nasıl paylaşacağını ve iletişim kuracağını öğrenir. Ve faydaları burada bitmiyor.

Bir oyuncak kategorisinin birkaç örneğinin varlığı, bir çocuğun tercihlerinin oluşumunu kolaylaştırabilirken, araştırmacılar, bir cinsiyete ait oyuncakların mevcudiyetinin oyuncak kategorilerinin gelişimini etkilediğine inanmaktadır.

3. Çocuğunuzun 19-21. ayları

Bebek nasıl sosyalleşir? Çocuğunuzun sosyalleşme becerileri yaşlandıkça gelişmeye devam eder. Çocuğunuz yaşıtlarıyla ilişki kurmakta hala zorluk çekse de, oyun buluşmaları için başka çocuklar aramaya başlıyor. Çocuğunuzun sosyal ortamlarda gezinmesine yardımcı olmak için, ona diğer çocuklarla etkileşim kurması için bolca fırsat verin. Çocuğunuza kendinden emin olmayı öğreterek olumlu benlik saygısı geliştirmesini teşvik edin.

Bebek daha hareketli olmaya başlıyor, bu yüzden onu yeni yüzlerle tanıştırırken sabırlı olmalısınız. Çocuğunuz muhtemelen gülümseyecek, mırıldanacak ve diğer çocukların seslerini taklit edecektir. Bu, bebeğinizin kalıcı dostluklar geliştirmesine yardımcı olacağı için önemli bir gelişimsel dönüm noktasıdır. Çocuğunuzla çok fazla yüz yüze zaman geçirmeniz de önemlidir – bu, başkalarını ziyaret etmek anlamına gelse bile.

Arkadaş edinme

Çocuğunuza arkadaş olmayı/edinmeyi öğrenmesi konusunda yardım etmek için 8 öneri

Çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanıyorsa, kişisel bir koç gibi davranmayı düşünün. Bir rol model ve kişisel bir koç olarak, sosyal becerileri nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Rolünüz, duygusal ve öz düzenleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan destekleyici bir ortam sağlamaktır. Bebeğinizle hemen arkadaş olmasanız bile sabırlı ve anlayışlı olun. Bebeğinizin büyüyüp sosyal bir kelebek olacağını unutmayın.

Çocuğunuzla iyi bir arkadaş olması hakkında konuşarak, olumlu sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Hatta bir oyun randevusu oynayarak doğru türde arkadaşları seçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Bebek nasıl sosyalleşir? Çocuğunuzun arkadaş edinmesine yardımcı olmanın ilk adımı, çocuğunuzun ilgisini çeken şeyleri belirlemektir. Çocuğunuz bir kitap kurduysa, onu arkadaşlıkla ilgili kitaplar okumaya teşvik edin. Çocuğunuzun nasıl sosyalleştiğinizi izleyebilmesi için bazı arkadaşlarınızı da misafir etmek isteyebilirsiniz. Bu aynı zamanda olumlu sosyalleşmeyi modelleyecek ve güvenini artıracaktır.

Küçük çocuklar için gevşeme yöntemleri

Çocuklar için kanıtlanmış birçok gevşeme yöntemi vardır. Çocuğun kalp atış hızını, solunum hızını, cilt sıcaklığını ve kas gerginliğini azaltabilirler. Çocuklar sosyal ve duygusal istikrar için bu teknikleri uygulamaktan yararlanabilirler. Bu şekilde stres ve kaygı ile daha iyi baş edebilirler. Bu teknikler ayrıca bir çocuğun ağrıyı nasıl yöneteceğini öğrenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bir çocuğun daha iyi konsantrasyon ve sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olabilirler.

Bebekler küçükken yaşadıklarını unutur mu? Bir çocuğu rahatlatmanın bir yolu, ona dünyanın o kadar da kötü olmadığını göstermektir. Resimler veya somut ipuçları kullanarak, iyi bir duyguyu rahatlatıcı bir olayla ilişkilendirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Hissettikleri duyguları iyi şeylerle ilişkilendirebilirler, böylece bu ipuçlarını takip etme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bir çocuk olumlu bir duyguyu rahatlama ile ilişkilendirmeyi öğrendiğinde, sonunda yöntemi kendi başına kullanabilecektir.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Kavgada saldırganlığı önlemek

Bir bebeği sosyalleştirirken bir saldırganlık kavgasını önlemek için, davranışı neyin tetiklediğini anlamak önemlidir. Çocuğunuzun neden saldırgan davrandığını anlayarak, durumla başa çıkmak için alternatif stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzu masaya vurmaya veya yastığa vurmaya yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuz tekrar tekrar saldırgan davranışlarda bulunuyorsa, onu oyun grubundan çıkarmayı ve farklı bir ortamda sosyalleşmesine odaklanmayı düşünün.

Bebek nasıl sosyalleşir? Küçük çocukların küçükken saldırganlık göstermeleri doğaldır. Ne de olsa, eylemlerinin güvenli olmadığını anlamıyorlar ve kabul edilmek için kendilerini zorlamaları gerekiyor. Bu nedenle, olumsuz dürtülerinin yerini alacak olumlu davranışlar geliştirmeleri gerekir. Bu sabır ve tekrar gerektirir, ancak buna değer. Uygun teşvik ve özenle, bebeğiniz bağımsız, şefkatli bir yetişkin olarak büyüyecektir.

Çocuğunuz bir kardeşiyle kavga ederse, müdahale edin ve kavgayı bırakın. Çocuğunuz oyuncağını başka bir çocuktan alırsa, devreye girip oyuncağı geri almanız gerekir. Çocuğunuza göz kulak olmak ve kuralları ve sonuçları tutarlı bir şekilde uygulamak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun duygusal durumunun iyi bir rol model olmanızı zorlaştırdığını hatırlamak önemlidir, bu nedenle doğru iletişimi modellemek çocuğunuzun saygılı, olgun bir insan olarak gelişmesine yardımcı olacaktır.

Oyuncaklara karşı saldırganlık

Sebep ne olursa olsun, saldırgan davranışı engellemenin veya engellemenin yolları vardır. Bir bebeğin agresif davranışlarının nasıl yönetileceğine dair ipuçları için okumaya devam edin.

Gözlemci

Gözlem, bebekler ve küçük çocuklar için sosyalleşme sürecinde önemli bir rol oynar. Çocuklar, bakıcılarını gözlemleyerek nasıl davranacaklarını ve diğer insanlarla nasıl etkileşime gireceklerini öğrenirler. Bir psikolog olan Albert Bandura, konuyla ilgili araştırmalarıyla ünlüdür. Bandura, insanların doğal olarak gözlemsel öğrenmeyle meşgul olduklarını gösterdi. Çocuklarda gözlem yoluyla öğrenmenin gücü, Bandura’nın sosyal öğrenme teorisinde vurgulanmıştır. Bir Gözlemci, göz teması kurarak ve diğer insanların hareketlerini taklit ederek bebeğin sosyalleşmesine yardımcı olur.

Doldur boşalt oyunu:

Doldur ve Boşalt oyunu, bebeklere birçok temel kavramı öğretir. Ebeveyn olarak, kapları doldurma ve boşaltma gibi eğlenceli aktivitelerle çocuğunuzun oyun süresini uzatabilirsiniz. Çocuğunuz oynarken güçlü bir el-göz koordinasyonu geliştirecektir. Gelecekte, bu beceri isimlerini yazmalarına, bir topu yakalamalarına ve ayakkabılarını bağlamalarına yardımcı olacaktır. Bu eğlenceli aktivite, çocuğunuzu oldukça uzun bir süre meşgul eder. Çeşitli eğlenceli aktiviteler için BabySparks’ın geliştirme programına göz atın.

Çocuğunuzu oyuna dahil etmenin en kolay yollarından biri, bir nesneyi tanıtmaktır. Bebekler nesneleri hissederek, koklayarak ve ellerinde tutarak tutabilirler. Bilişsel becerilerini, zaten bildikleri kaplara koyarak da geliştirebilirler. Dokuz aylık olduklarında, nesneleri kaplara atmaya ve onlarla birlikte oynamaya başlayabilirler.

4. Çocuğunuzun 22-24. ayları

Çocuğunuzun sosyalleşme becerileri farklı oranlarda gelişmeye ve değişmeye devam etmektedir. Yaşamlarının ilk yılına yaklaştıkça, istedikleri şeyleri işaret ederek ve ses çıkararak temel iletişim becerilerini göstermeye başlarlar. Bu etkileşimler gelişimlerinde önemlidir. Paylaşmayı, sıralarını beklemeyi ve sözlü olarak müzakere etmeyi öğrenirler. Çocuğunuz ayrıca bir grup içinde kendi davranışlarını düzenleyebilir. Aşağıda, çocuğunuzun sosyalleşmesi için bazı önemli kilometre taşları bulunmaktadır.

Bebek nasıl sosyalleşir? Çocuğunuz, hayatındaki insanların yüzlerini tanımaya başlayacak ve aile üyeleri ve akraba olmayanlarla selamlaşmaya başlayacaktır. Bu sosyalleşme aşaması, yabancılarla tanışmayı da içerir. Çocuğunuz, çocuk doktorları, kreşler ve bakkal memurları gibi yeni insanlarla tanışmaya başlayacak, ancak onlarla rahat hissedene kadar çırılçıplak kalabilirler. Çocuğunuz bu aşamada diğer çocuklarla ve yaşıtlarıyla daha sık ve güçlü bir şekilde etkileşime girmeye başlayacaktır.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilk oyun arkadaşısınız ve onun en sevdiği kişi olursunuz. Bebeğiniz, ebeveyn etkileşimi yoluyla başkalarının şirketinden zevk almaya ve sosyal beceriler geliştirmeye başlayacaktır. Diğer çocuklarla olan etkileşimleriniz bu becerilerin temelini oluşturacaktır. Bebeğinizle oynamak için etrafta değilseniz, diğer ebeveynlerle etkileşim kurmak için zaman ayırın. Dikkatinize hayran kalacaklar ve kameraya gülümseyecekler.

Cömertliğin yerini cimriliğe bırakması

  • Aşırı durumlarda, bunlar kendi kendine zarar veren kötü alışkanlıklardır.

Araştırmacılar, çocukların ebeveynlerinin davranış biçimlerini anladığını göstermiştir. Araştırmalar, ebeveyn cömertliğinin çocukların davranışları üzerinde derin bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ancak bazı çalışmalar rol modellemenin etkisini gözden düşürdü. Indiana Üniversitesi’nde hayırseverlik çalışmaları profesörü olan Mark Ottoni-Wilhelm, cömertliğin nesiller boyunca aktarıldığını ve kendi cömert eylemleri hakkında daha fazla bilgi verdiğini söylüyor.

Başka bir araştırma, mahalle koşullarının çocukların cömertliği üzerinde bir etkisi olduğunu göstermiştir. Çocukların bir seçeneği olduğunda, daha cömert olurlar. Ebeveynler cömertliği övdüğünde, çocuklar doğal olarak bu davranışı taklit edeceklerdir. Çocuklar başkalarına verdiklerinde daha mutlu olacaklar. Bu nedenle, cömertliği erkenden teşvik etmek, çocuklar büyüdükçe faydalıdır. Aynı zamanda paylaşma erdemini geliştirmelerine de yardımcı olacaktır. Bu, daha mutlu, daha cömert bir insana yol açacaktır.

İnsanların içinde ağlama nöbetleri

Çocuklarda ağlama nöbetlerinin bebeği nasıl sosyalleştirdiğini merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu büyü sırasında çocuk soluk griye döner, bolca terler ve bilincini kaybeder. Çocuklarda nefes alma nöbetleri tipik olarak altı ay ile altı yaş arasında meydana gelir ve ailelerde görülme eğilimindedir.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

“Benimle Oyna” istekleri

Çocukların ağlamasının tek bir nedeni yoktur. Erken çocukluktan ergenliğe kadar bebeklerde ağlama nöbetlerinin gelişmesine birçok faktör katkıda bulunur. İlk olarak, ebeveynler çocuğun huysuzluk dönemleri olacağını anlamalıdır. Bu kalıp birkaç günden fazla devam ederse, ebeveynler daha derinlemesine bir değerlendirme için bir doktora görünmelidir. Örneğin, çocuk sürekli ağlıyorsa, ebeveynler tıbbi yardım almalıdır.

İsveç’in çeşitli eğitim ortamlarında yürütülen araştırmalar, ağlama nöbetlerinin sosyal becerilerin gelişiminde oynadığı rolü belgelemiştir. Öğretmenler çocukları kabul ederek, rahatlatarak ve şefkat göstererek sosyalleştirirler. Bu etkileşimler çocukları deneyimlerini ve olaylarını açıklamaya davet eder. Bu pratikler iddialı olmayan ama kararlı iletişimsel türler olarak görülmektedir.

Ağlama nöbetleriyle başa çıkmak için pratik öneriler

Her iki durumda da, sakin ve empatik kalmak çok önemlidir. İşte bu ağlama nöbetleriyle başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Bebek nasıl sosyalleşir? Çocuğunuz durmadan ağlıyorsa, kendinizi sakinleştirmek ve durumdan uzaklaşmak için biraz zaman ayırın. Bebeğinizin neden üzgün olduğunu belirlemenize yardımcı olması için PURPLE Crying kısaltmasını da kullanabilirsiniz.

Ebeveynliğin stresini yönetmek büyük bir zorluktur, bu yüzden destek aramaktan korkmayın. Gerekirse doktorunuzdan, ailenizden ve/veya bir akıl sağlığı yardım hattından yardım isteyin. Ağlama nöbetleriyle uğraşırken, endişeli ve bunalmış hissetmenin normal olduğunu unutmayın.

Küçük çocuk oyunlarından sıkılmamanız için öneriler

Çocuk oyunlarından sıkıldıysanız oyundan taviz vermeli ve oyun sürenizi sınırlandırmalısınız. Takım oluşturma etkinliklerini deneyin veya birlikte oynamak için yeni bir etkinlik bulun. Oyun zamanının da tadını çıkarmayı unutmayın! Bu şekilde, rutini kıracak ve bunalmayacaksınız. Çocuğunuzla ne yapacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, bebeği sosyalleştirirken çocuk oyunlarından sıkılmamak için bu ipuçlarını deneyin.

5. Çocuğunuzun 25-27. ayları

İlk birkaç ayda çocuğunuz insanları tanımaya ve onları selamlamaya başlayacaktır. Ayrıca, kreşleri veya çocuk doktorları gibi ebeveynleri dışındaki insanları da selamlamaya başlayacaklar.

Çocuğunuz 25-27. ay, diğer çocuklarla sosyalleşmeye başlamak için ideal zamandır. Bu yaşta çocuklar oynamaya heveslidir ve zaten tanıdıkları insanlara yaklaşırlar. Çocuğunuzun gelişimi için gerekli olduğu için karşılıklı etkileşimleri teşvik edin. Bu, farklı insanları tanımlamaya ve sosyal beceriler geliştirmeye başlamalarına yardımcı olacaktır.

Oyundan kalkmama

25 ila 27 ay arasında, küçük çocuklar merdiven çıkmayı öğrenmek, farklı nesnelere isim vermek ve en sevdikleri oyuncaklara sahip olmak dahil olmak üzere birçok fiziksel değişiklik geçireceklerdir. Ayrıca empati ve mizah da dahil olmak üzere yeni davranışlar sergileyecekler. Ayrıca bebek bezi değişikliği isteyecek ve kendilerini hasta hissettiklerinde bunu belirteceklerdir. Ebeveynlerin yeni yürümeye başlayan çocuklarında gelişimsel gecikmeleri izlemesi zor olsa da, çocuğunuz herhangi bir gelişimsel sorun belirtisi gösteriyorsa bir çocuk doktoruna danışmak her zaman en iyisidir.

Çocuğunuz 25-27. aylar, küçük çocuklar için heyecan verici bir zamandır. Çevrelerindeki yetişkinlerin sözlerini ve eylemlerini kopyalamaya başlıyorlar. 25 aylık bebeklerle sosyalleşirken ne yaptıklarına ve ne söylediklerine dikkat edin. Küçük çocuklar kelimeleri kopyalamanın yanı sıra yeni beceriler öğreniyor ve özgüvenlerini geliştiriyor. Bu, çocuğunuz için heyecan verici bir zaman! Ve onları ödüllendirmeyi unutmayın! Çocuğunuz bunun için size teşekkür edecek!

Çocuğunuzla iyi iletişim kurabilmenin yolları

Başlamak için, iyi bir iletişim modeli oluşturun ve çocuğunuza karşı açık ve dürüst olun. Çocuğunuzla iletişim kurarken doğru konuşma seslerini kullanın, basit cümlelerle konuşun, çocuğunuzun ellerine ve ağzına dikkat edin. Karşılaştırma kelimeleri kullanın ve her şeyi basit ve net bir şekilde tanımlayın. Çocuğunuzun yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olmak için Simon Says gibi oyunlar kullanın ve çocuğunuzun adını cümlelerinize dahil etmeye çalışın. Çocuğunuz size nedenini sorduğunda, cevap vermeye hazır olun.

Dikkatle dinleyin ve ilgi gösterin. Sözünüzü kesmeyin veya tartışmayın, ancak göz teması kurun ve çocuğunuzla yüzleşin. Cevap vermeden önce söyleyeceklerini dinleyin. Bu onlara onların bakış açısını önemsediğinizi ve dinlemek için yaptığınız şeyi bırakmaya istekli olduğunuzu gösterir. İsteklerinizi ve talimatlarınızı netleştirin. Çocuğunuzla iletişim kurmanın birkaç farklı yolunu deneyin.

Bebeğinizi dinleyin. Anlamıyor gibilerse, söylediklerini tekrar edin. Bu, duygularını ifade etmelerine ve mesajı onları yargılamadan iletmelerine yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda çocuğunuzun daha geniş bir kelime hazinesi geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bu onun kelimelerin anlamını ve zihninizde neler olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Amaç, çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini anlamaktır. Mutlularsa, size daha açık olacaklardır.

Çocuğunuza sık sık okuyun. Çocuklar kelimeleri taklit ederek ve duydukları seslere tepki vererek dili öğrenirler. Geziler ve rutinler sırasında yeni kelimeler ve ifadeler tanıtmak yararlıdır. Benzer şekilde, bebeğinize her gün kitap okumak dil ve beyin gelişimini iyileştirebilir. Bebekler söylediğiniz her şeyi dinler, bu nedenle bu süreci teşvik etmek önemlidir. Çocuğunuza kitap okumanın yanı sıra ona şarkı da söylemelisiniz. Sesinizin perdesini ve yüksekliğini değiştirdiğinizden emin olun.

Benzer şekilde, bebeğinizle etkileşim kurduğunuzda, bebeğinizin hareketlerine ve seslerine yanıt verin. Bu, çocuğunuzun dilin sosyal anlamını anlamasına yardımcı olur. Bebeğinizin size ne söylemeye çalıştığını anlamanız da yararlıdır. Bebekler genellikle ebeveynlerinin sesini taklit eder ve size benzer şekilde yanıt verirler. Sesinizin çocuğunuz için sıcak ve rahatlatıcı olması da önemlidir.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

6. Çocuğunuzun 28-30. ayları

Bebek nasıl sosyalleşir, çocuğunuzun konuşma gelişimi bu yaşta çok hızlıdır ve bu zamana kadar yaklaşık 100 ila 250 kelime kullanabilir. Konuşmuyorsa, onu işitme sorunları için kontrol ettirmeyi veya bir erken müdahale programına kaydettirmeyi düşünmelisiniz. Konuşmaya ek olarak, basit talimatları takip edebilmelidir.

Yeni yürümeye başlayan çocukların farklı oranlarda geliştiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle çocuğunuzun hemen mükemmel dil becerilerine sahip olmasını beklemeyin. Çocuğunuz kasıtlı itaatsizlik yaptığında kararlı ve iddialı olmalısınız.

Ev çocuğu

Bir çocuğun eski sevgilisiyle evde kalmak istemesinin bir nedeni, ebeveynlik tarzlarına katılmamasıdır. Ama sebebi ne olursa olsun, çocuk hala sizin sorumluluğunuzda ve önceliğiniz.

Evde ebeveyn olmanın birçok faydası vardır. Dünyanın en nankör işi olmasına rağmen, ebeveyn olmak ödüllendirici. Çocuğunuzun ilklerini deneyimler ve gelişim yıllarında olumlu bir etki olarak hareket edersiniz. Aslında, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanına göre, ebeveyn olmayan bakıcılarla daha fazla zaman geçiren çocuklar çok çeşitli davranış problemlerinden muzdariptir.

Çocuğun evde kalma isteğinin nedenleri

Ebeveynler, özellikle ayrılık uzun ve zorsa, çocuklarının eskileriyle yaşamasını istemeyebilirler. Ancak, çocuğunuzun şu anda bulunduğu evi sevmemesi mümkündür. Çoğu zaman ayrılık, farklı ebeveynlik tarzlarının sonucudur. Çocuğunuzun sizinle evde kalmak istemesinin nedenlerini anlamak önemlidir. Endişelerinizi tartışmak ve destek sunmak önemlidir. Bir ebeveyn olarak, yetişkin sohbetine ve ofise özlem duyacaksınız.

7. Çocuğunuzun 31-33. ayları

Çocuğunuzun 31-33 ayları sosyalleşmek için harika bir zamandır. Bu aylar çocuğunuzun diğer insanlar ve çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur. Ayrıca tek başlarına veya diğer çocuklarla oynarken dil ve sosyal kuralları öğrenirler. Ayrıca çocuğunuzu evden çıkarmalı ve duygularını ve kuralları öğrenmesine yardımcı olacağı için keşfetmesine izin vermelisiniz. Umarım, bu üç ay çocuğunuz için eğlenceli bir zaman olur ve onun çok yönlü bir insan olmasına yardımcı olur.

Hayali oyun arkadaşı

Ebeveynler genellikle bebeklerinin hayali bir oyun arkadaşıyla sosyalleşmesinden endişe duyarlar. Çocuğunuzun hayali bir oyun arkadaşıyla sık sık konuştuğunu fark ederseniz, muhtemelen bir çocuk doktoruna başvurmak iyi bir fikirdir.

Araştırmacılar 1800’lerin sonlarından beri hayali oyun arkadaşları hakkında yazıyor olsa da, çok az deneysel çalışma var. Bu çocuklar tipik olarak üç ila altı yaşları arasındadır, ortalama zekaya, iyi sözel becerilere sahiptir ve bekardır. Ayrıca, aktif davranışa değer veren ve diğer çocuklara göre daha az televizyon izleyen ailelerden gelme eğilimindedirler. Bu, bebeğinizin neden bu kadar çok hayali bir oyun arkadaşı olduğunu açıklayabilir. Bebeğinizin bebekken diğer gerçek insanlarla etkileşime girmesi önemlidir.

Hayali oyun arkadaşı, çocuğunuz için iyi bir eğlence kaynağı olmasının yanı sıra, sürekli birlikteliğin faydasını da sunar.

Yaşlandıkça, bu hayali oyun arkadaşları sonunda kaybolacak ve ilk gerçek arkadaşlarını edinmelerine izin verecek. Bu nedenle, çocuğunuzun hayali arkadaşı için utanmamak veya çıldırmamak önemlidir. Çocukların zihinsel ve sosyal olarak geliştikçe hayali arkadaşlarının olması son derece normaldir. Çocuğunuzun sosyal olmasını ve fiziksel olarak gelişmesini istiyorsanız, hayali bir arkadaş edinme arzusunu desteklemelisiniz.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Çocuğunuzun hayali arkadaşı ile olan ilişkisini herkes için yararlı bir deneyim haline getirmek için öneriler

Hayali arkadaşlar çocuklar için harika bir eğlence kaynağıdır. Bazı ebeveynler bunları uygunsuz ve yalanlara dayalı bulurken, bazıları eğlenceli buluyor ve çocuklarının bunlara sahip olmaya devam etmesini istiyor. Hatta bazı ebeveynler, çocuklarının görünmez arkadaşının, o okula giderken, kiliseye giderken, ailesini ziyaret ederken ve başkalarıyla yemek yerken evde kalmasını bile öneriyor.

Çocuğunuzun hayali arkadaşıyla olan bu ilişkiyi aşırı uyarmamak önemlidir. Bunun yerine onu destekleyin ve çocuğunuzun bunun faydalı olup olmadığına karar vermesine izin verin. Örneğin, çocuğunuz hayali arkadaşıyla oynamayı seviyorsa, kendi yaşındaki bir çocuk grubuna katılmasını önerin.

Çocuğunuzun hayali arkadaşlarını yönetmesine yardımcı olmanın en iyi yolu, onları dinlemek ve sorunu birlikte çözmektir. Çocuğunuzun hayali arkadaşı ona kötü şeyler söylüyorsa, muhtemelen olumsuz bir deneyim yaşıyordur. Bu, çocuğunuzun sosyal dünyayı ve nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olmak için bir fırsattır. Ayrıca ona öğrettiğin dersleri pekiştirmek için harika bir yol.

Onun hayali arkadaşı olmayı seçseniz de seçmeseniz de, çocuğunuzun hayali arkadaşları eğlenceli ve eğitici bir deneyim kaynağı olmalıdır. Çocuğunuzu hayali arkadaşlarıyla etkileşime girmesi için cesaretlendirin ve onlarla konuşmasına ve onlardan öğrenmesine izin verin.

Hayali arkadaşlar ayrıca çocukların olumlu duygu ve korkularını ifade etmelerine yardımcı olur. Çocuklar, hayali arkadaşlarıyla oynamalarına izin vererek, duygularını ve korkularını başka türlü yapamayacakları şekillerde ifade etmeyi öğrenebilirler.

8. Çocuğunuzun 34-36. ayları

Çocuğunuz büyüdükçe, diğer çocuklarla bol bol zamana ihtiyacı olacaktır. Temel güvenlik ve davranış kurallarını öğrenmede yine sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak olsa da, paylaşma ve sıra alma gibi kavramları kavrayabilecektir. Çocuğunuzun sosyalleşmesini teşvik etmek için bazı ipuçları:

Utangaçlık

Bebeğiniz utangaçsa, ona yardım etmek için neler yapabileceğinizi merak edebilirsiniz. Utangaç çocuklar genellikle hassas ve ilgili olsalar da, sosyal durumlara genellikle temkinli yaklaşırlar. Bunun yerine, utangaç çocukların doğal olarak açılmayı öğrenebilecekleri rahat bir ortam yaratmalısınız. Ayrıca çocuğunuzu okula, spora ve etkinliklere katılmaya teşvik etmelisiniz. Ayrıca, çoğu arkadaşın insanların benzer ilgi alanlarına ve değerlere sahip olduğu zaman oluştuğunu bebeğinize açıklamak da iyi bir fikirdir.

Genetik utangaçlıkta rol oynar. Utangaç çocuklar, kendine güvenen kardeşlerinden daha fazla içe dönüktür. Tutarsız bakım veren çocuklar, ebeveynleri tarafından engellenmeyi de öğrenebilirler.

Utangaç küçük çocuklar tanıdık durumlara can atar. Diğer çocuklarla oynarken yüzlerini gizleyebilirler, hatta arkadaş canlısı komşulardan bile saklanabilirler. Cesur oldukları için onları övmek ve korkularını ve duygularını kabul etmek için zaman ayırmak, kendilerini daha az yalnız hissetmelerine yardımcı olacaktır. Kendine güvenen davranışları modelleyerek ve yeni şeyler deneyimlemelerine izin vererek çocuğunuza olan güveni artırmayı hedefleyin.

Ebeveynler, bir çocukla alay etmekten veya utangaç olarak etiketlemekten kaçınmalıdır, çünkü bu onları yalnızca daha bilinçli hale getirecek ve gelecekte benzer davranışları tekrarlama olasılığını artıracaktır. Utangaçlık, çocuk gelişiminin doğal bir parçasıdır ve normal davranışlarına engel oluyorsa, çocuğunuzla alay etmekten ve onu utangaç olarak etiketlemekten kaçınmak en iyisidir. Ancak çocuk utangaç olmaya devam ederse yardım gerekebilir.

Ebeveynler, utangaç çocuklarını akranlarıyla birlikte eğlenceli bir şeyler yaparak sosyalleştirmeye çalışabilirler. Ek olarak, çocuğunuzun kendisi için eğlenceli bir aktiviteye dahil olması durumunda, arkadaş edinme olasılığı daha yüksek olacaktır. Çocuğunuzu kitap okumak veya oyun oynamak gibi yeni bir aktiviteyle tanıştırmayı da deneyebilirsiniz.

Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022

Çocuğunuzun çekingenliğini kırmanın yolları

Konu sosyalleşme olduğunda çocuğunuzun utangaçlığını kırmanın en iyi yollarından biri, onu diğer insanlarla konuşmaya teşvik etmeyi bir noktaya getirmektir. Hatta arkadaşları ziyarete geldiğinde onları tur rehberi bile yapabilirsiniz. Bu onların yeni insanlarla konuşma konusunda daha özgüvenli olmalarına ve aralarındaki konuşmaları anlamalarına yardımcı olacaktır. Çocuğunuza rahatlık alanlarını genişleten yeni bir şey yaptığında iltifat etmek de isteyebilirsiniz.

Bebek nasıl sosyalleşir, çocuğunuzun utangaçlığını kırmanın bir başka yolu da ona daha fazla özgürlük vermektir. Ebeveynlerin çoğu, çocuklarına yaklaşmaktan çekindiği için çocuklarının utangaç olduğunu düşünür. Buna rağmen, çocuğunuzu daha dışa dönük olmaya teşvik etmenin birçok yolu vardır. Soru sormasına ve sohbet etmesine izin vererek, onlara yeni şeyler keşfetme şansı veriyorsunuz. Son olarak, oyun buluşması veya doğum günü partisi için arkadaşlarınızı çocuğunuzun evine davet edebilirsiniz.

Çocuğunuz diğer çocuklarla konuşamayacak kadar utangaçsa, onu birkaç sınıf arkadaşıyla oyun oynamaya çıkarın. Çocuğunuzun onları daha iyi tanıması için her seferinde yalnızca bir arkadaş davet edin. Çocuğunuz utangaçsa ve güvenilmediğinde saklanırsa, bu onun başkalarıyla daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Birkaç arkadaşının olması, çocuğunuzun başkalarının yanında daha rahat hissetmesini sağlayacak ve sınıfa açılmaya başlayacaktır.

Çocuğunuzu olay yerine koymak, çocuğunuzun kaygısını daha da kötüleştirecektir. Bunun yerine, ikiniz arasında ortak bir zemin bulmaya çalışın. Örneğin, çoğu insan bir partneri olduğunda yeni bir duruma girerken daha rahat hisseder. Onu olay yerine koymadığınızdan emin olun.

Çocuğunuzu “utangaç” olarak etiketlemek cazip gelse de, bunu yapmamalısınız. Bunun yerine, çocuğunuzu rahatlık alanından çıkmaya ve yeni şeyler denemeye teşvik etmeye çalışın. Çocuğunuzu yeni şeyler denemeye ve cesur olmaya teşvik ederek, yeni şeyleri fark etmeyi ve bundan zevk almayı öğreneceklerdir.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu