Bebek Bakımı

Bebeklerde İlk 40 Gün Neden Önemlidir 2022

40 Günlük Bebek Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Bebeklerde ilk 40 gün bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca, 40 günlük bebek gelişimi için nasıl besleyeceğiniz konusunda faydalı ipuçları ve tavsiyeler bulabilirsiniz. Yeni anneler doğumdan sonra kendilerine bir süre izin vermelidir. Dinlenmelerine, iyileşmelerine ve destek almalarına izin verilmelidir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. 40 gün sonra bebeğiniz görmeye, duymaya ve yürümeye başlayabilir. Ayrıca ilk gölgesini de görebilir!

1- 40 günlük bebek gelişimi nasıl olur?

Yaklaşık 40. günde, çocuğunuzun rahmi hala çok kalındır ve kanla doludur, ancak gelişmekte olan bir bebek olan blastosist, kanınızdan besin alarak rahim duvarına sıkıca yapışır. Önümüzdeki beş hafta boyunca bebeğiniz kan, böbrek, sinir ve beyin hücreleri dahil olmak üzere ana sistemlerinin, yapılarının ve hücrelerinin çoğunu geliştirecektir. Bu süre zarfında bebeğin beyni, omurilik ve diğer çeşitli organlar gibi gelişecektir.

Bu zamana kadar bebeğiniz yaklaşık üç ila dört mm uzunluğundadır, kalp atışı, plasenta ve amniyotik kese vardır. Plasenta annenin rahim duvarına girer ve annenin kan dolaşımına girer. Bebeğinizin uzuvları ve kafası tamamen oluşmuştur ve sinir sistemi bazı vücut fonksiyonlarını kontrol etme yeteneğine sahiptir. Ayrıca yutma yeteneğini de geliştirir.

Bebeklerde İlk 40 Gün Neden Önemlidir 2022

2- 40 günlük bebek kaç saatte bir beslenmeli?

Beslenme yöntemine bağlı olarak, bebekler yirmi dört saatlik bir süre içinde tipik olarak altı ila sekiz kez beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu süre, beslemeler arasında iki ila beş saat dinlenmeye ihtiyaç duyan biberonla beslenen bebeklerden çok daha uzundur.

Anne sütü ve formülü, yeni doğanlar için beslenmenin çoğunu sağlar, ancak katı gıdalar onlara farklı tat ve dokularda deneyimler yaşatır. Bebeklerin çoğu, bireysel varyasyonlar mümkün olsa da, günde 3 öğün katı yiyecekler içeren bir programa yerleşir. Şişeler genellikle her öğünde verilen daha küçüktür ve yatmadan önce daha büyüktür. Bazı bebekler sabahları ilk iş olarak biberondan hoşlanırlar.

Bebeğinizi biberonla beslerken, bebeğin uykulu ve halinden memnun olduğundan emin olun. Biberonla besleme, onları eğlendirmek için kısa ve sıkıcı olmalıdır. Genelde bebekler mamaları vücut sıcaklığında sever. Ancak bazıları daha sıcak veya daha soğuk bir sıcaklığı tercih eder. Soğuk veya ılık formül ağzını yakabileceğinden, bebeğinizin vücut ısısını bilmek önemlidir. Ayrıca hazırlanan formülün buzdolabında saklanması ve 24 saat içerisinde tüketilmesi önemlidir.

Bebeğiniz beslendikten sonra kusmaya başlarsa, birkaç gün katı gıdaları kesmeyi düşünebilirsiniz. Bebek, gün içinde kaybettiği öğünü telafi edecek ve yine de bol miktarda uykuya ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, henüz katı yiyeceklere başlamamış bebekler hala aç olabilir, ancak katı yiyecekleri sindirecek sindirim kapasiteleri yoktur. Düşük kalorili içeriğe rağmen, katı gıdalar hala bebeğinizin diyetinin önemli bir parçasıdır.

Bebeklerde İlk 40 Gün Neden Önemlidir 2022

3- 40 günlük bebek görür mü?

Bir bebeğin bu erken yaşta görebildiğine inanmak zor, ancak yeni doğan bebeğinizin görüşü hala sınırlıdır. Bebeğinizin neye baktığını bile anlayamıyorsunuz ve bebeğiniz ayrıntıları ancak birkaç gün sonra görmeye başlayacak. Ancak bebeğiniz bir şey görmeyi bırakmadan önce ulaşabileceği bazı önemli dönüm noktaları vardır. İşte bilmeniz gerekenler. Endişelenmeyin, yine de vizyonlarını geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğiniz sadece siyah, beyaz ve gri tonlarını görebilir. Bunun nedeni, görmeyi kontrol eden sinir hücrelerinin tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bu, yenidoğanın kendilerine yakın olan nesnelere odaklanamayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, bebeğinizin görüşünde birkaç gün sonra gitmeyen bir yanlışlık fark ederseniz, bu bebeğinizin hemen bir göz doktoruna gitmesi gerektiğinin bir işaretidir.

4- 40 günlük bebek ne kadar uyur?

İlk çocuğunuzu beklerken, “40 günlük bir çocuk genellikle ne kadar uyur?” diye merak edebilirsiniz. Çoğu yenidoğan günün çoğunu uyuyarak geçirir ve gece boyunca sadece birkaç kez uyanır. Yenidoğanların ayrıca yetişkinlerden çok daha kısa uyku döngüleri vardır ve genellikle her 40 dakikada bir veya iki kez uyanırlar. Üç aya kadar, yenidoğanların uyku düzenleri uzayacak ve gece uyku süreleri daha uzun olacaktır.

Yenidoğanların nefes alma düzenleri zamanla değişir ve uyku düzenleri yetişkinlere göre daha düzenlidir. Yenidoğanların genellikle kollarını veya bacaklarını seğirme, ses çıkarma veya gülümseme eğilimi vardır. Bu hareketleri tespit etmek zor olsa da reflekslerden kaynaklanır ve kasıtlı değildir.

Uyanma penceresi, bir bebeğin aşırı yorulmadan uyanık olduğu uykular arasındaki süredir. Yenidoğanlar uyku düzenlerini kendi kendilerine düzenleyemezler, bu nedenle bu uyanıklık zamanları çok önemlidir. Yeterli uyku olmadan uykuya dalmakta zorlanırlar ve bundan kaçınmak istersiniz. Bebeğinizin uyanma penceresini göz önünde bulundurarak, uyku programını buna göre planlayabilirsiniz.

Ebeveynler her gün 30 dakika daha erken yatma saatini 30 dakika değiştirebilir. Ancak bazı bebeklerin bununla mücadele edebileceğini unutmayın. Melatonin seviyeleri henüz tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle bir bebeğin en erken uyku penceresi şekerlemeler arasındadır. Zamanı daha erken almaya çalışmak onları uykuya dalamayacak kadar yorgun yapabilir. Ayrıca, yenidoğanların uyku programlarını henüz kendi kendilerine düzenleyemediklerini hatırlamak önemlidir, bu nedenle ebeveynlerin onları yakından takip etmesi gerekir.


5- 40 günlük bebek neler yapar?

40 günlük işaret, bebeğin yolculuğunun başlangıcını işaret ediyor. Jinekolog, çocuk doktorunuz veya klinikteki kız kardeşinizle tanışma ve yeni doğan bebeğinizin ilk birkaç haftayı atlattığına dair resmi onay alma zamanı. Bu aynı zamanda bebeğinizin dünyayı keşfetmeye başlayacağı zamandır, ancak bazı kültürlerde bu hala resmi hapsetme zamanıdır. Bu süre zarfında bebeğinizle çok fazla etkileşime girmemeye çalışmalısınız.

Kendilerini bile yukarı çekebilirler. Ayağa kalkmaya teşvik etmek için bir sandalyeye bir oyuncak koymayı deneyin. Bu noktada bebeğiniz kendi vücut ağırlığını yönetmeyi öğreniyor, bu nedenle büyümek için bolca yeriniz olduğundan emin olun.

Bu ay, bebeğiniz sizinle daha net bir şekilde iletişim kurma yeteneğine sahiptir. Bebeğiniz 14 gün sonra doğum kilosuna geri dönecektir. Emzirme, sağlıklı bir süt kaynağı oluşturmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, emziriyorsanız, doğumdan sonra iyileşmek için yeterli miktarda uyku aldığınızdan emin olmanız yine de önemlidir.

6- 40 günlük bebek bakımı nasıl olmalı?

Yeni bir ebeveyn olarak kırk günlük bebek bakımı nasıl olmalıdır? İlk kırk gün, düzeni sağlamak ve bebeğinizi tanımak için çok önemli bir zamandır. Bebeğinizle aranızdaki bağı kurmak için bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Emzirme aynı zamanda iyi bir baş ve boyun kontrolü ve derinlik algısı geliştirmenin harika bir yoludur. Ve unutmayın: hızlı gidecek! Bu yüzden her anın tadını çıkarmaya çalışın.

Doğumdan sonraki ilk kırk günle ilgili birçok gelenek vardır. Bölgeden bölgeye değişebilirler, ancak genellikle kadının iyileşmesini desteklemek içindir. Ancak ne karar verirseniz verin, önce kendi sağlığınıza ve iyiliğinize odaklandığınızdan emin olun. Sağlığınız ne kadar iyiyse, bebeğinize o kadar çok bakabilirsiniz.

Yeni bir annenin ilk kırk gün için asıl amacı bebeğini nasıl emzireceğini öğrenmek ve yeni doğan bebeğine aşık olmak olmalıdır. Diğer tüm görevler başkalarına bırakılmalıdır. Mümkün olduğu kadar dinlenmeli ve çok fazla zaman alacak sorumluluklardan kaçınmaya çalışmalısınız. Yemekleri dondurarak veya aile üyelerinden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyerek önceden plan yapmaya çalışın. Herkes kendini faydalı hissetmeyi sever.

Bebeklerde İlk 40 Gün Neden Önemlidir 2022

7- 40 günlük bebek neden kusar?

Bebeğiniz 40 günlük oluyor ve her gün kusuyorsa, “Kırk günlük bir bebek neden kusar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Basit bir karın böceği bebeğin kusmasına neden olmaz, ancak bebeğiniz her gün kusuyorsa, muhtemelen daha ciddi bir şeyler oluyordur.

Bebeklerde kusmaya çoğunlukla bağırsak veya mide enfeksiyonu neden olur. En yaygın enfeksiyon yapıcı ajanlar virüslerdir, ancak bazen bakteri ve parazitler dahil olur.

Bebeklerde kusma normal olsa da, bebeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir doktora kontrol ettirmek iyi bir fikirdir. Bazen, bir bebeğin şiddetli kusmaya neden olan altta yatan bir tıbbi durumu vardır. Pilor stenozu, her 1.200 bebekten yaklaşık 1’ini etkileyen bir durumdur. Pilorik stenozun ana belirtisi, şiddetli kusmadır ve ameliyat, tıkalı alanın açılmasına yardımcı olacaktır.

Bu, beynin “kusma merkezi”, mideyi sıkıştırmak için kasları tetikleyerek içeriğin dışarı çıkmaya zorlanmasıyla ortaya çıkar. Bununla birlikte, bebeğiniz normalden daha büyük davranıyorsa endişelenmeye değmez.

8- 40 günlük bebek neden ağlar?

Merak ettiniz, “40 günlük bir bebek neden ağlar?” Birkaç teori öne sürülmüştür, ancak hiçbiri klinik olarak test edilmemiştir. Çoğu zaman, ilk ağlamadan önce öksürük benzeri bir ses gelir.

Ağlama, bebekler için normal bir aşamadır. Bir bebeğin ağlamasının sayısız nedeni olsa da, teşhis için bir tıp uzmanına danışmak genellikle en iyisidir. Aşağıda bebeğinizin ağlamasının bazı nedenleri listelenmiştir. Şüphe duyduğunuzda, bir çocuk doktoruna görünün.

Bebek ve ebeveynin birbirlerinin olumsuz duygularını güçlendirebileceği doğru olsa da, ebeveynler genellikle gereğinden daha kötü davranışlarla tepki verirler.

Bebeklerde İlk 40 Gün Neden Önemlidir 2022

9- 40 günlük bebek gaz sancısı yaşar mı?

Ama aynı zamanda normaldir ve gaz eninde sonunda kendiliğinden kaybolur. Bebeğiniz büyüdükçe problemli gaz muhtemelen geçmişte kalacak. Bebeğinizin gaz sancısını yatıştırmanın bazı yolları vardır ve bunları evde de deneyebilirsiniz! Sıcak bir banyo da yardımcı olacaktır.

Birkaç gaz vakası belirli gıdalara atfedilebilirken, diğer nedenler aşırı uyarılmadan kaynaklanmaktadır. Bebeğinizin formülünü değiştirmeden önce bu endişeleri çocuk doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz.

10- 40 günlük bebek neden kabız olur?

Bebeğiniz kabızlık çekiyor olabilir. Bu bebeklerde oldukça yaygın olsa da, yeni ebeveynler için endişe nedenidir. Kabızlık belirtileri genellikle zararsız olsa da bebeğinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İlk olarak, aşağıda özetlenen yöntemleri deneyebilirsiniz. Bebeğinizin tıbbi bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmek için çocuğunuzun sağlık uzmanına başvurmadan önce birkaç gün bekleyebilirsiniz.

Bebeklerde kabızlığın en belirgin belirtisi, uzun süreli kaka olmamasıdır. Genellikle bebek tabureleri parlak sarıdır. Bebeğinizdeki kabızlığı belirlemek için Bebek Belirti Denetleyicisini de kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin bağırsak hareketlerine yardımcı olması için tahıl, bezelye ve kuru erik eklemelisiniz. Bu önlemler işe yaramazsa, bir gliserin fitili de deneyebilirsiniz.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Bebek Doğar Doğmaz Neden Ağlar? makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu