Bebek Bakımı

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Katılma nöbeti bebeklerde ikiye ayrılmaktadır. Katılma nöbeti nedir, katılma nöbeti neden olur gibi soruları cevaplayacağız. Bu süre zarfında, çocuk sertleşir ve sarsıntılı hale gelir ve sığ nefes almaya başlar. Çocuklar genellikle nöbet sona erdikten sonra bilinç kazanır. Kafaları karışmış veya endişeli olabilirler.

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Bebeklerde Katılma Nöbeti Nedir?

Fetal nöbetler altı ay ile 36 ay arasında ortaya çıkar. İlaçla kontrol altına alınmaları zordur. Fetal nöbet belirtileri ateş ve bilinç kaybını içerir. Fetal nöbetlerin nedeninin hala bilinmediğini anlamak önemlidir. İşte bu durum hakkında bazı bilgiler. Bebeğinizin nöbet geçirdiğinden şüpheleniyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir.

  • Fetal nöbetler 6 ay ile 36 ay arasında ortaya çıkar

Çocuklar arasında ateşli nöbetler en sık görülen nöbet türüdür. Avrupa kökenli çocuklarda görülme sıklığı yaklaşık yüzde 2’dir, ancak Japon, Çinli ve Guam’daki çocuklarda daha yüksektir. Ateşli nöbetleri olan çocuklar genellikle 6 ay ile 5 yaş arasındadır, ancak üç ay gibi erken bir zamanda ortaya çıkabilirler. En sık kış aylarında görülürler ve küçük çocuklarda ateşli hastalıklarla örtüşürler.

  • Ateş tarafından tetiklenirler

Bir bebek ateş nedeniyle nöbet nöbetleri yaşayabilir. Ateş beyin hasarına neden olabilir, ancak bebeğinizin yüksek ateşi varsa ateşli nöbetlere neden olabilir. Bebeğinizin ateşi ve nöbetleri devam ederse tıbbi yardım almalısınız. Çocuk nefes almıyorsa hemen 911’i arayın. Ateşli bir nöbet sırasında çocuğunuzu kısıtlamayın. Çocuğu yan yatırmak veya yere yatırmak en iyisidir. Çocuğa göz kulak olmak da önemlidir. Ayrıca herhangi bir nefes alma zorluğuna dikkat etmeli ve onları güvenli ve rahat bir pozisyona yerleştirmelisiniz.

  • Bilinç kaybı veya tepki verme ile karakterizedirler

Bu nöbetler en çok altı ay ile bir yaş arasındaki bebeklerde görülür. Kümeler halinde ortaya çıkarlar ve genellikle ağlama ve kilometre taşlarının gerilemesi eşlik eder. Genellikle absans nöbetleri kolik, diş çıkarma ağrısı veya mide problemleri olarak yanlış teşhis edilir. Etkili tedavi için erken teşhis çok önemlidir. Bu nöbet türü beş yaşından önce nadirdir ve kızlarda daha sık görülür.

  • İlaçla kontrol edilmeleri zordur

Absans epilepsisi olan çocukların ebeveynleri genellikle çocukları için bir tedavi olup olmadığını merak eder. Bu nöbetler tipik olarak birkaç saniye sürer ve çoğu zaman gözden kaçırılır. Sonuç olarak, birçok doktor, bu tür öğrencilerin okulu asmasına veya spor yapmasına gerek olmadığı sonucuna varmıştır. Ancak klinisyenler bu aktiviteler sırasında ekstra gözetim ve temas sporlarına karşı dikkatli olmalarını tavsiye eder. Ayrıca yapılan araştırmalar akran etkinliklerine katılımın sosyal becerileri ve özgüveni artırabileceğini göstermiştir. Öğretmenler, epilepsili her öğrenci için kişiselleştirilmiş bir plan oluşturmak için ebeveynler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla birlikte çalışabilir. Bu plan, öğrenci için özel güvenlik önlemlerini belirtmelidir.

  • Ailesel yaşam kalitesini bozabilirler

Bebeklerde epilepsinin varlığı aile dinamiğini bozabilir ve tüm aileyi olumsuz etkileyebilir. Epilepsili ebeveynler genellikle çocuklarına bakmakla meşgul olurlar ve bu da odak noktasının sağlıklı faaliyetlerden kendileriyle ilgilenmeye kaymasına neden olur. Bu değişiklikler, ailenin genel benlik imajını ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini etkileyebilir. Ailenin özel bakıma erişimin yanı sıra desteğe ve danışmanlığa ihtiyacı vardır.

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Bebelerde katılma 2 çeşittir!

Bebeklerde 2 tip katılma nöbeti vardır. Her iki tip de acil tıbbi müdahale gerektirir ve ölümle sonuçlanabilir. Yenidoğan nöbet insidansı zamanında doğan bebeklerde bin canlı doğumda bir ile beş arasında değişir ve erken doğmuş bebeklerde daha da yüksektir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yenidoğanlarda 80 ila 120 vaka bildirilmektedir. Nöbetin altında yatan nedeni teşhis etmek için kapsamlı bir fizik muayene ve çocuğun öyküsü gereklidir.

Bebeklerde katılma neden olur?

Katılım nöbetleri hakkında bilinmesi gereken ilk şey, yaygın bir nörolojik durum olmasıdır. Yüz yenidoğandan biri bunu yaşayacak. Nöbetler, geçici beyin fonksiyon bozukluğuna yol açabilen beyin elektriksel aktivitesinde periyodik bozukluklardır. Yenidoğanların çoğunda yalnızca tipik semptomlar olmasına rağmen, daha büyük bebeklerde ve küçük çocuklarda birçok semptom olabilir. Doktorlar katılım nöbetlerini elektroensefalografi, kan ve idrar testleri, beyin görüntüleme ve bazen de spinal musluk yoluyla teşhis edebilir.

Katılım nöbetleri için küçük bir risk olsa da, spora yoğun katılım riski artırmaktadır. Bununla birlikte, birçok büyük çalışma, diğer spor türlerine katılımla karşılaştırıldığında riskin minimum olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bir spora katılma kararı, çocuğun nöbet öyküsüne ve yaralanma riskine dayanmaktadır. Çocuğunuzun nöbet geçirmesi durumunda yüzme havuzunda yedek bir kişinin olması da önemlidir.

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Bebeklerde katılma nöbeti belirtileri

Çocuğunuz nöbet geçiriyorsa, nefes almasına yardımcı olmaya hazır olmalısınız. Bu ataklar nadiren çocuk için herhangi bir tehlike içerse de, sakin kalmak ve çocuğunuzun güvenliğine odaklanmak önemlidir. Nöbetler nadiren beş dakikadan fazla sürer ve genellikle kendi kendine durur. Bununla birlikte, nöbetler ilgili herkes için hala korkutucudur, bu nedenle çocuğunuzda nöbet olması durumunda ne yapacağınızı bilmelisiniz. İlk olarak, çocuğunuzu yere koyun ve yakındaki nesneleri kaldırın. Boğulma veya başının yaralanmasını önlemek için çocuğunuzu yan yatırdığınızdan emin olun. Ayrıca, başın etrafındaki giysileri gevşetin. Çocuğunuzun nefes alışını gözlemlerken, onun titremesini engellemeye çalışmaktan kaçının. Bu yardımcı olsa da, nöbeti durdurmaz ve daha fazla komplikasyona neden olabilir.

İki tür nöbet vardır: basit fokal ve jeneralize tonik-klonik. Basit fokal nöbetler, beyindeki anormal elektriksel aktiviteyi içerir. Bu nöbetler tipik olarak bir çocuğun kaslarını ve görüşünü içerir.

Bebeklerde nöbet geçirme belirtileri genellikle belirsiz olsa da, bunlar yine de çocuğunuzun nöbet geçirdiğinin bir uyarı işaretidir. Çoğu durumda, bu nöbetler zararsızdır ve yalnızca beş ila on saniye sürer. Bazı durumlarda, birkaç dakika sürebilirler.

Bazı enfeksiyonlar epilepsi gelişimi ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bunlardan biri, her dört gebelikten birini etkileyen Grup B streptir. Bununla birlikte, çocuğunuzun nöbet geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, herhangi bir enfeksiyonu erken tedavi etmek çok önemlidir.

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Katılma nöbeti kaç dk sürer?

Beyin geçici olarak arızalandığında bir katılım nöbeti meydana gelir.

Bu tür nöbet normalde sadece birkaç dakika sürer. Ancak durum buysa, çocuğun 15 dakika içinde iyileşmesi için iyi bir şans var.

Bir çocuk nöbet geçirdiğinde, bir çocuk doktoruna başvurmak en iyisidir. Acil servise bir ziyaret önerecekler veya bir ofis ziyareti ayarlayacaklar. Petit mal nöbetleri olarak da bilinen yokluk nöbetleri çocuklarda atipiktir ve genellikle uzun süreli sorunlara neden olmaz. Bu epizodlar sırasında meydana gelen anormal beyin aktivitesinin bilinen bir nedeni yoktur, ancak okulda öğrenmeyi ve konsantrasyonu etkileyebilirler.

 

Katılma nöbeti teşhisi nasıl koyulur?

İnfantil spazmlar, yenidoğan döneminde ortaya çıkan spesifik bir nöbet türüdür. Genellikle zamanında doğan bebeklerde yaşamın ilk iki ila yedi günü ve düşük doğum ağırlıklı bebekler için ilk iki gün içinde ortaya çıkarlar.

Ebeveynler ve bakıcılar, nöbetlerle ilişkili herhangi bir semptomu not etmeli ve mümkün olan en kısa sürede bir çocuk doktoruna bir ziyaret planlamalıdır. Çoğu zaman, semptomlar diğer koşulları taklit eder. Ancak bir doktorun uygun becerileri, sorunu tanımlamaya ve tedaviyi yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu uygun şekilde tedavi edebilmeniz için mümkün olan en kısa sürede doğru bir teşhis almanız önemlidir.

Ağır vakalarda, ilaç kesilmesi gereklidir. En iyi tedavi planını belirlemek için doktorunuz nöbetlerin nedenini belirleyecektir. Çocuğunuzun sağlığı, onları ilaç kullanmaya karar verip vermemenize bağlı olacaktır.

Semptomlar başladığında, çocuk doktorunuz bir manyetik alan testi önerecektir. Ayrıca diğer sorunların bir işareti olabilirler. Bu tanı, bebeklerde nöbetlerin şiddetini belirlemede çok önemlidir.

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Katılma nöbeti nasıl geçer?

İlk olarak, nöbeti kaydetmeli ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısını görmelidirler. Ardından ağızdan ağıza kurtarıcı solunuma başlamalıdırlar. Çocuk uyanırsa, tamamen uyanana kadar onunla kalmalıdır.

Ancak, izlenmesi gereken bazı işaretler var. Tipik olarak, çocuk vücudunun ve gövdesinin sarsıntılı hareketlerini sergiler. Nöbetten sonra çocuk daha normal bir duruma dönecektir. Nöbeti hatırlamayabilirler ve dışkılarını veya idrarlarını kaybedebilirler. Nöbetler genellikle bir ila iki dakika sürer, ancak bir çocukta nöbet varsa, bebek muhtemelen daha sonra bitkin olacaktır.

Ebeveynlerin bebeklerde katılım nöbetleriyle başa çıkma hikayeleri çeşitlidir. Birçoğu çaresizlik, endişe ve korku duygularını tanımlar. Bir ebeveyn, çocuğunun doğum travmasını yeniden yaşamanın duygusal yükünü anlatıyor. Diğerleri, bebeklerinin bakımıyla ilgili fiziksel zorluklar bildirdi. Bu ebeveynler genellikle yeterince uyumakta zorluk çekiyordu veya ekstra fiziksel enerjiye ihtiyaçları vardı. Bazıları ayrıca doğumdan sonra devam eden ağrıdan bahsetti. Çoğu zaman ne yapacaklarından emin değillerdi.

Ebeveynler genellikle yeni doğan bebeklerinde nöbet geçirmekten korkarlar. Tedavi edilmediğinde yaşamı tehdit eden bir duruma yol açabilirler. Bebeğinizin nöbet geçirdiğinden şüpheleniyorsanız hemen bir çocuk doktorunu arayın.

Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022

Bebeklerde katılma nöbeti sırasında ne yapılmalı?

Çocuk uyanık ve bilinçliyse, ataktan kurtulmasına yardımcı olmak için düzenli yemekler verilmelidir.

Çocuğunuzun nöbet geçirdiğini fark ederseniz, 911’i aramalı veya en yakın acil servise götürmelisiniz. Çocuğun olabildiğince çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için, sert nesneleri uzaklaştırmalı, başının etrafındaki giysileri gevşetmeli ve onlara göz kulak olmalısınız. Sakin kalmak ve nöbeti kendi başınıza durdurmaya çalışmaktan kaçınmak önemlidir.

İlk yardıma ek olarak, fizik muayene için çocuk doktorunu ziyaret edebilirsiniz. Bebeklerde uzmanlaşmış bir doktor, çocuğun beyninde neler olduğunu görmek için bir elektroensefalogram yapacaktır.

Ne yapacağınızdan emin değilseniz, çocuğunuzu hemen bir çocuk doktoruna götürün. Doktor size bir teşhis koyduktan sonra uygun bir tedavi planı alabilirsiniz.

Çocuğunuzda nöbet geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, bazı testler yapabilmesi için hemen doktoru aramalısınız.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan 4 Aylık Bebek Gelişimi makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu