Bebek Bakımı

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde sarılık ile ilgili sorularınızı cevaplayacağız. Bazı bebeklerin neden sarılık olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini öğrenin. Ayrıca yenidoğan sarılığı için neyin sebep olduğunu ve ne kadar sürebileceğini de öğreneceksiniz. Hatırlanması gereken en önemli şey, yenidoğanda sarılığı ne kadar erken tedavi ederseniz o kadar iyi.

Bebeklerde sarılık belirtileri gösteriyorsa, nasıl tedavi edeceğinizi merak edebilirsiniz. İyi haber şu ki, kullanabileceğiniz birkaç tedavi seçeneği var. Testler ve ilaçlar da dahil olmak üzere bebeklerde uzun süreli sarılığın nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Çocuğunuz emziriyorsa, mümkün olduğunca emzirmek önemlidir; Aksi takdirde, her iki ila üç saatte bir ona iki ons formül verin.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde Sarılık Nedir?

Bebeklerde sarılık nedir, Bebeklerde sarılık nasıl geçer? Her iki durumda da çoğu bebek herhangi bir tedavi olmaksızın hızla iyileşir.

Yenidoğan sarılık belirtileri için bilirubin yüksekliği ve karaciğer tarafından detoksifikasyona ihtiyaç duyduğunun bir işaretidir. Bu yüksek seviyeler bebeğin cildini gözlemleyerek tespit edilebilir ve dışkıları ve idrarı açık sarı hatta berrak olmalıdır. Bir bebeğin sarılığından endişeleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorun ofisinde bir kontrol planlamak iyi bir fikirdir.

Yenidoğan sarılığı, çok daha erken ortaya çıkabilmesine rağmen, yaşamın ilk iki ila üç günü içinde gelişir.

Yenidoğan sarılığı en yaygın nedenlerinden biri gecikmiş bir kordon klemplenmesidir. Bu, çok fazla kırmızı kan hücresinin üretilmesine neden olabilir ve bilirubin kan dolaşımına salınır. Bebeğinizde kan grubu uyuşmazlığına neden olan bir bozukluk varsa doktorunuz hemen bir uzmana görünmek isteyecektir. Yenidoğanlarda birkaç farklı sarılık türü vardır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede doğru tanı ve tedaviyi almak önemlidir.

Bazı ciddi sarılık vakaları, bilirubin enziminin beyinde birikebileceği bir durum olan kernikterusa yol açabilir. Çok uzun süre beklerseniz bebeğiniz kalıcı beyin hasarına maruz kalabilir. Bu, sarılığın en yaygın komplikasyonudur, ancak onu tedavi etmenin ve daha az tehlikeli hale getirmenin bazı yolları vardır. Emzirme, sarılıklı bir bebeğin semptomları atlamasına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde Sarılık Sıklığı Nedir?

Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğin bilirubin yüksekliği ve bilirubin total nedir olduğu doğumdan üç ila beş gün sonra sarılık açısından değerlendirilmesini önerir. Sarılık belirtileri genellikle yüzde başlar ve tüm vücuda yayılır. Ebeveynler, bebeğin alnına veya burnuna hafifçe bastırarak evde sarılık olup olmadığını kontrol edebilir. Semptomlar kalıcı veya şiddetli ise, doktor bir kan testi önerebilir.

Bebeklerde sarılık belirtileri cildin sararmasıdır. Ebeveynler, sarılığın ilk belirtisi olabilecek ciltteki sarı renk değişikliğine bakmalıdır. Ebeveynler, durumu tespit etmek için bebeklerini erken ve sık beslemelidir. Erken tedavi, tehlikeli bilirubin seviyelerini önleyebilir. Ek olarak, sarılık, kimyasal bilirubinin fazlalığından kaynaklanır.

Çoğu durumda, sarılığa aşırı bilirubin neden olur. Bu atık ürün, kırmızı kan hücreleri parçalandığında üretilir. Normalde karaciğerde parçalanır ve dışkıyla atılır. Ancak yeni doğan bebeklerin hemoglobini yetişkinlerden farklı olduğu için bilirubin seviyeleri hızla bozulur. Bu nedenle, karaciğerin bağırsaktan atılmadan önce bilirubini filtrelemesi gerekir.

Sarılık devam ederse veya kötüleşirse ebeveynler bir çocuk doktoruna başvurmalıdır. Sarılık tedavisinin yanı sıra emzirmek de güvenlidir.

Çoğu durumda, hafif ila orta derecede sarılığı olan yenidoğanlar kendi kendine iyileşir.

  • Sık emzirme, sarılık tedavisi için çok önemlidir. Anne sütü, bilirubinin idrar ve dışkıdan atılmasına yardımcı olur.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde Fizyolojik Sarılık Nedir?

Fizyolojik sarılık, yeni doğanlar arasında sıklıkla gözden kaçan bir durumdur. Karaciğerin olgunlaşmamış olması nedeniyle sınırlı bilirubin atılımının bir sonucu olarak yaşamın ilk günlerinde doğal olarak oluşur. Neyse ki, genellikle bir hafta içinde kendi kendine düzelir.

Yenidoğanlarda fizyolojik sarılık normal bir durumdur ve iki ila üç hafta içinde geçer. Bebeğinizin bu durumdan muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, bunu tedavi etmenin en iyi yolu bir çocuk doktoruna danışmaktır.

Bebeklerde fizyolojik sarılık, bebeğin kanında fazla miktarda bilirubin olduğunda ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri parçalandığında, karaciğer atık ürün olarak bilirubini serbest bırakır. Bununla birlikte, yenidoğanların karaciğerleri bilirubini yeterince hızlı filtreleyemez, bu nedenle bilirubin total birikmesi sarılığa neden olur.

Bebeklerde fizyolojik sarılık genellikle geçici bir durumdur ve genellikle dördüncü veya beşinci günlerde ortaya çıkar. İkinci haftada yavaş yavaş geçer ve bebek genellikle anne sütü veya formül mama ile doyar. Üç veya dört günlükken vücudun geri kalanına ilerleyecektir. Fizyolojik sarılık geçici bir durumdur ve bebek genellikle daha fazla müdahale olmaksızın iyileşir. Bebeğinizin sarılık olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal sağlık uzmanınızı arayın.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Yenidoğan bebeklerde sarılık ne kadar sürebilir?

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre bebekler, direkt bilirubin düzeylerinin en yüksek olduğu doğumdan sonraki üç ila beş gün arasında sarılık açısından muayene edilmelidir. Yüz, sarılığın ilk olarak ortaya çıktığı ve daha sonra vücudun geri kalanına yayıldığı yaygın bir alandır.

Neyse ki, yeni doğan bebeklerin çoğu bir ila iki hafta içinde sarılıktan kurtulacaktır. Bebeğinizi emziriyorsanız, yenidoğan bebeğiniz bir haftadan uzun süredir sarılık geçirse bile emzirmeye devam etmek isteyeceksiniz.

Sarılığın görünümü zahmetli olsa da genellikle tehlikeli değildir. Semptomlar devam ederse, sağlık uzmanınız başka bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için başka bir direkt bilirubin yüksekliği testi uygulayabilir.

Şişmiş bir bebeğin emzirme olasılığı daha düşük olacak ve sarılık ile ilgili sorunlar yaşayacaktır. Ayrıca, anne sütü takviyesi sarılık tedavisi için başka bir seçenektir.

Yenidoğan sarılığı tedavi etmenin birkaç yolu olsa da, ciddi sarılık vakalarının beyne zarar verebileceğini unutmamak önemlidir. Şiddetli sarılık tedavisi tipik olarak bir değişim transfüzyonunu içerir. Ancak kan grubu uyuşmazlığı nedeniyle bebeğinizde şiddetli sarılık varsa acil safra drenajı operasyonu gerekir.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde uzamış sarılık nedir?

Yenidoğan sarılığı, 14 günden fazla süren bilirubin düşüklüğü olarak tanımlanır. Çocuğunuzun sarılığının belirtilerinden endişe ediyorsanız, bebeğinizde sarılık olup olmadığını öğrenmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Genellikle sarılık yüzde başlar ve vücuda doğru ilerler. Çocuğunuzun sarılık yaşayıp yaşamadığını belirlemek için basit bir test, parmağınızı cilde bastırıp serbest bırakmayı içerir.

  • Bununla birlikte, bebeğin sarılığı kalıcıysa veya kötüleşiyorsa, çocuk doktorunu ziyaret etmek en iyisidir.

Uzun süreli sarılığın yaygın bir nedeni karaciğer hastalığıdır. Fizyolojik sarılık genellikle doğumdan sonraki iki gün içinde başlar ve yaklaşık dört gün içinde doruğa ulaşır. Genellikle yedi ila on gün sonra geçer. Uzamış sarılığın kesin bir genetik nedeni bulunmamakla birlikte, bununla ilişkili birkaç risk faktörü vardır. Bunlar, bilirubin metabolizması ve kan grubu ile ilgili genleri ve heme oksijenaz (HO)-14 ​​veya UDP-glukuronosiltransferaz 1A1 enzimini içerir. Genetik risk faktörleri yenidoğanlarda sarılık ile ilişkilidir ve yenidoğanın ilk 48 saatinde bu durum için araştırılmalıdır.

 

Bebeklerde uzamış sarılık nedenleri nelerdir?

Bebeklerde uzun süreli sarılığın nedeni tam olarak açık değildir. Bu tür sarı cilt genellikle yüzde başlar ve vücutta ilerler. Bebeğinizin sarılık olup olmadığını belirlemek için parmağınızı cildine bastırın ve parmağınızı bıraktığınızda ten rengi sarıya dönmelidir.

Uzamış sarılık için genetik risk faktörlerini inceleyen kapsamlı bir çalışma olmamasına rağmen, bazı çalışmalar sağlıklı bebeklerde durumun gelişme riskine bakmıştır. Araştırmacılar yakın zamanda ileriye dönük bir kohort çalışması yürüttüler ve uzamış sarılığı olan bebeklerin klinik ve genetik belirtilerini analiz ettiler. Bulgular, bir dizi ortak gen varyantı ile uzun süreli sarılık riski arasında bir ilişki olduğunu ileri sürdü.

Bilirubin düşüklüğü genellikle karaciğer geliştikçe kaybolur ve bu yaklaşık bir ila iki hafta sürer. Bebeğiniz, vücudundaki fazla bilirubinden kurtulmaya yardımcı olacak kakasını teşvik etmek için sık sık beslenmelidir. Belirtiler devam ederse, bebeğinizin sağlık hizmeti sağlayıcısının tavsiyesine uymak önemlidir. Bu durum için uygun tedaviyi belirleyecektir.

Bebeğinizde uzamış sarılık olup olmadığından emin değilseniz, bir uzmana danışın. Çocuk doktorunuz büyük olasılıkla durumun nedenini belirleyebilecektir. Seviye yükselirse, daha fazla araştırma için bebeği bir pediatrik gastroenteroloğa yönlendirmelisiniz.

Kolestatik sarılığın tanımı biraz daha karmaşıktır. Emzirme ve patolojik durumlar dahil olmak üzere çeşitli nedenler vardır. Semptomatik kolestaz, karaciğer hastalığı ve ekstrahepatik biliyer atrezi. Nedeni ne olursa olsun, erken teşhis ve tedavi bebeğin sağlığı ve yaşamı için anahtardır. Bebeğiniz uzamış sarılık geliştirirse, daha fazla komplikasyonu önlemek için hemen çocuk doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Uzamış Sarılıklı Bebeklerde Yapılacak Testler

Yenidoğanların kapsamlı bir değerlendirmesi, birkaç altta yatan durumdan kaynaklanabilen yenidoğan uzamış sarılığı tespit etmek için çok önemlidir. Uzamış sarılığa ek olarak, komplikasyonları önlemek için kolestaz tanısı konulmalıdır. Bu koşullar kernikterus ve nörolojik sekelleri içerir. Birincil koruma, özellikle anne sütüyle beslenen bebekler için yeterli beslenmeyi ve sarılık açısından yüksek risk altındaki bebeklerin belirlenmesini ve izlenmesini içerir. Ayrıca, zamanında poliklinik takibi çok önemlidir.

Bebeklerde sarılık, doktor altta yatan koşulları ekarte etmek için testler isteyecektir. Kan çalışmasına ek olarak hepatobiliyer fonksiyon testleri yapılacaktır. Yüksek bir alain transaminaz (GGT) veya aminotransferaz (ALT) seviyesi karaciğer hastalığını gösterecektir. Karaciğer dokusunun biyopsisi tanıyı doğrulayacak ve daha fazla testin gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Uzun süreli sarılığı olan yenidoğanlarda karaciğer fonksiyonunun test edilmesi önemlidir. Serum direkt bilirubin seviyesi 20 mmol/L’nin üzerindeyse hemen tedavi edilmelidir.

Bebeklerde sarılık yaygın bir belirtidir. Sarılık kontrolünün kesin zamanlaması bebeğin hastaneden taburcu olduğu yaşına bağlıdır. Uzamış sarılığı olan bir yenidoğan taburcu olduktan sonraki ilk 48 saat içinde bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmelidir. Bu testler hem yenidoğanlarda hem de yetişkinlerde uzamış sarılık tanısında faydalıdır.

Sarılıklı bebeklerde kaçınılması gereken ilaçlar nelerdir?

Fizyolojik sarılığı olan bebeklerin çoğunun ilaç tedavisi almaması gerektiğini belirtmek önemlidir. Bu kuralın istisnası, karaciğerin bilirubini metabolize etme yeteneğini arttırmak için kullanılan fenobarbitaldir. Yaşamın ilk haftasında ortalama serum bilirubin düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Çoğu yenidoğan, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına normal bir tepki olan bir miktar fizyolojik sarılık yaşayacaktır. Bu sarılık türü genellikle iki haftalık olduktan sonra kendiliğinden kaybolur. Patolojik sarılık ise bağışıklık sistemi bozukluğu veya enfeksiyon gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanır. Karaciğer bilirubini işlemede güçlük çeker ve karaciğerin işlevini iyileştirmek için tedavi şarttır.

Bir çocuk sarılığın ilk aşamasını geliştirdiğinde, ciddi bir sağlık durumunu önlemek için bilirubin düzeylerini izlemek önemlidir.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ayrıca bebeğin genel sağlığını da değerlendirmelidir. Sarılık genellikle daha ciddi bir durumun işaretidir ve sağlık kuruluşu ek testler önerecektir. Yeni doğmuş bir bebek, değerlendirme için bir çocuk ve aile sağlığı hemşiresi, aile hekimi veya çocuk doktoru görmelidir. Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Anne sütü alan bebeklerde sarılık neden daha uzun sürer?

Sarı renkli bir cilt veya göz rahatsızlığı olan sarılık, yeni doğan bebeklerde yaygındır. Bebeklerin karaciğerleri bilirubini işler, ancak onlarınki olgunlaşmamış bir organdır ve işlenmesi zaman alır. Yenidoğanlarda fizyolojik sarılık, bilirubinin karaciğer tarafından yeterince hızlı işlenememesinden kaynaklanır.

Yenidoğanlar yüksek düzeyde kırmızı kan hücresiyle doğarlar. Ancak karaciğerleri hala gelişiyor ve bir yetişkin karaciğeri kadar bilirubini işleyemiyor. Sonuç olarak, sarı renge aşırı bilirubin neden olur.

Sarılık yenidoğanlarda yaygın bir sorun olduğundan, ebeveynlerin yapması gereken ilk şey bebeklerini anne sütüyle beslediklerinden emin olmaktır. Anne sütü bebekler için en iyi besindir. Ve eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa, yine de yeterli besini alabilmelidir.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Sarılıklı bebekler daha çok uyur mu?

Sarılıklı bebekler daha çok uyur mu? Genellikle, evet. Ancak aynı zamanda daha telaşlı, daha uyuşuk olabilirler ve daha yüksek sarılık insidansına sahip olabilirler.

Anne sütü sarılığı uzatan özel bir molekül içerir. Uzamış sarılık bebek için rahatsız edici olsa da, mutlaka zararlı değildir ve emzirmeyi durdurmak için bir neden değildir.

Fototerapi, sarılık tedavisi için başka bir seçenektir. Işık tedavisi, safrayı kandan uzaklaştırmak için fiber optik pedler veya tepe lambaları kullanır. Ek olarak, çoğu bebek kundaklanmayı tercih eder ve ebeveynler fototerapi seansı sırasında bebeği tutamazlar.

Bebekte sarılık varsa emzirmeyi bırakmalı mıyım?

Bebeğinizde sarılık varsa, ilk adım tıbbi yardım almaktır. Semptomlar tipik olarak anne sütü ile beslenen bebeklerde iki hafta içinde ve formül mama ile beslenen bebeklerde birkaç hafta içinde düzelir. Sarılığı tedavi etmek için kandaki bilirubin seviyesini düşürmeniz gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Genel olarak, sarılık için en yaygın tedavi fototerapidir. Bu, bebeği özel mavi ışıklı bir battaniyeye veya yatağa yerleştirmeyi içerir. Bebeğinizde sarılık devam ederse, anne sütü ile takviye etmeyi düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, bebeğiniz fototerapi alırken emzirmeye devam edebilirsiniz.

İlk hamilelikte annenin kanı bebeğinkiyle karışmaz, ancak doğum sırasında karışır. İkinci hamilelikte bebeğin kanı annenin kan dolaşımına karışır ve annenin vücudundaki antikorlar bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırarak sarılığa neden olur. Semptomlar daha uzun süre devam ederse tedavi gereklidir. Bebeğinizin sarılığı ilk haftadan sonra da devam ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer, Tedavisi

Bebeğiniz birkaç günlük olduğunda, sarılık belirtileri gösterip göstermediğini görmek için adımlar atmaya başlamalısınız. Bebeğin alnına veya burnuna hafifçe bastırarak evde sarılık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Emin değilseniz, çocuk doktorunuzdan kan testi isteyin.

Bebeklerde sarılık varsa, mümkün olan en kısa sürede doktora gidin. AAP, bebeğinizi, bilirubin seviyesinin en yüksek olduğu 3 ila 5 gün arasında sarılık açısından kontrol etmenizi önerir. Bebeğiniz herhangi bir süre hastanede kaldıysa, iki gün içinde kontrol muayenesinden geçmelidir. Fototerapi, bebeği ışığa maruz bırakarak bilirubinin parçalanmasına neden olan bir tedavidir.

Bebeklerde bilirubin çok yüksek olması tehlikeli midir?

Bebeklerde yüksek bilirubin seviyeleri çoğu durumda hayati tehlike oluşturmaz. Bir değişim transfüzyonu, hayat kurtaran bir prosedürde bebeğin kanını bağışlanan kanla değiştirir.

Güneş ışığına maruz kalmanın yeni doğanlar için zararlı olabileceğini unutmayın. Ancak fototerapi için kullanılan özel ışıklar güvenlidir ve bebeğe zarar vermez.

Şiddetli hiperbilirubinemi vakalarında, beyin hasarı veya diğer ciddi tıbbi sorunlardan kaçınmak için bilirubin seviyeleri mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer 2022

Bebeklerde kernikterusun ilk belirtileri şunlardır:

  • Kernikterus, beyin dokusunda aşırı bilirubin birikmesinden kaynaklanan nadir bir nörolojik durumdur. Kernikteruslu bebekler koma veya ölümle sonuçlanabileceğinden hemen tedavi edilmelidir.

 

  • Kernikterusun ilk belirtileri, cildin kalıcı sarı rengini içerir. Normalden çok daha fazla uyuyabilirler ve uyandıklarında genellikle tekrar uykuya dalarlar.

 

  • ABO uyumsuzluğu olan bebeklerin, kernikterus gelişme olasılığı, olmayanlara göre daha fazladır. Yetişkinlerde bilirubin seviyeleri tipik olarak yüksektir ancak nadiren kernikterusa neden olur.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Bebeklerde Katılma Nöbeti Neden Olur 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu