Güzellik

Cilt Kırışıklıklarının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi 2022

Cilt kırışıklıklarının nedenleri ile ilgili tedavilerin gelişmesinin birçok nedeni vardır. Genetik, güneşe maruz kalma ve tekrarlanan kas hareketlerinin tümü içsel faktörlerdir. Kırışıklık nedir daha koyu cilt, güneş hasarına daha az duyarlı olma eğilimindedir. Tekrarlanan yüz kas hareketleri de kaş çatma çizgileri, kaz ayağı ve alın çizgileri gibi yüz kırışıklarına neden olur. Yüzü uzun süre bilinçli ve bilinçsizce hareket ettirmek bu kasları güçlendirir. Sonuçta, tekrarlanan kas hareketleri yüz kırışıklıklarının başlıca nedenleridir.

Cilt Kırışıklıklarının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi 2022

Kırışıklık Nedir

Yaşlandıkça cildinizin görünümü hakkında endişeleniyorsanız, öncelikle kırışıklıkların nedenini öğrenmelisiniz. Kırışıklıklar, vücudumuzda doğal olarak bulunan proteinler olan kolajen, elastin ve hyaluronik asit kaybından kaynaklanır. Kollajen, bağ dokularımıza şeklini ve esnekliğini veren bol miktarda bulunan bir proteindir. Elastin, gerildikten sonra tekrar yerine oturan bir lastik banta benzer şekilde cildin sıkı kalmasına ve şeklini korumasına yardımcı olur.

İki tür kırışıklık vardır: derin kırışıklıklar ve yüzeysel kırışıklıklar. Derin kırışıklıklar cilde kazınmış küçük çizgiler gibi görünürken, yüzeysel kırışıklıklar dinlenirken görülebilen ince bir çizgidir. Bu çizgiler ayrıca yaşlanma veya nemden kaynaklanır ve güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Ek olarak, kırışıklıklar cilt tahrişinden, alerjilerden ve hatta hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Daha fazla bilgi için Merriam-Webster veya ilgili web sitelerini ziyaret edin.

Kırışıklık görünümüne kalıcı bir çözüm arıyorsanız bir dermatologa başvurabilirsiniz. Dermal dolgu maddeleri yüz çizgilerini düzeltir ve genç bir görünüm sağlar. Ancak bu tedaviler sadece yüzeysel kırışıklıkları tedavi eder ve daha derin çizgiler üzerinde çalışmazlar. Lazer tedavisi ise cildin dış tabakasını kaldırır ve geride yeni bir cilt bırakır. Bu prosedür daha etkilidir, ancak daha fazla zaman gerektirecektir.

Orta ila şiddetli yaşlanma belirtileri olanlar için en etkili tedavilerden bazıları topikal kremler, antioksidanlar ve glikolik asit kabuklarıdır. Bununla birlikte, istediğiniz sonuçlara en kısa sürede ulaşmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz kozmetik bir prosedürdür. Bu tedaviler cildinizin genel kalitesini iyileştirerek çalışır. Doğal terapilerle birleştirildiğinde çarpıcı sonuçlar doğurabilirler. Kalıcı sonuçlar için bir göz atmaya değer.

Cilt Kırışıklıklarının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi 2022

Kırışıklık Neden Olur

Güneşin yanı sıra günlük yaşam tarzımız da kırışıklıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Çocukluk döneminde, özellikle açık tenli olanlar olmak üzere daha fazla sayıda güneş ışınlarına maruz kalırız. Güneşin ultraviyole ışınlarının etkileri daha da yıkıcıdır ve derideki hasarın yüzde 80’i daha biz nedenlerini anlayamadan gerçekleşir. Neyse ki, güneş kremi kullanarak güneşin zararlarını önleyebilirsiniz. Kırışıklıkların bir diğer önemli nedeni de cildinizdeki kolajen e zarar veren ve iltihaplanmaya neden olan sigaradır. Sigara içenlerin yüz derisinin kırışmış olma olasılığı sigara içmeyenlere göre beş kat daha fazladır.

Yaşlandıkça, cilt hücrelerimiz daha yavaş bölünmeye başlar. Ayrıca cildin orta tabakası olan dermis elastikiyetini ve desteğini kaybeder. Sonuç olarak, yüzey daha kuru hale gelir ve alt tabaka olan stratum corneum incelir. Sonuç olarak, cilt nemi daha az tutabilir ve yağ salgılayabilir ve güneşe maruz kalan bölgelerde kırışıklıklar daha fazla görülür.

Normal bir cilt tabakası, suya ve çevresel hasara karşı bir bariyer görevi gören ince, eşit bir tabaka içerir. Kollajen ve elastin cilde sıkılığını verir ve glikozaminoglikanlar cildi nemli tutar. Biyopsi sonuçları henüz kesin olmasa da bilim adamları, kırışıklıkların çok faktörlü bir süreçten kaynaklandığına ve dış tabakanın ana faktör olduğuna inanıyorlar. Ayrıca kırışıklıkların dış tabakada fazla kolajen liflerinin birikmesi nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır.

Çevreniz kırışıklıkların başka bir nedenidir. Kirliliği yüksek ortamlara maruz kalmak cilt hücrelerine zarar verebilir ve onları yaşlanmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Çok kirli bir bölgede yaşıyorsanız, yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için ekstra önlemler almalısınız. Kaliteli bir nemlendirici ve günlük nemlendirici sis kullanmak, bu faktörlerle savaşmanıza ve gün boyunca yüzünüzü nemli tutmanıza yardımcı olabilir.

Kırışıklık Nasıl Önlenir

Uzmanlar, cilt kırışıklıklarını önlemenin veya azaltmanın 23 yolunu sıraladı. Kırışıklıkların önde gelen nedenlerinden biri güneşe aşırı maruz kalmaktır. Güneşe maruz kalmanın cilt kalitesi üzerindeki etkisini gösteren onlarca çalışma var. New Yorklu plastik cerrah Darrick Antell tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, güneşte daha az zaman geçiren kardeşlerin, benzerlerine göre daha az kırışıklığa ve daha genç görünen bir cilde sahip olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar, kırışıklıkların başlamasını önlemek veya geciktirmek isteyenler için cesaret vericidir.

Bazı kadınlar diğer kadınlara göre daha fazla yüz kırışıklığına sahip olma eğilimindeyken, nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmalar, kırmızı et ve sağlıksız atıştırmalıklar açısından zengin bir diyet uygulayan kadınların yüz kırışıklıkları geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer faktörler uyku pozisyonu kadar basit olabilir. Mekanik sıkıştırma kuvvetlerinin etkilerini en aza indirmek için gün boyunca sırt üstü uyuyun. Cildinizde aşınma ve sürtünmeyi önlemek için pamuk yerine ipek yastık kılıfları kullanmak da yardımcı olabilir.

Yüksek SPF’li güneş kremlerinin günlük kullanımı cilt kırışıklıklarını önlemenin en iyi yolu olsa da, bazı insanlar kozmetik kremlerin yaşa bağlı değişiklikleri gizleyebileceğini bulmuşlardır. Bu kremler geçici sonuçlar verir ve sadece bir veya iki gün sürer. Diğer bir seçenek de botulinum toksin enjeksiyonu adı verilen kozmetik bir prosedürden geçmektir. Botulinum toksini deri altındaki kasları felç eder. Prosedürün sonuçları göstermesi altı ila dokuz ay arasında sürebilir. Gülümseme veya kendinizi ifade etme yeteneğinizi kaybetmemenizi sağlayacak yetenekli bir doktor aramak önemlidir.

Sağlıklı bir cilt için günlük cilt bakımı rutini şarttır. Diyetinize C vitamini eklemek, güneşin ve yaşlanan cildin etkilerini azaltabilir. Ayrıca, güneş hasarını azaltmak için güneş koruyucu kullanın veya yüksek SPF’li bir nemlendirici kullanın. Şapka veya güneş gözlüğü takmak cildinizi güneş ışınlarından koruyacaktır. Bunlar, cilt kırışıklıklarının nasıl önleneceğine dair sadece birkaç ipucu. Unutmayın: “herkese uyan tek bir çözüm” yoktur.

Cilt Kırışıklıklarının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi 2022

Kırışıklık Belirtileri Nelerdir

Yaşlandıkça cildimiz daha az esnek hale gelir. Cilt hücrelerimiz daha yavaş bölündükçe ve iç tabakamız inceldikçe kırışıklıklar gelişir. Kollajen ve elastin adı verilen proteinler parçalanmaya başlar ve cildimizi daha az gergin hale getirir.

Kırışıklığın önlenmesi, iyi bir cilt bakım rejimi ile başlar. Koruyucu giysiler giyin ve güneşte geçirdiğiniz süreyi sınırlayın. Yeni kırışıklıkların oluşmasını önlemek için yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürün. Bu cilt gençleştirici tedavi, cildin ölü katmanlarını ortadan kaldırarak altta daha taze, daha sağlıklı bir katman ortaya çıkarır.

En belirgin semptom ciltte ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortaya çıkmasıdır. Bu kırışıklıklar, tekrarlanan kıvrımlar ve esneme hareketlerinden kaynaklanır.

Güneşe maruz kalma, kırışıklıkların en önemli nedenlerinden biridir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları ciltteki bağ dokusunu parçalayarak elastikiyetini ve gücünü kaybetmesine neden olur. Açık tenli kişilerde güneşe çok fazla maruz kalmaktan dolayı kırışıklıklar oluşma olasılığı daha yüksektir. Kirlilik ve sigara içme gibi diğer faktörler de kırışıklıklara katkıda bulunabilir. Neyse ki, kırışıklık için birçok etkili tedavi var. Cilt Kırışıklıklarının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi 2022

Kırışıklık Nasıl Tedavi Edilir

Muzların cilt için sayısız faydası vardır ve cilt kırışıklıkları için mükemmel bir topikal tedavidir. Besin içeriği cildinizi sıkılaştırmaya ve tonlandırmaya yardımcı olacaktır. Muzdaki doğal anti-inflamatuar özellikler, cildinizin kırışıklık görünümüyle savaşmasına da yardımcı olacaktır. Bir muzu ezin ve en az yarım saat yüzünüze uygulayın. Ayrıca tedavinin faydalarını arttırmak için bal ve avokado ile karıştırabilirsiniz.

Ek olarak, yağ salgılayan bezler verimsizleşerek kırışıklıklara neden olur. Bu problemlere ek olarak cildimizin elastikiyetini kaybetmesi onu kırışıklara karşı daha hassas hale getirir.

Kullanılan bileşenlerin türü ve ne kadar süreceği, bu tedavilerin ne kadar etkili olduğunu belirleyecektir. Cildinizin dokusunu iyileştirmek istiyorsanız, yıkadıktan sonra iyi bir nemlendirici deneyebilirsiniz. Atrofik kırışıklıkları tersine çevirmenin bir başka etkili yolu da ölü deri hücrelerini yok etmek ve yeni, daha genç görünen cildi ortaya çıkarmak için bir peeling kremi kullanmaktır.

Ultraviyole ışığa aşırı maruz kalma, cildin erken yaşlanmasına katkıda bulunan başka bir sorundur. Güneş ışığı, cildin yapısal proteinleri olan kolajen ve elastin liflerine zarar verir. Tütün ürünleri kırışıklıklara neden olmasının yanı sıra yeni kolajen üretiminin de azalmasına neden olur. Yeni kolajen eksikliği de güneş izlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Son olarak, güneşin ultraviyole ışığına uzun süre maruz kalmak kırışıklığın artmasına neden olur.

Güzellik kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Cilt Bakımı Sırası, En İyi Peelingler 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu