Güzellik

Cilt Lekeleri Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Geçmeyen Cilt Lekeleri İçin Formül

Cilt lekeleri hafızası olduğunu söylemek yanlış olmaz, özellikle yaz aylarında güneşlenirken cilt yüzeyinde cilt altında görünmeyen cilt lekeleri oluşabilmektedir. Ancak güneşlenme, hormonel nedenler, hamilelik ve yaş gibi etkenlere bağlı olarak lekeler oluşabilir. Neyse ki gelişen teknoloji bize birçok alternatif tedavi yöntemi sunuyor. Bazen bu tedavi yöntemlerini tek başına kullanırken bazen birden fazla protokolü birleştirerek hasta için kombine bir tedavi süreci oluşturuyoruz. Burada vurgulamak istediğim bir nokta var; ve oluşturulan protokollerin tamamen hastaya özel olduğunu.

Lazer Uygulaması

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Lazer uygulaması tedavileri, özellikle peeling etkisi olan lazer tedavileri, özellikle derin sivilce görünümünü iyileştirmede etkili sonuçlar elde ettiğimiz cihaz tedavileridir. Günümüzde “G-Switch” lazerlerin renklendirme üzerindeki etkisi çok yüksektir. Ayrıca Icon lazer Q-max kafaları, lekeler üzerinde de etkili sonuçlar sağlar. Özellikle cilt lekeleri tedavi ederken deri altından uyaran ve etkisini kademeli olarak artıran yöntemler tercih edilir. Cildi anında derinlemesine eksfoliye eden lazer uygulamaları artık daha yumuşak lazerlere geçiş yaptı. Kuru ciltler için önlem alınmalıdır.

Özellikle cildi soyan yani peeling etkisi olan lazer tedavileri, derin sivilce görünümünü iyileştirmede etkili sonuçlar elde etmemizi sağlayan cihazlarla yapılan cilt lekeleri uygulamalarıdır. Bu tedavinin en önemli noktası yaz aylarında kullanılmamasıdır. Seans sayısı cilt yapınıza bağlıdır.

Kimyasal Peeling Yöntemi

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Kimyasal peeling yöntemi lekelerin görünümünü iyileştirmenin alternatif bir yöntemi de kimyasal peelinglerdir. Bu doğrultuda hafif, orta ve alt katmanları etkileyen formüller tercih edilir. Gelelim kimyasal peelingin kullanım alanlarına; Yüzde, özellikle ağız ve göz çevresinde ince kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, çiller, güneşe bağlı cilt değişiklikleri, akne, yara izleri, yaşa bağlı renk düzensizlikleri veya ilaçlar. Yine özellikle yaşlanan cilt lekeri 28 günlük döngüde kendini yenileyemez. Kimyasal peeling, mat görünümün giderilmesinde de etkili sonuçlar aldığımız, cilt lekeleri için gençleştirme uygulamasıdır.

“Boyama protokolleri ile lazer ve kimyasal peeling uygulamaları sonrasında cilt nemini korumaya ihtiyaç vardır.”

Bu nedenle geçmeyen cilt lekeleri için formül soğuk cilt tedavileri ve bazen nemlendirici vitaminlerin eklenmesi çok faydalıdır. Nemlendirici vitaminler hyaluronik asit içerir. Hyaluronik asit serbest kaldığında cildi nemlendirir ve sıkılaştırır. Aynı zamanda bu tür mezoterapi ürünlerinde birçok amino asit ve tedavinin başarısı için önemlidir. Derin nem işlemlerinden sonra radyo frekansı uygulamaları da lekelerin tedavisinde çok önemli bir gelişme sağlamıştır. Yüksek frekanslı uygulamalar ilk yıl için ayda 3 kez yapılırken 6 ayda, ihtiyaç duyulduğunda zaman zaman tekrarlanabilir.

Hücre Yenileyen Forever Young BBL Yöntemi

Cilt Lekeleri Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Hücre yenileyen Forever Young BBL yöntemi bu yeni nesil lazerin en önemli özelliği hücresel anlamda cildin yaşını geri kazandırmasıdır. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Forever Young BBL ile yapılan tedavilerin cilt değişikliklerine neden olduğunu göstermiştir. Cilt lekeleri için maske kullanımlarıda son derece yaygındır.

İşlem sonrası kızarıklık, soyulma gibi uzun süreli yan etkiler yaşamadan bu yöntemi renklenme tedavisinde kullanıyoruz. Tedavi, lekelenmenin oluştuğu, yani lekelenmenin olduğu tüm bölgelere uygulanabilmektedir. Yüz, dekolte, omuz güneşe en çok maruz kalan ve pigmentasyonun en belirgin olduğu yerler. Cilt lekeleri için krem için krem kullanılmalıdır.
Tedaviden hemen sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak bir süre sonra bu etkiler tamamen ortadan kalkar ve cilt pürüzsüz bir dokuya kavuşurken, lekelerin görünümü daha hafif hale gelir.

Hızlı İyileşme İçin Magiclight Yöntemi

Cilt Lekeleri Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Leke tedavisinde başarılı sonuçlar için bir diğer lazer teknolojisi ise Magiclight lazerdir. Cilt yenileme yöntemi olarak bilinen Magiclight, yaşlanma belirtilerini geciktirmek, cildin gençliğini korumak için kullanılmaktadır. Magiclight diğer lazer sistemlerinden farklı olarak cilt yüzeyinde doku kaybına neden olmaz. Cilt lekeleri nasıl geçer diye endişelenmeden önce bu yöntemi denemenizde fayda vardır.

Cilde zarar veriyormuş gibi görünen mikronekrotik kolonlar oluşturan Magiclight, yaralanmalar sayesinde cildin iyileşme mekanizmasını harekete geçirerek cilt tonunda ve cilt dokusunda genel bir iyileşme sağlar; Cildi içten gençleştirir.

Uygulamadan sonra cildin iyileşmesi 1-3 gün sürer.

Onaran ve Arındıran TMC3-Biostim Kombinasyonu Yöntemi

Onaran ve Arındıran TMC3-Biostim Kombinasyonu Yöntemi

Yazdan sonra cildin ölü hücrelerden arındırılması, yeniden yapılandırılması, nem ile doldurulması, cilt tonunun eşitlenmesi ve güneş hasarı ve lekelerinden arındırılması gerekir. DMAE ve organik silika, kojik asit, C vitamini, laktobiyonik asit, trikloroasetik asit, resveratrol, lipoik asit ve kolajen gibi aktif maddeler içeren TMC3 ile arginin, glisin gibi çok güçlü antioksidanlar içeren nem aşısının kombinasyonu diyebileceğimiz biostim kombinasyonu yaz sonrası içindir. İlk aşamada TMC3 ile kimyasal peeling yaparak cildi temizliyoruz, ikinci aşamada ise nem ekimi ile cildi onarıyoruz.”

TCM3 – Biostim detaylı bir cilt analizinden sonra tedavi olarak uygulanır. Sadece yüz bölgesinde değil; ihtiyacına göre ayda bir kez TCM3 4-6 seans, Biostim ise 15 gün arayla 2-3 seans uygulanır.

Lekeleri Önleyen Cosmelan – Dermamelan

Cilt Lekeleri Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Yüz, boyun, göğüs dekoltesi, karın, el ve bacaklara uygulanabilen Cosmelan – Dermamelan, hamilelik, yaşlanma ve güneş lekelerinin tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Yüzeysel lekeler için Cosmelan, daha derin ve yoğun lekeler için Dermamelan kullanılır.
“İki aşamalı tedavi, cildin melanin içeriğini azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkili bir enzimatik peeling kullanır. Terapötik etkisini tirozin enziminden başlayarak ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak gerçekleştirir. Bu, lekenin tekrar etme şansını en aza indirecektir.”

Maske, lekenin tipine göre 8-12 saat sonra hastanın yüzünde yıkanır. Cilt soyulurken birkaç gün yoğun onarıcı bakım kremi uygulanır. Ardından lekeyi bastıran son krem ​​ve güneş kremine geçer.

İyileştirici Etkili PRP, Mezoterapi ve Dermapen Yöntemi

Cilt Lekeleri Tedavisinde En Etkili Yöntemler

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahisi bunun için mezoterapi ve ciltte soyulma olmadan çalışan mezoterapi ve PRP yöntemlerini kullanıyor. mezoterapi; Amino asitler, hyaluronik asit ve vitaminler gibi cildin ihtiyacı olan maddelerin cilde enjekte edilmesi işlemidir. PRP ise kişinin kendi kanından elde edilen iyileştirici hücrelerin cilde yeniden enjekte edilmesi yöntemidir.
Cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskobik delik açarak cildin doğal iyileşme mekanizmasını başlatan mikro iğneleme yöntemi olan Dermapen‘i, dermabrazyon adı verilen bir tıraş işlemini PRP ve mezoterapi kombinasyonu ile yapmanın çok başarılı lekeler verdiğini anlatıyor.

Güzellik kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu