Bebek Bakımı

Çok Uyuyan Bebek Hasta Mıdır?

Çok uyuyan bebek hasta mıdır? Aklınızda olabilecek bir soru, çocuğunuz her zaman uyuyormuş gibi görünebilir, ancak mide hastalığı da dahil olmak üzere birçok başka olasılık vardır. Çok uyuyan bebek hasta olup olmadığını belirlemenin ilk adımı bir doktora danışmaktır. Bu yazıda, bazı yaygın hastalıkların nedenlerini, semptomlarını ve tedavilerini tartışacağız.

Yenidoğan Bebekler Çok mu Uyur?

Bir çocuğun hasta olmasının en yaygın semptomlarından biri aşırı uykudur. Çok uyuyan bebek acil bir durum olmasa da, çocuk olağan bakıma yanıt vermiyorsa tıbbi yardım almak önemlidir. Ateş 38 derecenin altındaysa genellikle ateş ve kusma zararsızdır. Gastrointestinal hastalığı olan çocuklarda kusma ve ishal dehidrasyona neden olabilir. Kusma ve ishal, bedensel rahatsızlığa karşı normal tepkilerdir, ancak bebeğin uyanmaması için bir kitap veya oyuncakla dikkati dağıtılmalıdır.

Benzer şekilde, virüslü çocukların dinlenme ihtiyacı daha fazla olabilir ve normalden daha erken uyumaya hazırdır. Ebeveynler, onları normal bir saatte yatağa atmak yerine, ihtiyaç duydukları kadar uyumalarına izin vermelidir. Yorgun görünmelerine rağmen, hasta çocukların daha fazla özen ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, çocuğunuza dinlenmesi ve iyileşmesi için bolca zaman ayırdığınızdan emin olun.

Çok Uyuyan Bebek Hasta Mıdır?

Bebeklerin Uykusunun Geldiğini Nasıl Anlarız?

Önce çok uyuyan bebek muayene edin. Fiziksel bir sorunun fiziksel belirtilerini arayın. Sıkışan giysiler, açık veya sivri uçlu bir bebek bezi iğnesi, saç veya iplik olabilir. Gözde veya ciltte sarı bir döküntü de bir soruna işaret edebilir. Bebeğiniz huysuz, uyuşuk veya talepkar olabilir ve hatta normalden daha uzun süre ağlayabilir. Sarılığı olan bir çocuğun da susuz kalması ve kilo vermesi muhtemeldir.

Kronik uyku hali, altta yatan bir sağlık sorununun başka bir işaretidir. Genel olarak, çocuğunuz günde 17 saatten fazla uyuyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Çok uyuyan bebek büyümeleri ve kiloları için sorunlara neden olabilir. Doktor, bu belirtilere dayanarak bebeğin durumunu teşhis edebilir ve doğru hareket tarzını reçete edebilir.

Uyku Saatlerinde Günlük Değişmeler Olur

Soğuk algınlığının ilk aşaması yaklaşık dokuz gün sürer. Bazı ebeveynler bu dönemi üç farklı aşamaya böler: gelen, gelen ve giden. Bu aşamadaki bir ateş genellikle geçer. Bu öksürük, akciğerlerden sıvı tutulmasına yardımcı olur. Ateş düştüğünde, mukus kalınlaşacak ve açık sarıya dönecektir. Birçok prematüre bebek de farklı uyku düzenleri sergiler.

Çok Uyuyan Bebek Hasta Mıdır?

Bebeğinizi İyi Bir Uykuya Nasıl Hazırlarsınız?

Ateş, Çok uyuyan bebek başka bir yaygın nedenidir. Bir çocuğun bir enfeksiyonu olduğunda, vücudun bir enfeksiyonla savaşma yolu olan yüksek ateşi olacaktır. Çocuğun ağrısı olmadıkça, ateş genellikle endişe nedeni değildir. Bir bebek uyumakta güçlük çekiyorsa, ihtiyaç duyduğu kadar uyuyabilmesi için çocuğu yalnız bırakmak iyi bir fikirdir.

Bebek Uykusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler normalde günün çoğunda uyurlar ve uzun bir uyku normaldir. Ancak aşırı uyku özellikle normalden daha sık oluyorsa göz ardı edilmemelidir. Bunlar solunan toksinlerin uyarı işaretleridir.

Bebeklerde Uyku Alışkanlıkları Nelerdir?

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ayrıntılı bir tıbbi geçmiş toplayacak, fizik muayene yapacak ve bir uyku çalışması yapacaktır.. Bazı hipersomni türleri, beyindeki uyku-uyanıklık döngüsündeki sorunlardan kaynaklanan idiyopatiktir. Opioid bağımlısı bir anneden doğan bebek de bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

Çok Uyuyan Bebek Hasta Mıdır?

Bebek Uyku Düzeni Yetişkinleri Nasıl Etkiler?

Bir tıp uzmanı, çok uyuyan bebek uyku hali yaşayıp yaşamadığını belirlemeden önce bir fizik muayene yapacak ve eksiksiz bir tıbbi geçmiş toplayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun uyku durumunu ve tedaviye yanıtını ölçmek için size sekiz soruluk bir anket verecekler. Bu testlerin sonuçları, sağlık uzmanınızın bebeğiniz için en iyi tedavi yöntemini belirlemesine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin Normalden Fazla Uyumasının Sebepleri

Çok uyuyan bebek ihtiyaçları birbirinden büyük ölçüde farklılık gösterecek olsa da, bebeğinizin ne kadar uyuduğu konusunda endişeleriniz varsa tıbbi yardım almak en iyisidir. Uyku sorunları için tıbbi yardım almak önemlidir çünkü bazı sağlık koşulları yeni doğanlar için diğerlerinden daha tehlikelidir. Bebeğiniz gün içinde aşırı uykuluysa hemen tıbbi tedavi almalısınız.

Bebekleri düzenli uykuya teşvik etmek

İlk olarak, bebeğinizin sirkadiyen ritimleri olgunlaşmamıştır. Tam olarak işlev görmeleri bir ila üç ay sürer. SIDS riskini önleyeceğinden, bebeğinizin uyku düzeni daha kısa ve hafif olmalıdır. Ayrıca bebeğinizin kendi sirkadiyen ritimlerini geliştirebilmesi için yeterince uyuduğundan emin olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu