Bebek Bakımı

Doğumdan Hemen Sonra Bebeğe Ne Yapılır 2022

Doğumdan hemen sonra bebeğe ne yapılır sorusuna verilecek birçok karar arasında göbek kordonunun ne zaman kesileceği yer alır. Son araştırmalar, bu prosedürün ertelenmesinin doğumdan hemen sonra bebeğe faydalı olduğunu göstermektedir. Doğumdan sonraki ilk birkaç dakika boyunca, bebek plasentadan yenidoğanın kanındaki kırmızı kan hücrelerinin ve demirin miktarını artıran temel besinleri alır. Kordon kesilmesini geciktirmek de kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

Apgar Skoru

Doğumdan hemen sonra bebeğe, ilk bir saat içinde ten tene temasının sağlanması idealdir. Bu süre zarfında, annenin vücudu hala yeni doğan bebeği arasındaki kimyasal bağlantıyı kurma sürecindedir. Sağlık personeli ayrıca annenin yaşamsal belirtilerini ve bilinç düzeyini yakından izlemelidir. Yeni anne büyük ihtimalle bitkindir ve doğumdan sonraki ilk saatlerde sürekli desteğe ve gözleme ihtiyaç duyabilir. Annenin bebeğinin yeni pozisyonuna uyum sağlamasına yardımcı olacak personel de mevcut olmalıdır.

Araştırmalar, doğumdan hemen sonra bebeğe ten tene temasın ağlama riskini azalttığını ve bebeğin rahim dışındaki hayata uyum sağlamasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir bebeğe günde üç saat sarılmak, dış dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Yenidoğan, annesiyle sürekli temasının bir sonucu olarak tanıdık sesleri de tanıyacaktır. Bebek büyüdükçe ten tene temas daha seyrek hale gelebilir, ancak yine de her iki ebeveyn için de faydalıdır.

Doğumdan Hemen Sonra Bebeğe Ne Yapılır 2022

Omurga Değerlendirmesi

Doğumdan hemen sonra bebeğe K vitamini enjeksiyonu yapmak mümkündür, ancak bu her zaman tavsiye edilmez. Enjeksiyonların riski, ağrı, şişme ve ciltte yara izi dahil olmak üzere diğer aşılarla benzerdir. K vitamini enjeksiyonlarının bebeklerde alerjik reaksiyonlar, çocukluk kanseri ve diğer bileşenlerle ilgili riskler dahil olmak üzere olumsuz etkileri de olabilir. Ancak hiçbir bilimsel çalışma K vitamininin tehlikeli olduğunu kanıtlamamıştır.

Hamileyseniz ve halihazırda K vitamini takviyesi aldıysanız, doğumdan hemen sonra bebeğe ebenize danışmalı ve bebeğe K vitamini enjeksiyonu önerip önermediğini sormalısınız. Bu, nadir görülen kanama bozukluklarını önler. Çoğu zaman, küçük sıyrıklar veya yırtıklar kendi kendine iyileşir.

Oda Isısını Çok Yükseltmeyin

K vitamini dozu bebeğin yaşına bağlıdır. doğumdan hemen sonra bebeğe yaklaşık 3 ila 5 günlükken bir doz verilmelidir. K vitamini damlaları, K vitamini enjeksiyonu kadar verimli bir şekilde emilmez ve dozajın birkaç haftada bir tekrarlanması gerekir. Bebeğiniz için 3 seans K vitamini enjeksiyonu planlamanız gerekecektir. Yeni doğan bebeğinizin ne kadar K vitaminine ihtiyacı olduğunu bilmeniz sizin ve bebeğiniz için önemlidir.

Bebeğin sırtını kuvvetlice ovalar, kuruturlar ve ağız ve burunlarındaki fazla sıvıyı emerler. Bebeği sarsmaktan kaçınmak da önemlidir. Titreme körlüğe veya beyin hasarına yol açabilir.

Doğumdan Hemen Sonra Bebeğe Ne Yapılır 2022

Bol Bol Emzirin

Aslında, 2005 yılında yapılan bir araştırma, sesli olmayan ağlamanın gelişiminin anne karnında başladığını bulmuştur. Doğumdan hemen sonra bebeğe 20. gebelik haftasında ağlamayı taklit edebilirler. Ancak bu sadece bir varsayımdır, bu nedenle bebeği ağlamaya teşvik etmeye çalışmadan önce daha fazla fizyolojik belirti olup olmadığını kontrol etmek en iyisidir.

Doğumdan hemen sonra bebeğe ağlamasının nedeni oksijene ihtiyaç duymasıdır. Bebeğin ciğerleri hala rahimdedir, bu nedenle kafa ortaya çıktığında henüz nefes almıyordur. Bu durumda, bebek fazla sıvıyı atmak için öksürür veya tükürür. Hava ses tellerini geçerken bebek ağlayacaktır. Bu ilk ağlama modeli, bir bebeğin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu belirlemek için bir temel teşkil eder.

İlk Aylarda Büyümesini Düzenli Olarak Kontrol Edin

Doğumdan hemen sonra bebeğe hepatit B aşısı hakkında bilmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Hastalığın taşıyıcısı olup olmadığınızı ve aşı yaptırmak için önerilen programın ne olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca, hamileyseniz aşı olmanız gerekip gerekmediğini de bilmelisiniz.

Türkiye’de, her yıl kronik hepatit B enfeksiyonu olan yaklaşık 19.000 kadın doğum yapmaktadır. Aşı hamilelik sırasında güvenlidir ve karaciğer hastalığı, karaciğer kanseri veya bir dizi başka sorun geliştirme riskini önemli ölçüde azaltır. Ailenizde hepatit B’yi önleme konusunda bilgi için yerel sağlık departmanınıza da danışabilirsiniz. Ayrıca önleme için yerel hastanenizden veya kreşinizden yardım alabilirsiniz.

Doğumdan Hemen Sonra Bebeğe Ne Yapılır 2022

Doyup Doymadığını Kilosundan Ve Tuvaletinden Anlayabilirsiniz

Anne kanında hepatit B virüsü bulunan doğumdan hemen sonra bebeğe en kısa zamanda hepatit B aşısı ve hepatit B immün globulin olması gerekir. Aşı her üç ayda bir tekrarlanmalıdır ve bir çocuğun korunmaya devam etmesi için 3 ek doz daha alması gerekir. Prematüre veya düşük doğum ağırlıklı doğan bir yenidoğan ilk dozu doğumdan en az 24 saat sonra almalıdır.

Ancak, doğumdan sonraki ilk birkaç gün bebeği size yakın tutmanız ve bebeği mümkün olduğunca sık ten tene tutmaya çalışmanız önemlidir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları. Yenidoğan bebeğinizi emzirmeye nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebeğinizin Cildini Gözlemleyin

Öncelikle doğumdan hemen sonra bebeğe göğsünüze düzgün bir şekilde tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Bu, beslerken bebeğinizi yakın ve sakin tutmayı gerektirir. Emzirirken bebeğin çenesinin ve burnunun memeye değdiğinden emin olun. Ardından, dudakları sıkıştırın. Ayrıca bebeğinizin kendi dilini veya alt dudağını emmediğini de kontrol edebilirsiniz. Kendinizi iyi hissediyorsa bebeğinizin herhangi bir şeyi emmeye başlamasına şaşırabilirsiniz!

Araştırmalar, annenin doğum öncesi bakıma daha erken başlaması durumunda emzirmenin daha etkili olduğunu göstermektedir. Ancak doğum öncesi sağlık eğitimi ve danışmanlığına katılan annelerin bebeklerini ilk bir saat içinde emzirme oranları daha yüksekti. Etiyopya’nın başkenti Goba’da yapılan bir araştırma, sağlık eğitimi ve danışmanlığına devam etmenin bebeği ilk saat içinde emzirme olasılığının artmasıyla ilişkili olduğunu buldu. Bebeğiniz ülkenin başkentinde doğduysa, doğum sonrası bakımınızı bu verilere göre planlamalısınız.

Yüzünün Haricinde Vücudunu Silmeyin

Uzmanlar, doğumdan sonra göbek kordonunun ne zaman kenetleneceği konusunda farklılık gösterir. Bazı doktorlar doğumdan hemen sonra kordonun kenetlenmesini tavsiye ederken, diğerleri 30-60 saniye beklemenizi tavsiye ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, bebek doğduktan sonraki ilk dakika kordonun kenetlenmemesini tavsiye ediyor. Bu, plasentanın rahimden ayrılmasını ve bebeği doğurmasını sağlar. Bebek doğduktan sonra doğum ekibi kordonu 2 kıskaç arasına kıstırır.

Doğumdan Hemen Sonra Bebeğe Ne Yapılır 2022

Kafatasındaki Şekil Bozukluğuna Aldanmayın

Birçok bakıcı kordonu kesmeden önce birkaç dakika beklerken, diğerleri hemen kesecektir. Kordon kesimini geciktirmenin birkaç nedeni vardır. Nasıl düzgün yapılacağını öğrenmek için bu videoyu izleyin. Her zaman makası size veren kişiye geri vermeyi unutmayın. Lotus doğumunda, kordon doğumdan sonra üç ila 10 gün boyunca plasentaya bağlı kalır.

Meme Bölgesindeki Şişliği Sıkmayın

Plasenta hamilelik sırasında bebeğe oksijen ve besin sağlar. Göbek kordonu doğumdan sonra hala bebeğin göbek deliğine bağlıdır ve bebek doğduktan sonra besin açısından zengin kan içinde kalacaktır. Ayrıca bebeğin kan hacmini arttırır.

Bebeğiniz Sizi Görüyor Ve Duyuyor

Araştırmalar, doğumdan hemen sonra bebeğe ten tene temasın annenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve emzirmeyi teşvik ettiğini gösteriyor. Yeni doğan bebekleriyle ten tene temasa katılanlar, katılmayanlara göre daha düşük stres seviyeleri bildiriyor.

Bebek Bakımı kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yenidoğan Bebek Bakımı içeriğimizden de faydalanabilirsiniz. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu