Bebek Bakımı

Gelişen Bebeklerin Değişen Bakımları 2022

Bebek gelişimi için en iyi yol nedir? Bebeklerin gelişim evreleri aşağıda özetlenmiştir. Yenidoğan, ilk adımlar ve hassas dokunuş. Bu kilometre taşları, yeni doğan bebeğinizin sağlıklı gelişimi için kritik öneme sahiptir. Bebeğinizin bugün hangisinde olduğunu öğrenin. Yeni doğan bebek bakımı ile ilgili ipuçları için okumaya devam edin! Ayrıca, yeni bebeğiniz için sağlam bir temel oluşturma hakkındaki makalemizi de mutlaka okuyun. Bu makale, bebek gelişiminin çeşitli aşamaları hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Gelişen Bebeklerin Değişen Bakımları 2022

Bebeklerde gelişim evreleri nedir?

Bebek gelişimi için birkaç teorik dönüm noktası vardır. Bu aşamalar hem nativistler hem de evrimciler tarafından iddia edilmektedir. Bununla birlikte, belirli gelişim etkinlikleri farklı zamanlarda gerçekleştiğinden, bazı aşamalar diğerlerinden daha önemlidir. Bazılarını keşfedelim. Bu makale ayrıca her aşamanın yararlarını ve dezavantajlarını tartışacaktır. Bir aşamayı doğal bir gelişim aşaması olarak öne süren teoriler ile gelişimsel bir dönüm noktasının olmadığını iddia eden teoriler arasında nasıl ayrım yapılacağını bilmek de yararlıdır.

Bu aşamada bebek gelişimi çevrelerindeki nesnelere odaklanmaya başlarlar. Farklı tatlar arasında ayrım yapmaya ve ses ve perdeyi tanımaya başlarlar. Yüz ifadelerini taklit etmeye ve nesnelerle oynamaya başlarlar. Sekiz veya dokuz aya ulaştıklarında, hedefler belirleyebilir ve deneyimlerinden hatıralar oluşturabilirler. Ayrıca konuşmaya başlayabilirler ve insan dili ve onları çevreleyen sosyal etkileşimler hakkında genel bir anlayışa sahiptirler.

Bebek emeklemeyi öğrendikten sonra ileri geri hareket etmeye başlar. Nesneleri tutmak için ellerini kullanmaya ve kollarını sürükleyerek sürünmeye başlarlar. Bebek ayrıca elleri ve dizleri üzerinde emekleyebilir. Bazı bebekler asla emeklemezler ve bunun yerine doğrudan yürümeye veya eğitim tekerlekleri olan bir üç tekerlekli bisiklete binmeye geçerler. Hatta bazıları sadece ellerini kullanarak ayakta durmaya çalışacak.

Yenidoğan (0-6 ay)

Yeni doğan bakımı değiştirmek, hem ebeveyn hem de çocuk için yeni bir dünya olduğu için çok büyük bir görevdir. Yenidoğanların sürekli bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır ve doğumları ve ilk ayları yeni zorluklara uyum sağlama zamanıdır. Bir dakika, kendinden emin ve kontrollü hissedebilirsin, bir sonraki an gergin ve kararsızsın. Yeni doğan bebeğinizin gelişen ihtiyaçlarını desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var. İlk olarak göbek kordonu temizlenmelidir. Kordonun kütüğü genellikle birkaç hafta içinde düşer.

Yeni doğanlar yarı bilinçli durumlarından çıkmaya başladıklarında, duyusal oyunlarla meşgul olmaya başlayacaklardır. Yedi ila sekiz haftalık olduklarında, cıvıl cıvıl sesler ve ünlü sesler çıkarabilirler. Bu aşamada seslere, tekmelere ve oyuncaklara tepki vereceklerdir. Seslere karşı çok hassastırlar ve bakıcılarının seslerine tepki verirler. 6 ay sonra sizinle etkileşime geçmeye başlayacaklar.

Bir bebeğin dil gelişimi de bu aşamada hızla ilerler. Sözcükleri bağlam içinde tanımaya ve odadaki tanıdık seslere tepki vermeye başlıyorlar. Ayrıca isimlerini tanıyacaklar. Altı aylık olduklarında, sınırlı bir kelime dağarcığına sahip olacaklardır. Erken gelen sesler genellikle açlığın ve acının bir işaretidir. Dillerine aşina değilseniz, onunla etkileşim kurmak için bebeğinizin adını ipucu olarak kullanmayı deneyin.

Gelişen Bebeklerin Değişen Bakımları 2022

Hassas dokunuş (6-12 ay)

Bebek gelişimi yedinci haftada bebeğinizin dokunma duyusu anne karnında gelişir. Doğduktan sonra bebeğiniz dokunmaya karşı oldukça hassastır ve herhangi bir fiziksel temasa güçlü bir kavrama refleksi ile yanıt verecektir. İlk altı ay boyunca, fiziksel temas bebeğinizin gelişimi için son derece önemlidir. Bebeğinizle bağ kurmak için dokunmayı kullanmak önemlidir, bu yüzden bol bol aldığınızdan emin olmanız önemlidir!

Bebek gelişimi sürecinde dokunmayı hissetmek için ağızlarını kullanırlar, bu yüzden her şeyi ağızlarına götürürler. Dokunulan nesneyi keşfetmek için ağızlarını kullanmaları gelişimleri için önemlidir. Ağızlarını kullanarak ve onlara dokunduğunuzda kıkırdayarak nesneleri daha iyi tanımlayabilirler ve sizinle etkileşimi daha keyifli hale getirirler. Ancak bebeklerin ellerini kullanma becerilerinin sınırlı olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle bebeğinizin çatal veya kaşık tutmasını beklemeyin.

Bu süre boyunca bebeğiniz uzaysal farkındalığını geliştiriyor. Vücudu artık düz ve 3 boyutlu nesneleri ayırt edebiliyor ve muhtemelen su hissinin tadını çıkarıyor. Büyüdüğünde, bebeğinizin ellerine sizin ellerinizle dokunmasına izin vererek bu aktiviteyi teşvik etmeye devam edebilirsiniz.

Gelişen Bebeklerin Değişen Bakımları 2022

İlk adım 12+ ay

Bebek gelişimi için ilk adım ayaklarına bakmaktır. Ayakları hassas bir bölge olduğu için esnek tabanlı iyi bir çift ayakkabı önemlidir. Hafif ayakkabılar kullanmak bebeği yürümeye teşvik eder. Keşifleri sırasında çocuğunuza da göz kulak olmalısınız. Yakında biberondan ayrılacaklar, bu yüzden yakından izleyin. Çocuğun gelişiminin bu aşamasında bebek bezini değiştirmek başka bir iyi fikirdir.

12. aya kadar bebeğiniz kendini ayakta durma pozisyonuna çekebilir. Ayrıca bir ebeveyn veya mobilya parçasının yardımıyla iki veya üç adım atabilirler. Dengelerini kaybedebilirler, ancak onlara göz kulak olmak tamamen normaldir. Düşerlerse, güvenli bir alanda olmalıdırlar. Yaşlandıkça, ilk adımları kendi başlarına atmayı deneyebilirler.

Değişen bakım rutinleri, bakıcı-çocuk ilişkisinin temelidir. Böyle bir örnek, bir bebeğin bezini değiştirmektir. Çocuğunuza uygun bir an seçin. Ona kendi seviyesinde yaklaşın, sizi kabul etmesini bekleyin ve ardından süreci başlatın.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu