Güzellik

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır 2022

Günlük cilt bakımı evde nasıl yapılır? İlk adım yüzünüzü iyice yıkamaktır. Günlük cilt bakımı için Buhar kullanabilir, pul pul dökebilir ve/veya maske yapabilirsiniz. Cildiniz hassassa yüzünüzü temizlemek için nazik bir temizleyici bile kullanabilirsiniz. Sabun, asit, koku veya alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçının. Papatya, yeşil çay polifenolleri veya yulaf gibi sakinleştirici maddeler arayın.

Yüzünü Yıkayın

Günlük cilt bakımı cilt tipinize bağlı olarak gece cilt bakımı işleminde iki veya üç adım uygulamanız gerekebilir. İlk önce makyajınızı tamamen çıkarın. Bunun için misel suyu veya temizleme yağı kullanın. Yıkarken asla gözlerinizi ovmamalısınız. İkincisi, iki gecede bir nazik bir temizleyici kullanın. Yıkadıktan sonra yüzünüzü kuruladığınızdan emin olun. Son olarak, her zaman doğru ürünü kullanın. Aşağıda evde günlük cilt bakımı için bazı ipuçları listelenmiştir.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi doğal bir yüz maskesi olarak kullanılabilir. Anti bakteriyeldir ve fazla yağın kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca cildi sakinleştirir. Yüze uygulanabilir ve 20 ila 30 dakika oturmasına izin verilebilir. Maske kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Doğal malzemeler kullanmak cildinize genç bir ışıltı verebilir. Sağlıklı bir cilt dengesine ulaştıktan sonra nemlendirici kullanmaya hazırsınız.

Güneş kremi: Pencere yakınında yaşamıyorsanız, sabah ve akşam geniş spektrumlu SPF 30 güneş kremi veya SPF 15 krem ​​kullanın. Cildinize her gün iyi bir güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun ve cildinizin tahriş olmasını önlemek için birkaç haftada bir yastık kılıflarını değiştirmeye devam edin. Tüm cilt tipleri için SPF 30 içeren günlük bir temizleyici önerilir. Gece kullanımı için, koyu halkaları veya şiş gözleri tedavi etmek için retinol veya BHA içeren bir büzücü kullanmayı düşünün.

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır 2022

Buhar Uygulayın

Günlük cilt bakımı için yüzünüze buhar uygulamanın faydaları çoktur. İlk olarak, cildin doğal bariyerini güçlendiren anında nemlendirme sağlar. İkincisi, buhar ince çizgileri düzeltmeye yardımcı olabilir. Üçüncüsü, buhar, kiri ve yağı temizlemeye yardımcı olacaktır. Buhar, ölü cildi yumuşatır ve gevşetir, ancak aşırı pul pul dökülme kızarıklığa neden olabileceğinden aşırıya kaçmamaya dikkat edin. En iyi sonucu elde etmek için, yüzünüzü yumuşak, su bazlı bir nemlendirici ile temizledikten sonra buharı kullanın.

Evde günlük cilt bakımı için buhar uygulamak için basit bir buharlı pişirici, bir kase sıcak su veya bir havlu kullanabilirsiniz. Yüzünüzü buğularken, çok ince parçacıklar içeren hafif bir yüz peelingi kullanmalısınız. Eğer yoksa, herhangi bir güzellik mağazasında bulabileceğiniz bir kil maskesi kullanabilirsiniz. Ayrıca basit bir bal ve yulaf ezmesi maskesi deneyebilirsiniz. Yüzünüzü buğuladıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

İlk olarak, hafif bir peeling yüz yıkama kullanmalısınız. Bu, yüzünüzdeki makyajı, kirleri ve ölü deri hücrelerini temizleyecektir. Daha sonra suyu seramik bir kaba aktarabilirsiniz. Musluk suyu işe yarayacak olsa da, günlük buhar tedavileri için kaynak suyu daha iyi çalışır.

Peeling Uygulayın

Günlük cilt bakımı peeling için iki temel yöntem vardır: günlük veya haftalık. Her iki yöntemin de avantajları olsa da, dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Yulaf ezmesi, ölü cildi yumuşatan, yüzü nemlendiren ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan harika bir eksfoliyandır. Yulaf ezmesi, tıraştan önce veya peeling yaptıktan hemen sonra peeling yapmak için harikadır. Bu evde cilt bakımı rutini, hassastan kuruya tüm cilt tipleri için güvenlidir. Aynı zamanda cildin nemli kalmasına yardımcı olarak sivilcelere daha az eğilimli olmasını sağlar.

Bal başka bir etkili doğal eksfoliyandır. Bol miktarda anti-bakteriyel ve nemlendirici özelliği vardır, hidrasyonu teşvik eder ve tıbbi değer sağlar. Bal, kendin yap yüz ovmalarında harika bir bileşendir ve ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir. Mümkün olduğunda ham, organik bal kullanmayı deneyin. Yoğurt, ölü deri hücrelerini temizlemeye ve yenilerini uyarmaya yardımcı olan laktik asit içerir.

Günlük cilt bakımında düzenli peeling önemlidir ancak bunu ne sıklıkta yapacağınız size kalmış. Pul pul dökülme sıklığı, cilt tipinize ve cilt bakım rutininizdeki diğer bileşenlere bağlıdır. Nazik el hareketleri cildi eksfoliye ederken en iyisidir. Tahriş veya kızarıklıktan kaçındığınızdan emin olun.

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır 2022

Maske Yapın

Günlük cilt bakımı ev yapımı maskelerin anahtarı, herhangi bir kimyasal madde içermemeleridir, ancak birkaç güvenlik önlemi aldığınızdan emin olun. Ayrıca, su ile seyreltilmemiş veya son kullanma tarihi geçmemişse, yüzünüze asla ev yapımı bir maske uygulamamalısınız. Aynı şekilde, bakteri ve havadaki bileşenler cildi tahriş edebileceğinden, ev yapımı maskeleri her zaman yaptığınız gün kullanmalısınız.

Daha geleneksel bir yüz maskesi için bazı otları yoğurtla karıştırabilirsiniz. Bu otlar cilt için iyidir çünkü cildi temizlemeye yardımcı olan doğal maddeler içerirler. Limon suyunu maske olarak kullanmak cildi aydınlatacaktır. Limon suyu, hafif bir büzücü görevi gören ve ciltteki bakteri varlığını azaltmaya yardımcı olan sitrik asit içerir. Tarçın, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikler içerir. Bu maskeleri günlük olarak kullanmak cildinizin durumunu iyileştirmenize ve daha parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Tonik Uygulayın

Günlük cilt bakımı için birçoğumuz cilt bakımı rutinlerimizle meşgulüz ancak yüzümüzde kullandığımız ürünlerin içeriklerini pek düşünmüyoruz. Yüz tonik suyunun faydalarını hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Daha iyi bir cilt görmek istiyorsanız, bunu rutininize dahil edin. Nemlendirici, sıkılaştırıcı ve yatıştırıcı özellikler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır. Cildinizi iyice yıkadıktan sonra günde iki kez tonik su uygulayın.

En iyi yüz tonerlerinin çoğu, cildin pH’ını dengelemede önemli bileşenler olan d-pantenol ve beta-glukan içerir. Ürünü ovalamamalısınız; bunun yerine, yüzünüze sürmek için bir kağıt mendil kullanın.

Yüzünüzü temizledikten sonra, kalan ürünleri çıkarmak için tonik uygulamalısınız. Bu adım, cildinizin daha sonra uyguladığınız serumları emmesine yardımcı olacaktır. Alkol içermeyen bir toner seçin ve yatıştırıcı botanik özler içeren yumuşak bir toner seçin. Retinol kullanıyorsanız, nemlendirici bir toner seçin. Aksi takdirde, fazla yağı gidermek ve günlük cilt bakımı rutininize hazırlanmak için dengeleyici bir toner kullanın.

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır 2022

Nemlendirin

Günlük cilt bakımı hepimiz cildinizi nemlendirmeniz gerektiğini duyduk. Vücudumuz doğal olarak sebum adı verilen ve cildin kurumasını önleyen bir yağ üretir. Bununla birlikte, günlük aktivitelerimiz cildimizi bu doğal yağdan arındırma eğilimindedir. Bu makale cildinizi evde nasıl nemlendireceğinizi açıklayacaktır. Cildinizi nemlendirmeniz gerekip gerekmediği, tercihlerinize ve sahip olduğunuz cilt tipine bağlıdır. Nemlendiricinin önemini ve nelerden kaçınmanız gerektiğini tartışacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu