Güzellik

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Kalıcı cilt beyazlatma yöntemleri daha açık bir ten rengine sahip olmak istiyorsanız, yapılacak en iyi şey kararınıza güvenmektir. Kararınızı arkadaşlarınızın ten rengine veya dergilerdeki insanların giydiklerine göre vermemelisiniz. Kimyasal Peeling ve sosyal medyadaki renklerin yükselişine rağmen, şirketler yöntemleri nedeniyle giderek daha fazla eleştiriliyor. Herhangi bir işaret veya başka durumunuz varsa, herhangi bir yöntemle devam etmeden önce dermatoloğunuzla konuşun. Sonunda cildinize zarar verebilirsiniz.

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Kimyasal Peeling

Kalıcı bir cilt beyazlatma prosedürü olarak kimyasal peeling düşünüldüğünde, tüm potansiyel riskleri anlamak önemlidir. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce, işlemin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için bir doktora veya dermatoloğa danışmalısınız. Doktor size mevcut veya geçmişteki herhangi bir tıbbi durumu soracak ve cilt bakımı ve kozmetik prosedür geçmişinizi gözden geçirecektir. Ayrıca son zamanlardaki herhangi bir ilacı veya tıbbi durumu da ifşa etmelisiniz. Bazı kimyasal peelingler ağrılı olabilir, bu nedenle bıçak altına yatmadan önce tüm bunların farkında olmak önemlidir.

Kimyasal peelingin farklı seviyeleri vardır ve her birinin kendine göre faydaları vardır. En hafif soyma, cildin en üst tabakasının çıkarılmasını içerirken, orta soyma, dermisin alt kısmını hedefler. Bu kabuklar sivilce izlerini ve ince çizgileri iyileştirmek için idealdir. Optimum sonuçlar için işlemi her iki ila beş haftada bir tekrarlayabilirsiniz. Hafif bir kimyasal peeling en ekonomik seçenek olsa da sivilceler için kalıcı bir çözüm değildir.

Kimyasal peeling birkaç işlem gerektirir. Hafif kimyasal peelingler ağrı kesici gerektirmezken daha derin peelingler için yatıştırıcı veya ağrı kesici gerekir. Kimyasal solüsyon dermatolog gözetiminde özel bir fırça ile cilde uygulanır. Biraz batma ve şişme olabilir, ancak bu hafiftir. Daha sonra bölge temizlenir. Petrol jölesi cildi korumak için kullanılır, ancak bu hafif peelingler için gerekli değildir.

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Lazer Cilt Beyazlatma

Ciltte solma ve beyazlatma için birkaç farklı lazer tedavisi vardır. Bunlar arasında sadece cilt hücrelerini etkileyen ablatif olmayan lazer tedavileri yer almaktadır. Sonuç olarak, cildin üst tabakası zarar görmeden bırakılır. Lazer tedavisi, işlemden sonra biraz gerginliğe ve rahatsızlığa neden olabilir, ancak bu zamanla azalacaktır. Ablatif olmayan lazerler, kalıcı cilt beyazlatma için popüler bir seçim olan Re-Fraxel çiftini içerir.

Lazer cilt beyazlatma prosedürleri, bazılarının düşündüğü kadar sert değildir. İyileşme süresi, işlemden bir ila iki hafta sonradır, bu nedenle bazı insanlar daha sonra işten birkaç gün izin almayı tercih eder. İşlemden sonra birkaç gün ciltte morarma ve şişlik yaşayabilirsiniz ve birkaç gün işinize geri dönemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, ortaya çıkan ten rengi kademelidir, bu nedenle fazla mesainin biraz daha hafiflediğini göreceksiniz.

Lazer cilt beyazlatmanın avantajları çoktur. Bu yöntemlerin çoğu güvenli ve etkilidir ve çoğu cilt tipinde uygulanabilir. Bir lazer prosedürü almadan önce dermatoloğunuzun itibarını ve referanslarını kontrol etmelisiniz. Tüm doktorlar prosedürü gerçekleştirmek için kalifiye olmadığından, kurul onaylı bir dermatolog seçtiğinizden emin olun. Emin değilseniz, prosedürünüzü planlamadan önce küçük bir alan düşünün. Sonuçlardan memnunsanız daha geniş alanlarda işleme devam edebilirsiniz.

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Aloe Vera Jeli

Kalıcı cilt beyazlatma için aloe vera jeli kullanmak için bir yemek kaşığı gülsuyu ile bir yemek kaşığı karıştırın. İyice karıştırın ve yüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın. En iyi sonuçlar için işlemi haftada en az iki kez tekrarlayın. Aloe vera jeli ayrıca cilt için sayısız başka faydaya da sahiptir. Bazı insanlar bir hafta içinde görünür sonuçlar bildirir.

Ayrıca cildinizin kahverengi görünmesine neden olan bir durum olan hiperpigmentasyonun tedavisine de yardımcı olabilir. Bu duruma cilt renginden sorumlu pigment olan aşırı melanin birikintileri neden olur. Bu durumu tedavi etmek için çeşitli ürünler mevcut olsa da, aloe veranın cilt için birçok faydası vardır. Birkaç çalışma, aloe vera jelinin hiperpigmentasyonu iyileştirebileceğini ve pigmentasyon görünümünü azaltabileceğini göstermiştir.

Aloe vera jeli, cilt hücrelerinin çoğalmasını teşvik ederek cildinizi beyazlatmaya yardımcı olur. Ayrıca tahrişi yatıştırır ve iltihapla savaşır. Ayrıca yaşlılık lekelerinin ve çillerin görünümünü azaltmak için limon suyu ile karıştırılabilir. Bu, aloe vera’yı parlayan bir cilt için mükemmel bir ev ilacı yapar. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) aloe vera ürünlerini düzenlemese de, belirtildiği şekilde kullanıldığında topikal formda genellikle güvenli kabul edilir. Herhangi bir endişeniz varsa veya herhangi bir olumsuz reaksiyonla karşılaşırsanız her zaman bir dermatoloğa danışın.

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Karbonat

Cildinizi beyazlatmak söz konusu olduğunda, kabartma tozu kullanan birçok kalıcı cilt beyazlatma yönteminden birini denemek isteyebilirsiniz. Kabartma tozu ve bal kombinasyonu, aradığınız beyazlatma etkisini sağlayabilir. Karışımı koyu tenli lekelere bir macun içinde uygulayabilir ve birkaç dakika boyunca cilde masaj yapabilirsiniz. Ardından ılık su ile durulayın. Bu yöntem özellikle yağlı ciltler için faydalıdır.

Kabartma tozu, ölü deri hücrelerini yok ederek ve cildinizi daha beyaz hale getirerek pul pul dökücü olarak çalışır. Aynı zamanda antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özellikler içerir, bu da onu koyu tenleri beyazlatmak için ideal bir ev ilacı yapar. Antibakteriyel, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için ciltteki enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, tonu eşitler ve cildin dokusunu iyileştirir. İstediğiniz sonuçları elde etmek için cildinize bir miktar kabartma tozu uygulayın. İsterseniz birkaç dakika açık bırakabilirsiniz.

Cilt beyazlatma için bir başka popüler ev çaresi, yüzünüze ve boynunuza bir kabartma tozu macunu sürmektir. Bu yöntem, ölü deri hücrelerini temizleyerek ve cilt hücrelerini yenileyerek cilt için harikalar yaratır. Aynı zamanda bir eksfoliyan olarak iyi çalışır, hücresel hasarı giderir ve cildi içeriden besler. Bu, günlük kullanım için yeterince güvenli, tamamen doğal bir evde cilt beyazlatma çözümüdür. Kimyasal bazlı ürünlerin aksine, kabartma tozu, cilt aydınlatıcı krem ​​veya losyona ucuz bir alternatif olabilir.

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Meyan Tozu

Meyan özü faydaları çoktur ve cilt bakımında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Sadece koyu lekelerin solmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildin genç görünmesine yardımcı olan antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler içerir. Flavonoid içeriği, licochalcone A, cildi yaşlandıran ve rengini bozan inflamatuar belirteçleri azaltmaya da yardımcı olur. Diğer cilt parlatıcı maddelerle birlikte Meyan, cildi beyazlatmanın etkili bir yolu olabilir.

Meyan kökü tozu ve sandal ağacı tozu karışımı cilt beyazlatma için etkili bir evde çaredir. Bu macunu üç gün boyunca haftada iki kez cildinize uygulayabilirsiniz. Gül suyu veya yoğurt ile karıştırarak yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.

  • Her gün meyan kökü yemek de güvenlidir. Önerilen dozu belirtildiği şekilde kullanın ve SPF’yi günlük olarak uygulamayı unutmayın. Cilt bakımında Meyan kökü tozu kullanmanın, cildinizi daha parlak göstermekten çok daha fazla faydası vardır.

Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2022

Patates Suyu

İstenilen beyazlığı elde etmek için koyu lekelere uygulayabilirsiniz. Karışımı yüzünüzde her gün yaklaşık 15 dakika maske olarak kullanabilirsiniz. Cilt aydınlatıcı maske olarak istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

Cildinizi beyazlatmak için patates suyu da kullanabilirsiniz, ancak alerjik reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için her zaman bir yama testi yapmalısınız. Bunu yapmak için dirseğinizin iç kısmına az miktarda sürün ve 24 ila 48 saat bekleyin. Patatesler yemek için sağlıklı olsa da, bu yöntem cilt renginin bozulmasına uzun vadeli bir çözüm değildir.

  • Cildiniz kuru veya hassassa, bunun yerine yüzünüzün diğer bölgelerine patates suyu kullanılmalıdır. Patates suyunu gerektiği gibi yüzünüze veya boynunuza uygulayın.

Cilt Tonunuzu Açmak İçin İpuçları

Reçetesiz cilt aydınlatma ürünleri genellikle reçetesiz satılmaktadır. Ancak, herhangi bir ürünü kullanmadan önce içindekileri kontrol etmelisiniz. Ürünün sizin için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, bir dermatoloğa danışın. Cildinizi aydınlatmak için daha güvenli başka seçenekler de var.

FDA, bu ürünleri yasa dışı olarak pazarlayan şirketlere uyarı mektupları bile gönderdi. Ayrıca OTC ürünleri, reçeteli kremlerde kullanılan bir bileşik olan hidrokinon içermez. Sadece reçeteli ürünler hidrokinon içerir.

Bu endişelere rağmen FDA, uygun FDA onayı olmadan hidrokinon pazarlayan şirketlere bir uyarı mektubu yayınladı. Sonraki bir uyarı mektubunda FDA, bu şirketlerden ihlallerini düzeltmelerini ve aynı şeyin olmasını önlemelerini istedi. Bir uyarı mektubu olması durumunda, sorunu derhal çözmek için adımlar atmalı ve FDA’ya ürünlerinin tüketiciler için güvenli olduğundan emin olmak için uygun önlemleri aldıklarına dair kanıt sağlamalıdırlar.


Güzellik kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Cilt Bakımı Sırası, En İyi Peelingler 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu