Güzellik

Temel Cilt Bakımı Nedir

Temel cilt bakımı sağlıklı bir cildi korumak için gereklidir. Yüzünüzü tercihen sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra tonik ve nemlendirici kullanın. Temel cilt bakımı tonikler, küçük kirleri, yağı ve makyajı temizledikleri için cilt bakımı için gereklidir. Nemlendiriciler cildinizin tazelenmiş ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. İşte tonik kullanımına ilişkin bazı ipuçları. Sağlıklı bir cilt için tonik ve nemlendiricileri doğru kullanmak çok önemlidir.

Cilt Bakımı Nedir

Temel cilt bakımı yaparken izlemeniz gereken birkaç temel adım vardır. Bakım gerektirmeyen bir cildiniz varsa, peeling adımını atlayabilirsiniz. Belirli bir cilt endişeniz varsa, özel bir ürüne yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Göz kremleri ve serumlar, cildinizi tedavi etmek için özenle formüle edilmiş bir bileşen dozu içerir. Temel cilt bakımı, genel cilt bakımı rutininizin temeli olmalıdır. Ancak hassas bir cildiniz varsa daha pahalı bir ürüne yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Serumlar, belirli bileşenler içeren yüksek konsantrasyonlu losyonlardır. Örneğin antioksidanlar, serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur. C ve E vitamini, sıkılığı ve dokuyu iyileştiren yaygın antioksidanlardır. Diğer antioksidanlar arasında yeşil çay, resveratrol ve kafein bulunur. Yüzünüze günde iki kez 2-3 damla serum uygulamalısınız. Başsız lekeleriniz varsa, bu adımı atlayın. Aksi takdirde, etkilenen bölgeyi tedavi etmek için bir anti-inflamatuar ürün kullanın.

Temel Cilt Bakımı Nedir

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Temel cilt bakımının ilk adımı temizliktir. Pahalı veya süslü ürünler kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece nazik bir temizleyici kullanın ve yüzünüzü kurulayın. Sıcak sudan kaçının çünkü cildinizi doğal yağlarından arındırır ve kurumasına neden olur. Ardından nemlendirici veya makyaj uygulayın. Doğal içerikli bir maske de uygulayabilirsiniz. Çok fazla makyaj veya aşırı miktarda parfüm kullanmaktan kaçının.

Makyajı uyguladıktan sonra yatmadan önce yüzünüzü yıkamayı unutmayın. Yüz yıkama olarak makyaj temizleme mendilleri kullanmaktan kaçının. Mendillerin içinde çok fazla kimyasal var. Yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici veya serum uygulayın. Makyaj yapıyorsanız, retinol veya eksfoliyan uygulayın. Ekstra nem için daha sonra yüzünüze bir maske veya nemlendirici krem ​​sürün. Ter gözenekleri tıkadığı ve sivilceleri kötüleştirdiği için yüzünüzü toplamaktan kaçınmayı unutmayın.

Cilt bakım rutininizin ilk adımı temizliktir. Yüzünüzü temizlemek kiri ve fazla yağları temizleyecektir. Cilt bariyerini kırabileceğinden sert bir temizleyici kullanmaktan kaçının. Yüzünüzü gece yıkayın ve sabah su ile durulayın. Yağlı veya hassas ciltler için köpüren bir temizleyici veya salisilik asit içeren bir temizleyici kullanın. Hangi ürünü kullanacağınızdan emin değilseniz, bir dermatoloğa danışın.

Tonikler

Tonikler, kuruluğa eğilimli ciltler için mükemmel bir seçimdir. Temizleyici kremlerin aksine cilt üzerinde çok sert değildir ve tüm cilt tipleri için uygundur. Ek olarak, bir tonik aktif maddeler verebilir ve nemi yenileyebilir. Cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre doğru toniği seçin. İşte toniklerin ilk beş faydasının bir listesi:

Tonikler, cildin pH seviyelerini yeniden dengelemek için tasarlanmış nemlendirici sıvılardır. Diğer cilt bakım ürünlerinin etkilerini artırırken ölü hücreleri ve yüz yağını temizlemeye yardımcı olurlar. Toniklerin, onları temel cilt bakım rutininin önemli bir parçası yapan çok çeşitli faydaları vardır. Bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için günlük olarak kullanın. Kısa sürede harika sonuçlar göreceksiniz!

Temel cilt bakımı rejiminiz için bir tonik seçerken, aşırı kurumayı önlemek için toniği temizledikten sonra uygulamanın en iyisi olduğunu unutmayın. Temizledikten sonra tonik sıkılaştırıcı yüzünüzdeki kiri ve makyaj kalıntılarını temizler. Ancak bir toniğin cildiniz için doğru olup olmadığı cilt tipinize ve tercihlerinize bağlıdır.

Temel Cilt Bakımı Nedir

Tonikler Hakkında İpuçları

Tonikler daha yeni bir cilt bakım ürünleri kategorisidir ve genellikle temizleyici kalıntılarını gidermek ve cildi nemli tutmak için kullanılır. Temel cilt bakımı gözenekleri küçültmek ve cildi diğer cilt bakım ürünlerini emmeye hazırlamak için de faydalıdırlar. İşte toniklerle ilgili birkaç temel cilt bakımı ipucu:

Bazı tonikler, nemi artırmaya yarayan niasinamid veya d-pantenol içerir. Yağlı ciltler için bu bileşenlerle bir tonik kullanın. Aloe veya çay ağacı yağı ile yapılan tonikler bu tip ciltler için en faydalı olanlardır.

Tonikler önemli cilt bakım ürünleridir. İyi bir cilt toniği, temizlendikten sonra gözenekleri kapatacak ve dolaşımı uyaracaktır. Ancak, cilt tonikleri herkes için değildir. Bazı insanlar hassas cilde sahiptir ve cilt tipinize en uygun olanı seçmelisiniz. Alternatif olarak, bir cilt toniği kuru veya hassas ciltler için daha uygun olabilir.

Serumlar

Temel cilt bakımı ürünlerinizin gerçekten etkili olduğundan emin olmak istiyorsanız, bir seruma yatırım yapmayı düşünün. Serum kullanmanın çeşitli faydaları vardır ve en temel olanı cilt bariyerinin korunmasına yardımcı olmaktır. Bu cilt tabakası nemi ve tahriş edici maddeleri dışarıda tutar. Seramidler, kolesterol ve yağ asitleri cildin en dış tabakasını oluşturur. Yeni markaların tri-seramid kompleksi adı verilen bir yıldız bileşeni var. Bu bileşen cilt üzerinde nemlendirici bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda en dış tabakayı onarmak için çalışır. Hyaluronik asit ve seramidler ayrıca cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur ve gliserin yağı azaltır.

Serumları hem gündüz hem de gece cilt bakımı için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Genellikle yüzünüzü temizledikten sonra ve SPF’nizi veya gece kreminizi uygulamadan önce serum uygulamalısınız. Serumlar çok hafiftir ve birkaç kat halinde uygulanabilir. Serum kullanmak için en iyi zaman cildinizi temizledikten ve tonladıktan sonradır. Ardından nemlendiricinizi ve SPF’nizi uygulayabilirsiniz.

Serumlar Hakkında İpuçları

Serumlar, çeşitli cilt sorunları için mükemmel bir seçim olabilir. Ardından kalan serumu boynunuza ve çene hattınıza uygulamak için kullanın. En iyi sonuçlar için yüz serumlarınızı da döndürebilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına bağlı olarak sabah ve akşam farklı tipte serumlar kullanmayı deneyin.

Temel cilt bakımı ayrıca kuruluk veya yağlılık gibi belirli cilt sorunlarını da çözebilir. Daha güçlü bileşenler içerirler, ancak nemlendiricilerden ve yüz yıkamadan daha pahalıya mal olabilirler. Özel cilt bakımı endişelerinize hitap eden bir serum seçin ve etiketteki talimatları izleyin. Daha ağır cilt bakım ürünlerinden önce yüzünüze serumlar uygulanmalıdır. Birkaç cilt endişeniz varsa, birden fazla formül de satın alabilirsiniz. Her birinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için etiketi dikkatlice okuyun.

Bir serum seçerken, hücre döngüsünü uyaran bileşenlere sahip olanı seçin. C vitamini ve antioksidanlar içeren bir serum deneyin. Bu, serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur ve siz uyurken cildinizin nemli kalmasını sağlar. Bir başka harika seçenek de hyaluronik asit içeren bir serumdur. Bazı serumlar çift amaçlıdır, ancak herhangi bir olumsuz reaksiyondan kaçınmak için ambalajın üzerindeki talimatları izlemelisiniz. Retinol kullanıyorsanız, bunu bir gece kremi ile değiştirin.

Temel Cilt Bakımı Nedir

Nemlendiriciler

Nemlendiriciler temel cilt bakımı açısından önemli bir parçası olsa da her gün uygulanmalıdır ve her cilt tipine uygundur. Nemli cilde uygulandığında, nemlendiriciler en etkilidir. Yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici uygulayın ve duş veya banyodan sonra nemlendirici ile devam edin. En etkili sonuçlar için saç köklerinin yönüne bir nemlendirici uygulayın.

Temel cilt bakımı çok çeşitli faydaları vardır ve çeşitli dermatolojik durumların tedavisinde faydalıdır. Birkaç cilt bozukluğunu önlemeye, tedavi etmeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Kuru cilt, düşük çevre sıcaklığının, kimyasallara ve mikroorganizmalara maruz kalmanın, yaşlanmanın, psikolojik stresin ve genetiğin yaygın bir komplikasyonudur. Tablo 6, nemlendiricilerin kullanımına ilişkin genel endikasyonları listeler.

Gündüz nemlendiricileri cildi çevresel saldırganlardan korumaya yardımcı olurken, gece kremleri hasarı onarmak ve nemi yenilemek için tasarlanmıştır. Gece nemlendiricileri tipik olarak, hücre döngüsünü artıran ve karanlık noktalara karşı koyan bir kimyasal olan retinol içerir. Gece kremlerindeki yumuşatıcılar onlara zengin bir doku verir. İkisi arasında seçim yapacak vaktiniz olmasa bile aynı nemlendiriciyi hem sabah hem de akşam kullanabilirsiniz.

Nemlendiriciler Hakkında İpuçları

Piyasada birçok farklı nemlendirici türü bulunmaktadır. Temiz cilde her zaman nemlendiriciler uygulayın. Kir ve makyajı temizlemek için önce cildinizi temizleyin. Bu sayede nemlendiriciniz cilde tam olarak nüfuz edebilecektir. Kuru ciltler için de yüz yağları kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, nemlendiricilerle ilgili tüm temel cilt bakımı ipuçlarını uyguladığınızdan emin olun.

Temel cilt bakımı için yüzünüzü her yıkadığınızda nemlendirici uygulamak çok önemlidir. Bazı nemlendiriciler çok ağırken, diğerleri çok hafif veya yağlı ciltler için üretilmiştir. Hangisini seçerseniz seçin, cildinizi havluyla kuruladıktan hemen sonra uyguladığınızdan emin olun. Nemlendiriciler, cildiniz hala biraz nemliyken uygulandığında en iyi sonucu verir. İşte cildinizi daha sağlıklı, daha yumuşak ve daha güzel hale getirecek nemlendiriciler hakkında bazı temel cilt bakımı ipuçları.

Güzellik kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu