Bebek Bakımı

Üşüten Yeni Doğan Bebeğe Ne Yapılır?

Üşüten yeni doğan bebeğe yapmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, hasta kişiden en az altı metre uzakta durun. Bir başka harika fikir de üşüten yeni doğan bebeğe bir taşıyıcıda taşımaktır, böylece yabancılar ona dokunmak istemezler. Diğer bir ipucu ise bebeğinizin pusetinin tentesini aşağıda tutmak ve üzerini hafif bir battaniye ile örtmektir.

Yenidoğanlarda Soğuk Algınlığı Belirtileri

Yenidoğanlarda soğuk algınlığı belirtileri için bir kaç kriter vardır eğer bebeğiniz hapşırıyorsa veya burnu akıyorsa, mukusu burnundan çekmeyi deneyebilirsiniz. Burnunu temizlemek için bir ampul şırınga kullanmak, bebeğinizin nefes almasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bölgemizde bu cihaza “mavi ampullü şırınga” diyoruz. İşlemi kolaylaştırmak için nazal salin kullanılması da önerilir.

Başka bir yöntem, üşüten yeni doğan bebeğe burnundan mukusu çıkarmak için bir ampul şırınga kullanmaktır. Ampul şırınga ucunu dikkatlice burun deliğine yerleştirmeli ve bırakmalısınız. Ardından, ampulü bebeğinizin yüzünden yavaşça çekin. Daha sonra fazla mukusu dokularla silebilirsiniz. Yeni doğmuş bir bebek üzerinde kullandıktan sonra ampul şırıngasını her zaman temizlediğinizden emin olun.

Emme, burnu tıkalı ve gürültülü nefes alan bebekler için faydalı olsa da, çok erken emmek çocuğunuzun kusmasına ve burun kanamasına neden olabilir. Çocuğunuzu sıkıştırmanın psikolojik olarak zararlı olabileceğini de not etmek önemlidir. Bebeğinizi emmek için sıkıştırmaktan kaçınmak önemli olsa da, çocuğunuzun mukuslu olmasına alışmak önemlidir. Ayrıca, üşüten yeni doğan bebeğe burnundaki mukus, kaşıyamayacağınız bir kaşıntıdır, bu nedenle onu rahatsız veya endişeli hale getirmek istemezsiniz.

Üşüten Yeni Doğan Bebeğe Ne Yapılır?

Grip

Üşüten yeni doğan bebeğe soğuk algınlığı geçirdiğinden endişe ettiğinizde, burun tıkanıklığının enfeksiyon belirtisi olmadığını unutmamak önemlidir. Birçok yenidoğanın bir noktada tıkalı bir burnu vardır. Küçük bir sümük bile küçük burun deliğini tıkayabilir ve çocuğun yüksek sesle hapşırmasına neden olabilir. Doktorun ofisine gitmeden önce, herkesin uygun şekilde aşılandığından ve soğuk algınlığı semptomları olmadığından emin olun.

Zatürree

Yetişkinler için yapılan prosedürün aksine, üşüten yeni doğan bebeğe ampullü bir şırınga veya sert plastik uçlu bir kateter ile tedavi edilemez. Şırınga burun deliğine sokulmalı ve bir vakum oluşturmak için hafifçe sıkılmalıdır. Emme cihazı yerleştirildikten sonra, bebeğin mukusu çıkarmak için birkaç kez ihtiyacı olacaktır. Her kullanımdan sonra şırıngayı ve ampulü uygun şekilde temizlemelisiniz.

Krup Hastalığı

Çocuğunuz soğuktan acı çekerken, onu sulu tutmak çok önemlidir. Sıvılar mukusun hareket etmesini sağlar ve çocuğun nefes almasına yardımcı olur. Çocuğunuz her zamanki kadar içmeyebilir, bu nedenle normalden daha sık besleme yapın. Daha büyük bebekler herhangi bir sıvıyı içebilirken, küçük bir bebek sadece anne sütü veya formül mama içmelidir. Bebeğinizin ateşi varsa veya başka bir hastalık türü varsa, çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Yenidoğanlarda Soğuk Algınlığı Sebepleri

İlk olarak, üşüten yeni doğan bebeğe burnundan mukusu emmeniz gerekir. Emme işlemini denemeden önce bebeğinizin burnundan mukus emmek en iyisidir. Agresif emme burun dokularının kanamasına ve iltihaplanmasına neden olabileceğinden, ampul şırıngasını yavaş kullanmayı unutmayın. Bebeğiniz direniyorsa zorlamayın. Ardından, birkaç saat bekleyin ve daha sonra tekrar deneyin.

Üşüten Yeni Doğan Bebeğe Ne Yapılır?

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Dehidrasyonu önlemenin anahtarı, çocuğunuzu aşırı sıcaklıklardan korumaktır. Onu hafif, havadar giysilerle giydirin ve odayı serin tutun. Aşırı ısınma ABÖS ile bağlantılı olduğundan, üşüten yeni doğan bebeğe aşırı sıcakta aşırı ısıtmaktan kaçının. Bu zamanlarda bebeğinizin bol miktarda sıvı içtiğinden emin olun. Ayrıca en az bir yaşına gelene kadar sıcak içeceklerden ve şekerli içeceklerden uzak tutun.

Soğuk Algınlığını Evde Tedavi Etmek

Dengeli bir diyet, çeşitli sağlıklı içecekler içermelidir. İyi bir kural, susayana kadar içmek ve egzersiz yapıyorsanız veya sıcak havalarda sıvı alımını kademeli olarak artırmaktır. Berrak, soluk idrar, uygun hidrasyonun bir işaretidir. Çocuğunuz kusuyorsa veya terliyorsa bol sıvı tüketmeniz de önemlidir.

Soğuk Algınlığı İçin Diğer Tedaviler

Çocuğunuzda su kaybını önlemek için aşırı ısınmadan kaçının ve onu rahat ettirin. Sıvıları değiştirmek için ekstra anne sütü veya formül mama sunabilirsiniz. Ayrıca elektrolit çözeltileri de yardımcı olabilir. Son olarak, özellikle bir hastalıksa, bebeğinize ishale veya dehidrasyona neden olabilecek herhangi bir şey vermekten kaçının. Unutmayın, bebeğinizin vücudu yüksek miktarda sıvıyı kaldırabilecek kapasiteye sahip değildir.

Üşüten Yeni Doğan Bebeğe Ne Yapılır?

Soğuk Algınlığı Yenidoğanlarda Ne Kadar Sürer?

üşüten yeni doğan bebeğe su kaybını önlemenin bir yolu ona sıvı vermektir. Anne sütü veya formülü sıvılar için en iyi seçimdir. Bebeğiniz için iyi olmanın yanı sıra, soğuk algınlığına neden olan mikroplara karşı da ekstra koruma sağlarsınız. Bu nedenle, çocuğunuza mümkün olan en kısa sürede bol miktarda sıvı verdiğinizden emin olun. Bebeğiniz yeterince sıvı içmiyorsa, özellikle ilk birkaç gün boyunca ona oral rehidrasyon solüsyonu verdiğinizden emin olun.

Önlemek İçin İpuçları

Çocuğunuzda soğuk algınlığı veya enfeksiyon varsa, dehidrasyondan kaçınmaya çalışın. Bebekler, özellikle ishalleri varsa, dehidrasyona yetişkinlerden daha duyarlıdır. Bebekler bağırsaklardan her geçişlerinde önemli miktarda sıvı kaybederler. Bebeğiniz yeterince sıvı kaybettiğinde, artık düzgün çalışamaz.

Çocuğunuzda su kaybını önlemek için her gün yeterince sıvı tüketin. Hafif dehidrasyon vakalarını tedavi etmenin en iyi yolu, üşüten yeni doğan bebeğe diyetine fazladan sıvı eklemektir. Suya yapışmayı deneyin ve gazlı içeceklerden kaçının. Çocuğunuz yeterince sıvı içmiyorsa, ona alternatif olarak oral rehidrasyon solüsyonu (ORS) sunmayı deneyin. Çocuk oral rehidrasyona yanıt vermiyorsa, GP’nizi ziyaret edin.

Sonuç Olarak

Bebeğinizde ishal veya gevşek dışkı varsa, ona bir şişe oral rehidrasyon solüsyonu vermeyi deneyin. Çocuğunuza oral rehidrasyon solüsyonu vermek, bu sıvıların hızla değiştirilmesine yardımcı olur. Emzirmeyen bir bebeğiniz varsa, çeşitli sıvıları daha sık verdiğinizden emin olun.

Kişisel Bakımına Önem Vermelisin

Hapşıran, ateşi olan ve öksüren üşüten yeni doğan bebeğe doktora götürmek yaygın ancak önemli bir ilk adımdır. Bebeklerde soğuk algınlığı ciddi bir hastalık olmasa da, bebeğinizin ateşi 100,4 Fahrenheit veya daha fazlaysa bir doktora görünmek en iyisidir. Bebeğinizi doktora götürmenin yanı sıra, bebeğiniz üç aylıktan küçükse de tıbbi yardım almalısınız.

Doktorunuza Danışmadan İlaç Kullanmaktan Kaçının!

Çoğu yenidoğan soğuk algınlığından çabucak iyileşirken, bazı sorun belirtileri vardır. Genel olarak, yeni doğan bebeğiniz herhangi bir soğuk algınlığı belirtisi gösteriyorsa, çocuk doktorunuzu aramalısınız. Her zaman dikkatli olmalı ve yeni doğan bebeğinizin semptomlarını tartışmak için çocuk doktorunuzu aramalısınız. Herhangi bir ciddi hastalığı basit bir soğuk algınlığından dışlayabilecekler.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Ateş ciddi bir enfeksiyon belirtisi değildir, ancak üşüten yeni doğan bebeğe kendini iyi hissetmediğini düşünüyorsanız tıbbi yardım almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu