Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek En Fazla Kaç Saat Aç Kalabilir ? 2022

Yeni doğan bebek en fazla kaç saat aç kalabilir sorusunun cevabını muhtemelen merak ediyorsunuz: “Yeni doğmuş bir bebek ne kadar süre aç kalabilir?” Belki de doğumdan sonra emzirme alışkanlığından vazgeçmeniz gerekeceğinden endişe ediyorsunuz? Bebeğinizde hangi belirtileri arayacağınızı ve yeni doğan bebeğinizin açlıktan ölmek üzere olduğunu düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Ek olarak, açlığın bebeğin IQ’su üzerindeki etkilerini öğreneceksiniz.

Aç Bebek Uyur Mu?

Yenidoğan açlığı ile nörogelişimsel sorunları birbirine bağlayan çok sayıda kanıt var. Sadece anne sütü ile beslenme, özellikle sarılığı olan yenidoğanların hastaneye yatışlarında önemli bir artış ile ilişkilidir. Yetersiz süt alımı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yenidoğan yeniden yatışlarının çoğuyla da bağlantılıdır. Nijerya’da yenidoğanların %5-14’ü bilirubin ensefalopatisi nedeniyle ölmektedir. Yeni doğmuş bir bebek ne kadar süre aç kalabilir;

Bu uygulama, yenidoğan açlığı ve gelişme geriliği dahil olmak üzere birçok zararlı sonuçla ilişkilidir. Sadece emzirmeyi tolere edemeyen yenidoğanlar için süt emzirme uygun bir alternatiftir.

Yeni Doğan Bebek En Fazla Kaç Saat Aç Kalabilir? 2022

Bebeğin Aç Kalması Gereken Durumlar

Emzirmenin teşvik edilmesine yönelik mevcut kılavuzlar, yetersiz süt alımıyla ilişkili zararları ele almamaktadır. Yetersiz süt alımı bebek ölümleri için bir risk faktörü olmakla birlikte kalıcı sakatlıklara da neden olabilir. Bu nedenle, yenidoğanlara ciddi zarar gelmesini önlemek için yenidoğan yoksunluğunun süresini azaltmak zorunludur. Ne yazık ki, kılavuzlar risk faktörüne dahil olan zaman ölçeğini hesaba katmamaktadır.

Emzirmek hem anne hem de bebek için faydalı olsa da, araştırmalar anne sütü almayan bebeklerin obezite, diyabet, astım ve kulak enfeksiyonlarına daha yatkın olduğunu göstermiştir. Ayrıca çocukluk ve yetişkinlik döneminde öğrenme güçlükleri yaşayabilirler. Emzirmeyen anneler daha yüksek stres seviyeleri yaşar, aşırı kilolu olma ve kanser geliştirme riski daha yüksektir. Sadece bu değil, emzirmeyen annelerin meme kanseri, osteoporoz ve romatoid artrit oranlarının daha yüksek olması daha olasıdır.

Doymayan Bebek Kolay Uyur Mu?

Doymayan bebek besleme kılavuzu, doğumdan sonraki iki saat içinde yeterli sütün sağlanmasını tavsiye etmelidir. Anne sütü beslenme için en iyisidir, ancak hastalıkları önlemek ve çocuğunuzun gelişimini iyileştirmek için katı yiyecekler vermek önemlidir. Anne sütü, bebeğin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan özel bir protein içerdiğinden, çocuğunuza yeni yiyecekler verdiğinizde, diğer öğünlerden önce onu beslediğinizden emin olun. Katı gıdalara başlamadan önce bebek en az altı aylık olana kadar beklemelisiniz.

Yeni bir bebek bekleyenler, gelişme geriliği olarak da bilinen açlık belirtilerinin farkında olmalıdır. Bu durum ciddi bir konudur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Açlığın en belirgin belirtisi düşük ağırlık olsa da, başka belirtiler de vardır. Bu belirtiler yeni doğmuş bir bebek ne kadar süre aç kalabilir sorusuna yanıttır.

Yeni Doğan Bebek En Fazla Kaç Saat Aç Kalabilir? 2022

Aç Bebeği Uyutmanın Yolları

Yeni doğmuş bir bebek görünürde bir sebep olmadan ağlıyorsa, muhtemelen acıkmıştır. Parmak emmek, beslendikten sonra yiyecek bulma çabası olduğundan, açlığın bir başka belirtisidir. Bu işlem, bebeğin tam olarak tatmin olmadığını ve hala daha fazla süte ihtiyacı olduğunun bir göstergesi olduğundan emzikte de yapılabilir. Benzer şekilde, yemekten sonra aşırı çığlık atmak ve ağlamak da açlığın diğer belirtileridir.

Aç bir bebek, ağrılı bir ağız ve alışılmadık derecede solgun bir ten dahil olmak üzere çeşitli semptomlar gösterecektir. Yağ eksikliği de vücudun minerallerini etkiler.

Bebeğin Aç Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğmuş bir bebekte açlığın bir başka belirtisi de ödemdir. Yeni doğmuş bir bebeğin vücudu su tutar ve bu durum protein eksikliği ile bağlantılıdır. Protein kanda çok düşük seviyelere düşerek vücut dokularında su tutulmasına neden olur.

Yeni doğmuş bir bebeğin gece boyunca ilk beslenmesi genellikle en derin uykusudur. Son gece beslemesine saat 23:00’te başlamayı ve sonraki beş ila yedi gün içinde beslemeleri aşamalı olarak sonlandırmayı hedefleyin.

Yeni Doğan Bebek En Fazla Kaç Saat Aç Kalabilir? 2022

Bebeğin Tok Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bir gece beslenmesi, önemli miktarda kalori alımını içerir. Bir bebek her iki ila üç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyabilirken, alıştığından daha sık uyanmaları pek olası değildir.

Bebeğinizi geceleri yakın tutmanın ikinci bir nedeni de bebeğinizi gece uyandırmamaktır. Bu sırada bebeğinizle konuşun veya yanaklarını nazikçe okşayın. Bebeğiniz sizi göremeyecek olsa da, onu günde en az iki kez beslemeniz önemlidir.

Bebeğin Yemekten Hemen Sonra Uyuması Doğru mu?

Gece beslenmesini azaltmanın bir başka nedeni de bitkinliktir. Geceleri bebeğini besleyenlerin yorgun olma olasılığı daha yüksektir ve bu da gün içinde yorgunlukla mücadele etmelerini zorlaştırır. Bebeğinizin beslenmesini yakından takip etmek, onları azaltmanın doğru zamanını görmenizi sağlar. Hala ne kadar yorucu olduğu konusunda endişeleriniz varsa, aşağıdaki stratejilerden birini deneyin.

Bu uyku periyodu yavaş yavaş ilerler ve çoğu bebek sihirli on bir ila 14 kilo ağırlığa ulaşır. Sonuç olarak, gece beslemelerini kademeli olarak azaltabilirsiniz.

Bebek Geceleri Açlıktan Mı Uyanıyor?

Yetersiz beslenme üzerine yapılan araştırmalar, besleyici bir diyet uygulayan çocukların, yetersiz beslenenlere göre daha yüksek IQ puanları geliştirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, IQ puanları aynı zamanda ebeveynlerin eğitim geçmişine de bağlıdır. Yetersiz beslenmenin bazı olumsuz etkileri olsa da yetersiz beslenmeyi önlemek için yeterli değildir. Çocuğunuzu iyi beslemek, sağlıklı bir gelecek sağlamanın ilk adımıdır.

Bir çalışma, karma veya özel formül besleme alan bebeklerin, yalnızca anne sütüyle beslenenlere göre daha yüksek bir IQ elde etme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bununla birlikte, yetersiz beslenmenin neden daha düşük IQ puanlarına neden olduğu belirsizliğini koruyor.

Yeni Doğan Bebek En Fazla Kaç Saat Aç Kalabilir? 2022

Bebeğin Günlük Kalori Alımı Yeterli Mi?

Çalışma ayrıca karma beslenmenin sekiz yaşında IQ ile pozitif bir ilişkisi olduğunu gösterdi. Araştırmacılar ayrıca karma beslenme ve doğum sonrası depresyon arasındaki ilişkinin benzer olduğunu da kaydetti. Bununla birlikte, ikisi arasında bir bağlantı olduğunu gösteren güvenilir bir çalışma yoktur. Bu çalışma, iyi beslenmenin ve emzirmenin önemini göstermektedir. Çalışma ayrıca anne duyarlılığının da IQ’ya katkıda bulunabileceğini göstermektedir, bu nedenle ilişki göz ardı edilmemelidir.

Bebek Beslenirken Uyuyakalıyor Mu?

Yetersiz beslenmenin çocuğun IQ’sunun gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair kanıtlar var. 18 çalışmanın meta-analitik incelemesi, yetersiz beslenen çocukların, anne sütüyle beslenen yaşıtlarına göre zeka testlerinde daha düşük puan aldığını buldu. Yeni doğan bebek en fazla kaç saat aç kalabilir sorunu bu yazımızda açıklamış olduk. Bebeğinizle ilgili konular hakkında diğer yazılarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bebek Bakımı kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu