Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Nasıl Kucağa Alınır?

Yeni doğmuş bebek nasıl kucağa alınır? Her yeni ebeveynin merak ettiği bir sorudur. Yeni doğan bebeğinize bakmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları. Aşağıda bebeğinizi tutmak için en yaygın pozisyonlardan bazıları listelenmiştir. Ayrıca, Yeni doğmuş bebek nasıl kucağa alınır derken almadan önce kendinizi hazırlamak için bazı ipuçlarını okuyun. Bu makale, yeni doğan bebeğinizi tutmadan önce ellerinizi nasıl yıkayacağınız ve hazırlayacağınız konusunda size bazı temel bilgiler vererek yeni doğan bebeğinizi tutmaya hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Yenidoğan Bebek Emzirirken Nasıl Tutulmalı?

Yeni doğmuş bebek nasıl kucağa alınır, yeni doğmuş bir bebeği tutmanın birçok farklı yolu vardır, ancak farklı koşullar için birkaç ortak pozisyon en iyisidir. Gazlı, sık tüküren veya asit reflüsü olan bir bebeği tutuyorsanız, onu biraz daha uzun süre dik tutmak iyi bir fikirdir. Herhangi bir dik pozisyon bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olur, ancak sıkışan hava kabarcıklarını serbest bırakmak için alt karınlarını hafifçe sıkmalısınız.

Beşik pozisyonu sezaryen olan anneler için iyi bir seçimdir. Bu pozisyon bebeği insizyondan uzak tutar ve mandallama üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Her iki ebeveyn de bebeği aynı anda besleyebildiğinden, emzirmeye yardımcı olur. Ancak bu pozisyon uyuyan bebekler için en iyisi değildir. Bu pozisyon çoğu yeni anne-baba için en rahatı olsa da, çok uyuması gereken bebekler için önerilmez.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Kucağa Alınır?

Yenidoğan Bebekleri Kolayca Kucağınıza Almanızı Sağlayacak İpuçları

Yeni doğmuş bebek nasıl kucağa alınır, futbol tutuşu emzirme için başka bir mükemmel pozisyondur. Bebeğin başı bebeği tutan kişinin elinde tutulacaktır. Bu pozisyon sezaryen olan kadınlar ve büyük göğüsleri olanlar için idealdir. Ayrıca, futbol tutuşu, annenin bebeğinin yüzünü daha iyi görebilmesini sağlar. Bebeğiniz emzirmiyorsa, özellikle ikiz bebek emziriyorsanız bu pozisyon sizin için idealdir.

Emzirirken, yan yatmak en iyisidir. Kolunuz bebeğinizin meme ucunun altına yerleştirerek nazikçe doğrulup bebeği kavraması için yönlendirebilirsiniz. Bebek kilitlendiğinde yavaşça uzanın. Kilitleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bir ortağın yardımını almak isteyebilirsiniz. Emziriyorsanız, bir yardımcı da siz emzirirken bebeği tutabilir. Yardımcının bebeğin boynuna veya çenesine baskı yapmadığından emin olun.

Yeni doğmuş bir bebeği tutmak için bir başka yaygın pozisyon, çapraz beşik pozisyonudur. Bu pozisyon bebeğin başı için iyidir, çünkü bebeği hareket ettirmenize ve başını desteklemenize izin verir. Ancak bu yazı bazı anneler için rahatsız edici olabilir. Baskın el bebeğin memesini tutmalı ve burnunu meme ucuna getirmelidir. Farklı pozisyonlar hakkında daha fazla şey öğrendikçe daha rahat hissedeceksiniz.
İlk birkaç ayda yeni doğan bebekler baş ve boyun desteği için ellerine güvenirler. Ebeveynlerinin bebeklerinin gözlerine bakışları, bağ kurmalarına yardımcı olur ve kendilerini güvende ve güvende hissederler. Sonuç olarak doğa, bebeklerimize bakarken onları kucağımıza alarak vakit geçirmemiz için bizi teşvik ediyor. Benzer şekilde, bebekler karın üstü yatarken başlarını kaldırmaya ve yana çevirmeye çalışabilirler.
Yeni Doğan Bebek Nasıl Kucağa Alınır?

Yeni bir bebeğin başı ve boynu için iyi bir destek sağlayan en yaygın pozisyonlardan biri beşik pozisyonudur. Burası bebeğin başının ebeveynin göğsüne paralel olduğu yerdir. Bebeğinizi rahat tutmak için ellerinizi bebeğin poposuna ve çenesinin altına sarın. Alternatif olarak bebeği dik konumda da tutabilirsiniz.

Yeni doğan bebekler desteksiz dik oturamazlar ve uzuvları ve kafaları henüz onları dik tutacak kadar gelişmemiştir. Bu nedenle, çene-göğüs pozisyonu onlar için özellikle tehlikelidir. Bir araba koltuğunda veya sallanan bir koltukta genellikle varsayılan ayar olan çene-göğüs pozisyonu da kafa yaralanmasına yol açabilir.

Yeni doğmuş bir bebeği kucaklarken, ebeveynler vücutlarının düzgün bir şekilde hizalandığından emin olmalıdır. Bunun için yastık kullanmak faydalıdır. Karın, ebeveynin göğsüne karşı açılı olmalıdır. Ebeveyn, başının düşmesini önlemek için bebeği tutarken emin olmalıdır. Karın zamanı, yenidoğanın boynundaki boyun ve sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Bu pozisyon bebek için daha rahattır ve süt atma refleksine neden olma olasılığı daha düşüktür ve emzirme için iyidir. Ek olarak, annenin daha güvende hissetmesini sağlar ve bebeğin süt akışını kavramasına ve idare etmesine yardımcı olur.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Kucağa Alınır?

Yeni doğmuş bir bebeğe dokunmadan önce ellerinizi iyice temizlemek, yeni doğan bebeğe bakan herkes için önemli bir önlemdir. Bu, el yıkamayı her ebeveyn için önemli bir önlem haline getirir.

Mikroplar her yerde. Sağlıklı insanlarda bile var. Aslında mikroplar bağışıklık sistemimiz için faydalıdır.  Ancak, ellerinizin limanındaki mikrop miktarı, sağlıkları için tehlike oluşturamayacak kadar azdır. Elleriniz kir veya yağla kaplı olmasa bile, yeni doğmuş bir bebeğe dokunmadan önce mutlaka yıkamalısınız.

Bebek Bakımı kategorisi ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel içeriklerimize Google baz alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu