Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır, yeni bir bebeğin doğumdan sonraki ilk birkaç saati genellikle endişe ve korku ile doludur. Hem annede hem de çocukta bu dönüşümün doğal bir parçası olan birçok değişiklik vardır. Bu makale, annedeki fiziksel değişimler, doğum sonrası depresyon da dahil olmak üzere yeni bir anne ve bebeğin yaşadığı fiziksel değişiklikleri ve yeni bebeği neler beklediğini keşfedecektir. İşte doğumdan sonraki ilk birkaç gün hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler. Umarım bu bilgiler değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Annedeki Fiziksel Değişimler

Annedeki fiziksel değişimler bebek ilk doğduğundan itibaren belirtiler vermeye başlar. Yeni doğan bebeğiniz ilk doğduğunda, vücudunuz bir takım fiziksel değişikliklere uğrar. Kan damarlarınız genişleyecek ve kan akışına karşı daha dirençli hale gelecek ve bu da oksijenin bebeğin organlarına ulaşmasını zorlaştıracaktır. Bebeğin solunum sistemi tam olarak geliştiğinde en iyi durumda olacağından kendi ısısını üretmeye başlayacaktır. Ayrıca atık ürünleri ve aşırı kırmızı kan hücrelerini parçalamaya başlayacaktır. Ayrıca yenidoğan sarılığına yol açabilecek bir bileşik olan bilirubini parçalamaya yardımcı olacak bir protein üretecektir. Buna ek olarak, yenidoğan bebeğinizin gastrointestinal sistemi, bebek doğana kadar tam olarak çalışmayacaktır.

Yeni doğan bebek ne zaman toparlanır, annenin vücudu, doğum ve iyileşme sırasında, bebeği emzirme ve onunla bağ kurma isteğini artıran hormonlar da dahil olmak üzere birçok değişikliğe uğrar. Bu bağlantı, memenin emilmesi veya ten tene teması ile güçlendirilir. Emzirmek hormonları serbest bırakır ve rahmin kasılmasını sağlayarak bebeğin annesine ve dünyaya daha bağlı hissetmesini sağlar. Emzirme bebeğin hayatta kalması için de önemlidir ve araştırmalar doğumdan sonraki bir saat içinde emziren annelerin ilk üç ay emzirme şansının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Psikolojik Değişimler

Embriyonik ve fetal dönem, insanlar için en kritik gelişim penceresini temsil eder ve stresin etkileri bir nesilden diğerine aktarılabilir. Psikolojik değişimler, bu faktörlerin ve onların gelişen etkilerinin bir sonucu olarak gelişmiştir. Aşağıdaki tartışma, annenin doğum öncesi stresi ile bebek davranışı ve fizyolojisi arasındaki ilişki hakkındaki mevcut bilgilerin bir kısmını gözden geçirecektir. Bu bulguların bebek gelişimini anlamak ve tahmin etmek için çıkarımları vardır.

Çocukların gelişimlerinde zirvelerden ve inişlerden geçtiğini hatırlamak önemlidir. Gelişim bir süre yavaşlar, sonra hızlanır. Bazen bir çocuğun davranışı, kısa süreli bir duygusal durumdan daha ciddi bir soruna işaret edebilir.

Araştırmalar, yeni doğan bebek ne zaman toparlanır sorusuna yanıt ararken gelişimini ve stresi hangi faktörlerin etkilediğini belirlemeye odaklanmıştır. Çalışma hamilelik sırasında ve erken doğum sonrası dönemde anne stresini değerlendirdi ve doğum öncesi ve doğum sonrası stresin bebek mizacına, ameliyatına ve öz düzenlemesine etkilerini inceledi. Sonuçlar, annenin doğum öncesi PS’sinin bebeklerde daha düşük cerrahi müdahaleyi ve artan öz düzenlemeyi öngördüğünü göstermektedir. Araştırmacılar ayrıca özellikle düşük gelirli çocuklar için stresin bebeğin gelişimi üzerindeki rolünü anlamaya çalışıyorlar.

Çocuğun ebeveynleri ile olan ilişkisi, gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca, ebeveynleri ile iyi bağ kuramayabilirler. İyileşirken aileyi desteklemek önemlidir. Aile tekrar bir araya geldiğinde çocuk daha istikrarlı bir ortamda büyüyebilir.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Doğum Sonrası Depresyon

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, yeni doğan bebeklerde doğum sonrası depresyon tedavisi hakkında doktorunuzla konuşmanın zamanı gelmiştir. Çoğu durumda, antidepresanlar gibi ilaçlar semptomlara yardımcı olabilir. Antidepresan almak güvenlidir, ancak sağlık uzmanınız riskleri sizinle tartışacaktır. Antidepresanlar, SSRI’lar (sertralin) veya SNRI’ler (sertralin artı fluoksetin; Prozac) olarak mevcuttur. Psikoterapi, antidepresanlar ve hormon tedavisi dahil olmak üzere doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için birçok seçenek vardır.

Doğum sonrası depresyon için çeşitli risk faktörleri vardır. En yaygın olanları hormonal değişiklikler, uykusuzluk ve ebeveynlikle ilgili endişelerdir. Bu değişiklikler suçluluk, değersizlik ve karar verememe duygularına katkıda bulunabilir. Suçluluk duyguları, konsantrasyon güçlüğü ve bir zamanlar zevk aldığınız etkinliklere karşı ilgi kaybı yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerden herhangi birini fark ettiğiniz anda yardım almalısınız, ancak endişelenmenize gerek yok.

Kendinize iyi bakmanız, doğum sonrası depresyonunuzu hafifletmeye ve geri gelmesini önlemeye yardımcı olabilir. Basit yaşam tarzı değişiklikleri, tekrar kendiniz gibi hissetmenize yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet yemek için zaman ayırın, ayrıca bir arkadaşınızla veya sağlık uzmanıyla konuşun. Kendinize odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, ev işlerinde yardım isteyin veya size yardım edecek birini bulun. Sonra yeni doğan bebeğinize odaklanabilir ve bir çift olarak hayatınızın tadını çıkarmaya geri dönebilirsiniz.

Perinatal depresyonun hem anneyi hem de çocuğu etkileyebileceğini anlamak önemlidir. Peripartum depresyondan muzdarip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla veya birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun ve tedavi arayın. Güvendiğiniz bir arkadaş veya aile üyesiyle duygularınız hakkında konuşmak, iyileşmeye başlamanın iyi bir yoludur. Ayrıca, duygusal destek sağlayacak ve günlük işlerde yardımcı olacak anneler için bir destek grubuna katılmayı düşünün. Çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok destek grubu vardır. Postpartum Support International ve diğer gruplar, sizin ve bebeğiniz için uygun olanı bulmanıza yardımcı olabilir.

Bazı kadınlar doğum sonrası psikoz yaşarlar. Bu nadir olmakla birlikte, gerçekleşir. Her bin yeni anneden birini etkiler. Yeni doğan bebek ne zaman toparlanır? Bazı kadınların ailesinde depresyon öyküsü vardır.

Yeni Doğanları Neler Bekliyor?

Yenidoğanları neler bekliyor? Akla gelen ilk soru “Yenidoğanı neler bekliyor?” Daha farkına bile varmadan bebeğinizin yüzünü görme ve duyma fırsatına sahip olacaksınız! Yenidoğanlar meraklıdır ve dünyayı keşfetmeye hazırdır. Yenidoğanların seslere tepki verdiğini ve varlığınıza dikkat ettiğini fark edeceksiniz. Onunla konuştuğunuzda ve ona şarkı söylediğinizde bebeğinizin mizacında bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz.

Yenidoğan Özellikleri ve Bakımı

Yenidoğan özellikleri ve bakımı benzersizdir. Küçücük özellikleri ve masum kişiliği, onları çevrelerindeki insanlara sevdirir. Bu nedenle çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı ve aile üyesi yeni doğmuş bir bebekten büyülenir. Doğumdan sonraki ilk 15-30 dakika boyunca, yenidoğanların ışığa ve dokunmaya karşı çok çeşitli tepkileri vardır. IQ’ları da çok yüksektir. Yenidoğanın sağlığı, gelişimine yakından bağlıdır ve onun sağlıklı olup olmadığını ve hangi yaşta olduğunu belirleyen çeşitli özellikler vardır.

Yenidoğanın hayatının ilk dört haftası kritik bir dönemdir. Fizyolojik değişiklikleri karmaşıktır ve yenidoğan sürekli olarak çeşitli uyaranlara maruz kalır. Yenidoğan bakımı sürekli olmalı ve tam bir fizik muayene, aşılar, yeterli beslenme ve güvenli uykuyu içermelidir. Yenidoğanlar hastalık ve sıkıntı belirtileri açısından izlenmeli ve bir Apgar puanı almalıdır. Bu ölçü, yenidoğanın solunum çabasını, kas tonusunu, kalp atış hızını ve refleks sinirliliğini ölçer.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

1. Hafta

Doğumdan sonraki ilk hafta, yeni doğan bebeğinizle bağ kurmak için çok önemli bir zamandır. Bebek muhtemelen doğumdan sonra altı ila sekiz saat ve günün ilk yarısında uyuyacaktır. Bebeğinizin ilk duyuları bu dönemde gelişmeye başlayacaktır. Amniyotik sıvı ve hamilelik sırasında mevcut olan kolostrum da dahil olmak üzere kokuları almaya ve tatmaya başlayacaktır. Göbek kordonu yeni doğan bebeğinizi plasentaya bağlayacak ve önümüzdeki birkaç gün içinde bebeğinizin kakasında bir değişiklik olmasını bekleyebilirsiniz.

Doğumdan sonraki ilk kaka ağrılı olabilir ve birçok kadın birkaç gün kaka yapamayacaklarından endişe eder. Ama merak etmeyin: dikişleriniz ve kesikleriniz pek çıkmayacak! Kaka yaparken dikişlerinizin üzerine temiz bir mendil tutmayı deneyin ve zorlamayın. Yeni bir anne her zaman hastalığın kırmızı bayraklarının farkında olmalıdır. Ağrısı devam ederse veya ağır kanama fark ederse doktorunu aramalıdır.

2. Hafta

Yeni doğan bebek ne zaman toparlanır?Doğum sonrası yeni bir anne için zor bir dönemdir, ancak doğumdan sonraki ilk iki haftada ağrı ve rahatsızlığı azaltmanın birçok yolu vardır. Yenidoğan bebeğinizdeki ağrıyı en aza indirmenin ilk adımı, onu tanımak ve çocuğunuzu rahatlatmaktır. Yenidoğan bebeğinizin ağrı seviyesinden emin değilseniz, sağlık ekibinden bir ağrı ölçeği isteyin. Bebeğinizin ne düzeyde acı çektiğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Yeni bebeğinizin beyninin hala gelişmekte olduğunu hatırlamanız da önemlidir, bu nedenle gün boyunca enerji tasarrufu yapmanız gerekir. Uyku, enerjinizi yenilemenin en iyi yoludur ve günde 16 ila 20 saat arasında uyumayı hedeflemelisiniz. Bu süre zarfında, yeni doğan bebeğiniz başlangıçtaki ağırlığının çoğunu geri kazanmış ve kaslarını geliştirmek için karnında biraz zaman geçirmiş olmalıdır.

3. Hafta

Yeni bir bebek için hayatın ilk günü hem heyecan verici hem de yorucu olabilir. Yeni bebek mavi, benekli bir cilde sahip olacak ve amniyotik sıvı ile kaplanmış olabilir. Ayaklarında ve ellerinde vernix adı verilen peynirli beyaz bir madde fark edebilirsiniz. İlk birkaç gün boyunca gözleri ışığa alışacak ve odaklanmaya başlayacak. Vizyonları da gelişmeye başlayacak.

4. Hafta

Bebeğinizi doğurduktan sonra, birkaç yeni dönüm noktası ile ödüllendirileceksiniz. Bunlardan biri gülümseme ve coo yeteneğidir ve konuşmaya ek bir yanıt ekleyebileceksiniz. Ancak, yolunuza çıkan her tavsiyeye de kulak vermek istemeyeceksiniz. Tavsiyeden kaçınmak zor olabilir, ancak yeni bir bebek, tanıştığınız herkesten fikir almaya mecburdur.

Bebeğinizin 112 gram (4 ila 7 ons) kilo almasını ve yaklaşık iki buçuk santimetre (bir buçuk inç) uzamasını bekleyebilirsiniz. Tabii ki, bunlar sadece ortalamalar ve bazı bebekler diğerlerinden çok daha hızlı büyür. Aslında, bazı bebekler yaşamlarının ilk haftasında bir sonraki boyuttaki giysi ve bebek bezlerine geçerlerken, diğerleri daha uzun sürebilir.

Dört haftalık bir iyileşme süresine hazırlanmak zor olabilir. Hastane size bir dizi bebek kıyafeti, bazı bebek bezleri ve yeni çocuğunuzu sarmak için sıcak bir sargı da dahil olmak üzere temel öğelerin bir listesini verecektir. Ayrıca bir araba koltuğu ve bebek koltuğu getirmelisiniz. Yeni doğan bebek hakkında daha fazla bilgi almak için erken doğmuş bebeklerin bakımıyla ilgili bazı kitapları da ödünç alabilirsiniz. İyileşme süresi konusunda endişeleriniz varsa, yeni bebeğinizi görmek ve rahat olduğundan emin olmak için hastaneyi mümkün olduğunca sık ziyaret ettiğinizden emin olun.

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığı olan yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Tedavisi nedene bağlıdır. Bebeğiniz şiddetli sarılıktan muzdaripse, doktorunuz nedeni bulmak ve ciddiyetini belirlemek için testler isteyebilir. Hafif sarılık birkaç gün sonra kendi kendine geçer ve emzirme yeterli olabilir. Bununla birlikte, yenidoğan bebeğinizde hala sarılık varsa, daha fazla değerlendirme için bir çocuk doktoruna görünmelisiniz.

Her yenidoğan bilirubin düzeylerini yükseltse de, sarılık sadece zamanında doğan bebeklerin yüzde 60’ında fark edilir. Sarılık genellikle tedavi olmaksızın geçer, ancak yüksek bilirubin seviyeleri erken veya hasta doğuma işaret edebilir. Zayıf kilo alımı ve dehidrasyon durumu daha da kötüleştirebilir. Sarılık ayrıca hemolitik anemi, bağışıklık sistemi bozukluğu veya bir enfeksiyonun komplikasyonu nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Fizyolojik Sarılık

Yeni doğan bebeklerde fizyolojik sarılık, tüm yenidoğanların neredeyse yarısını etkileyen yaygın bir durumdur. Nedeni, yenidoğan karaciğerinin kandaki bilirubini verimli bir şekilde çıkaramamasından kaynaklanmaktadır. Yenidoğanlar, yetişkin kan hücrelerinden iki ila üç kat daha fazla bilirubin üretir.

Yenidoğanda sarılığı tanımanın en iyi yolu bebeği 8-12 saatte bir izlemektir. Üç ila beş günlük yaşına geldiğinde mutlaka bir doktor veya hemşire tarafından değerlendirilmelidir. Bu, hastaneden taburcu edildiğinde yenidoğanın yaşına bağlı olarak değişecektir. Tedavinin amacı hiperbilirubineminin patolojik nedenlerini dışlamak ve bilirubin nörotoksisitesini önlemektir.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Fizyolojik Olmayan Sarılıklar

Sarılık, vücudun mukozal katmanlarının sarımsı bir renk almasıdır. Yeni doğan bebeklerde ilk ortaya çıktığında, yenidoğanın normal karaciğer gelişiminin bir koşulu olan fizyolojik sarılık olarak kabul edilir. Ancak patolojik sarılık, artan bilirubin seviyelerine neden olan devam eden bir patolojik sürecin sonucudur.

Yaşamın ilk 48 saatinde yenidoğanın bilirubin düzeyi kontrol edilmelidir. 72 saatten önce taburcu olan bebeklerin iki gün içinde tekrar görülmesi gerekir.

Genel olarak, yenidoğan sarılığı ciddi değildir. Sarılığın ana semptomu, özellikle yüz ve gözlerde cildin sararmasıdır.

Cilt Özelliği

Yeni doğmuş bir bebeğin bazı cilt özellikleri şaşırtıcı olabilir. Bu, yenidoğan derisinin rengini ve desenini içerir. Yenidoğanlarda genellikle cilt yüzeyindeki kan dolaşımının dengesizliği nedeniyle benekli cilt bulunur. Ayrıca akrocyanosis adı verilen mavi bir cilde sahip olabilirler. Neyse ki, bu normal bir durumdur ve genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Aşağıdakiler, ebeveynlerin izlemesi gereken diğer bazı cilt özellikleridir.

Bebek cildi hassastır ve enfeksiyona, mekanik hasara ve tahrişe eğilimlidir. Bu nedenle koruyucu bakım uygulamaları cilt sağlığı için çok önemlidir. Bu bakım uygulamaları sadece yenidoğanın konforu için gerekli olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok komplikasyonu da önler. Yeni doğan bebeklerde aranması gereken en önemli cilt özelliklerinden bazıları şunlardır:

Yenidoğan cildi günün saatine ve aktiviteye bağlı olarak açık pembe veya gridir. Bu cilt tonu ilk birkaç ayda değişir. Neyse ki, milia zamanla kaybolacak.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Deri Rengi

Yeni doğan bebek ne zaman toparlanır, toparlanırken ne gibi değişikliklere uğrar işte tam da bu soruların cevabını vermekteyiz. Yeni doğmuş bir bebeğin ten rengi zamanla değişir. Bu doğumdan sonra normal bir durumdur çünkü kan önce bebeğin çekirdek organlarına hücum etmeye başlar. Nedeni ne olursa olsun, doğal süreci anlamak ve çocuğun görünümünü benimsemek önemlidir.

Yeni doğan bebeğin ten rengi, iç vücut değişikliklerinin bir yansımasıdır. Bu nedenle, yenidoğanlarda farklı cilt koşullarının belirtilerini tanımak ve bunları erkenden tespit etmek ve tedavi etmek için gerekli adımları atmak önemlidir.

  • Hayatının ilk yılında kırmızı bir bebeğe sahip olmaktan kaçınmak isteyeceksiniz!

Doktor Kontrolleri

Yeni doğan bebeğinizin doğumundan sonra ilk doktor ziyareti sağlıklı bir bebek muayenesidir. Bu ziyaret sırasında doktor, yenidoğanın refleksleri, oksijen seviyeleri ve ağırlığı gibi şeyleri kontrol edecektir. Ayrıca, doğum sürecinden bakteri bulaşmadığından emin olmak için bebeğinizin gözlerini kontrol edecektir.

  • Yenidoğan bebeğiniz muhtemelen iki haftalık işarette doğum ağırlığına geri dönecektir. Bebeğiniz bu dönemde aşı olmayacaktır.

Beslenmesi

Yeni doğan bebek ne zaman toparlanır? Sağlıklı bir yenidoğan doğumdan sonraki ilk yedi gün içinde kilo almalıdır. Yiyecekleri almak ve yutmak için gereken koordinasyondan yoksundur. Ayrıca, büyük bebekler çok fazla sıvı ile doğarlar. Bu nedenle, doğumdan sonra bir miktar ons kaybedebilirler. Prematüre bebeklerin çoğu ilk iki hafta içinde kilo alacak olsa da, yenidoğan bebeğinizle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Amerikan Pediatri Akademisi, yeni doğmuş bir bebeğin doğum ağırlığını yedi ila 10 gün içinde geçmesini önermektedir. Bu, yaşamın ilk altı ayı boyunca her hafta dört ila yedi ons kazanmaları gerektiği anlamına gelir. Kaiser Permanente Kuzey Kaliforniya tıp merkezlerinde yapılan bir araştırma, tüm bebeklerin yaklaşık yarısının doğumdan sonraki dokuz veya 10. günde doğum ağırlığının üzerinde olduğunu buldu. Bu, bebeğin doğum ağırlığını geri kazanacağı anlamına gelir.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Hazır Mama Kullanımı

Birkaç basit adımı takip ederek formülü hazırlayabilirsiniz. Hazırlamadan önce yüzeyin temiz olduğundan emin olun, ellerinizi yıkayın ve kapağı tekrar kutunun üzerine koyun. Açtıktan sonra dört hafta içinde hazırlayın. Kullanmadan önce suyu kaynatmalı ve tamamen soğumasını sağlamalısınız. Soğuduktan sonra biberonu bebeğin mamasıyla doldurun ve doldurmak için güvenli su ekleyin.

Mikrodalga kullanıyorsanız, hazırlanan mamayı bebeğinize vermeden önce ısıtın. Hazırlanan formülü ne kadar uzun süre dışarıda bırakırsanız, zararlı bakteri üreme riski o kadar yüksek olur. Hazırladığınız mamayı mikrodalgada ısıtırsanız, bebeği iki saat içinde beslemeye özen gösterin. Soğutmayın. Sıkı bir programınız varsa, formülü iki saat içinde kullanın.

İlk Banyosu, Nasıl Yıkayacağınızı Biliyor Musunuz?

Yeni doğan bebeğinizi nasıl düzgün yıkayacağınızı biliyor musunuz? Bu, kızarıklıklardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Yenidoğanların çok fazla kıvrımı ve kıvrımı vardır ve onları yıkarken nazik olmanız gerekir. Bebeği her zaman köpürtmeyi ve bunu yaparken yakından izlemeyi unutmayın. Ardından, vücutlarını temizlemek için yumuşak bir sabun kullanın. Ellerini, boynunu ve gövdesini nazikçe ovalayın. Gözlerinden kaçınmayı unutmayın!

Yeni doğan bebeğinize banyo yaptırmak çok fazla zaman gerektirmez ve beslendikten hemen sonra veya bebek aç veya yorgunken yapılmamalıdır. Banyo odasının sıcak olması önemlidir. Banyoya başlamak için gerekli tüm malzemeleri toplayın: ılık su, 2 temiz havlu, temiz bir bez, pamuk ve sabunlu bir bez. Suyun ılık olduğundan ve her şeyin iyice karıştığından emin olun.

Bebeğinizi yıkamadan önce leğeni hizalayın veya bir havluyla batırın. Bu, suyu daha az kaygan hale getirecek ve kazara kaymaları önleyecektir. Banyo yaparken daima bir elinizi bebeğinizin üzerinde tutun. Çocuğunuzu banyo yaparken asla başıboş bırakmayın. Yakınlarda bir havlu bulundurmak da en iyisidir. Yenidoğan bebeğinizi yıkadıktan sonra, cildini her zaman iyice kuruladığınızdan emin olun. Hızlı bir temizlik için yumuşak, nemlendirici bir sabun kullanmayı deneyin.

Göbek Bağı Bakımı

Birçok ebeveyn, yeni doğan bebekleri için göbek kordonu bakım sürecine nasıl uygun şekilde hazırlanacağından emin değildir. Bazı pediatristler kütüğü temizlemek için ovma alkolü kullanılmasını tavsiye ederken, çoğu pediatrist kordon kütüğünün yalnız bırakılmasını tavsiye eder. Bunun nedeni, alkolün kordonu bebeğin vücudundan ayırmaya yardımcı olan sağlıklı bakterileri öldürmesidir. Ebeveynler bunun yerine kordonun kütüğünü nazikçe yıkamalı ve ardından havayla kurumasına izin vermelidir. Ebeveynler ayrıca güdük ile teması önlemek için bebeğin bezini kordonun altına indirebilir.

Kordon bölgesini temiz tutmak için önce güdük çevresini bebek mendili veya yumuşak sabun ve su ile temizlemelisiniz. Kordon düştükten sonra bebeği süngerle yıkamak güvenlidir, ancak sadece bebek en az bir aylıksa. Bu şekilde kordona idrar veya dışkı ulaşamaz. Bebeğin bezini sık sık değiştirmek de idrar veya dışkının güdüğe temas etmesini önlemenin iyi bir yoludur. Kan fark ederseniz, bebeğinizin hasta olmadığından emin olmak için sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

Daha sonra, kablo mümkün olduğunca sık temiz havaya maruz bırakılmalıdır. Bu, kablonun tabanının kurumasına yardımcı olacak ve düşmesi için gereken süreyi azaltacaktır. Yanında bir oyuk bulunan özel yenidoğan bebek bezlerini de kullanabilirsiniz. Normal bir bebek bezi kullanıyorsanız, kablosunun kuru kalması için aşağı katladığınızdan emin olun. Kordonu mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmak önemlidir.


Bebek Masajı

Birçok aile yeni doğan bebeğine günlük masaj yaptırırken, yenidoğanın cilt bariyerinin tam olarak gelişmediğini ve masaj sırasında uygulanan maddelere tepki gösterebileceğini akılda tutmak önemlidir.

Bebek masajına başlamak için en iyi zaman, bebeğin aşırı yorgun veya aç olmadığı beslemeler arasıdır. Tüm ihtiyaçların karşılandığından emin olun, çünkü yenidoğan banyo veya beslenmeden sonra daha rahat ve sakin olacaktır. Ayrıca bebeğin çok üşümemesi için eski çarşafları da kullanmalısınız. Banyo, sıcaklık genellikle sıcak olduğu için başlamak için en iyi yerdir. Masaja başlamadan önce ılık bir banyo yapmak da odayı ısıtmak için iyi bir fikirdir.

Masaja başlamak için başka bir zaman, bebeğin hayatının ilk birkaç günüdür. Masaj yemek borusu sfinkteri üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olur ve öğrenme için çok önemli olan bebeğin uyanıklığını artırır. Araştırmalar, 8 dakikalık bir masaj alan 4 aylık çocukların görsel-işitsel alışkanlık içeren görevlerde daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Okul öncesi çocuklar bile masajdan sonra daha iyi tepki verir.

Alt Temizliği

Çocuğunuzun poposu kırmızıysa veya şişmişse, atmanız gereken ilk adım onu ​​yıkamaktır. Bunun yerine, bebeğinizin üzerine yeni bir bez koymadan önce vücut atıklarını ılık suyla çıkarın ve kurulayın. Bezini sık sık değiştirerek göz kulak ol ve hala ıslak olduğunu fark edersen hemen bir doktora git.

Gaz Sancısı

Neyse ki, çoğu bebek gaz ağrısından kendi kendine iyileşir. Sorunlu vakalar yakında geçmişte kalacak. Bu yazıda, yenidoğanlarda gaz ağrısının en yaygın nedenlerinden bazılarına bakacağız.

Emzirirken, bebeğinize gaza neden olan herhangi bir yiyecek vermekten kaçının. Kuru balık ve baharatlı et yemekleri yaygın suçlulardır. Tüm bu yöntemler, gazdan daha hızlı kurtulmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin gazının tekrar çıktığını fark ederseniz, yavaş akan bir meme ucuna geçin.

Hıçkırık

Yeni doğan bebeklerde hıçkırıkların yaygın bir nedeni aşırı beslenmedir. Hıçkırık belirtilerini önlemek için ebeveynler, bebek ağladıktan hemen sonra yemek vermekten kaçınmalıdır. Bebeği çok hızlı veya çok yavaş beslemekten kaçınmak da önemlidir.

Yeni doğan bebeğinizi başı biraz yukarıda olacak şekilde tutun ve yukarı ve aşağı sıçramaktan kaçının. Bunun nedeni, yüksek enerjili oyunların diyafram spazmı yapmasına ve hıçkırıklara neden olabilmesidir. Ayrıca yerçekimi sütün sindiriminde büyük rol oynar, bu nedenle bebek beslenirken başı biraz yüksekte olmalıdır. Başı dik tutmak, yerçekimini vücutla çalışmaya teşvik ederek hıçkırıkları önler.

Bir ebeveyn olarak, her hıçkırık geçirdiğinde bebeğe göz kulak olmanız gerekir. Hıçkırıklar çok şiddetli olmadığı sürece, sonunda gidecekler. Bununla birlikte, bebeğiniz sık sık hıçkırıyorsa, bir çocuk doktoruna danışmak isteyebilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde hıçkırıkları durdurmanın ilk yöntemlerinden biri, yatıştırıcı cilt bakım ürünlerinin kullanımını içerir. Mustela Bebek Yağı gibi bebek yağı ürünleri, bebeği sakinleştirmeye ve hıçkırıkları önlemeye yardımcı olmanın harika bir yoludur. Alternatif olarak, bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak için papatya gibi uçucu yağlar da kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Toparlanır 2022

Tırnak Bakımı

Yeni geleninizin tırnakları için endişeleniyorsanız, endişelenmeyin! Bebek tırnakları çok hızlı uzar ve çok sık kesilmesine gerek yoktur. Uçları en az ayda bir kesebilirsiniz, ancak tırnak bakımının en önemli kısmı bebeğin tırnaklarını temiz ve kısa tutmaktır. Tırnak makası veya yumuşak bir zımpara tahtası kullanabilirsiniz.

Yeni doğan bebek tırnak bakımından ne zaman iyileşir? Cevap, bebeğinize uyguladığınız tırnak bakımının türüne bağlıdır. Bebeğinizin tırnaklarının oldukça hızlı uzadığını unutmayın, bu nedenle onları haftada bir kesmeniz gerekecek. Ayrıca bir bebek tırnak makası kullanmalısınız.

Bebek tırnakları çok hızlı uzarken, enfeksiyonu önlemek için onları düzgün bir şekilde kesmek önemlidir. Bebek tırnak makası veya makas kullanın ve kenarları bir zımpara tahtası ile pürüzsüz hale getirin. Bebeğinizin tırnaklarını, onları rahatsız etmemek için uyurken kesmeye çalışın. Yanlışlıkla parmağını keserseniz, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız önemlidir. Ardından tekrar tırnak bakımı işlemine başlayabilirsiniz.

Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Bebek Nasıl Sosyalleşir 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu