Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebekler Neden Sürekli Gerinir? 2022

Yeni doğan bebekler neden gerilir? Birçok ebeveyn merak ediyor. Cevap şartlara göre değişir. Formül sütü değişiklikleri veya emzirmeden biberonla beslemeye geçiş dahil olmak üzere birkaç olası neden vardır; Cerebral Palsy. Bebeğin sürekli esnemesinin nedeni bilinmemektedir, ancak herhangi bir tıbbi durumu ekarte etmek için bir doktora gitmek iyi bir fikirdir.

Bebeklerde Kasılma Neden Olur

Doğum yaklaştıkça, bir kadın genellikle Braxton Hicks olarak adlandırılan kasılmalar yaşayacaktır. Bebekler kasılma doğum sürecinin bir parçasıdır ve bebeğin doğum kanalından çıkabilmesi için rahmin kalınlaşmasına ve gerilmesine neden olur.

Bir kadının vücudu doğum yapmak üzere tasarlanmıştır ve pelvis şekli, güçlü kaslar ve hormonlar, bir bebeği dünyaya getirmeye yardımcı olmak için birlikte çalışır. Yeni doğan bebekler neden gerilir, doğum uzun sürmese de kasılmalar sürecin ortak bir parçasıdır. Tipik olarak, bir kadının vücudu, doğum tarihinden sekiz ila on dört saat önce kasılmalar yaşayacaktır. Bununla birlikte, kasılmaların her zaman acıtmadığını not etmek önemlidir – bunlar aslında vücudunuzun doğum için hazırlanma şeklidir.

Kasılmalarınızın gerçek doğumdan mı yoksa yanlış bir doğumdan mı kaynaklandığından emin değilseniz, rahmi parmaklarınızla izleyebilirsiniz. Rahim yumuşak ve kolayca girintili hissetmelidir. Yeni doğan bebekler neden gerilir, bir kadının rahmi kasılma sırasında sertleşir ve gerilir ve aralarındaki süre size kasılmaların ne sıklıkta olduğunu söyleyecektir. Kasılmaların ne kadar sürdüğünü öğrendikten sonra tekrar saymaya başlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekler Neden Sürekli Gerinir?

Bebeklerde Kasılmaya Sebep Olabilecek Bazı Hastalıklar

Prematüre bebekler, olgun akciğer veya vücut ısısı eksikliği gibi doğum komplikasyonlarından muzdarip olma riski altındadır. Tam süreli hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer. Bebek, hamileliğin erken bir döneminde doğar ve prematüre olması nedeniyle bazı hastalıklara yakalanma riski yüksektir.

Cerebral Palsy

Celebral palsy en yaygın nedenlerinden biri karmaşık bir doğum ve doğumdur. Celebral palsy bebeklerin beyinlerinin rahimde düzgün gelişmesini engelleyen solunum veya damar sorunları da olabilir. Yenidoğan da doğumdan sonraki ilk dakikalarda periyodik olarak puanlanır. Düşük Apgar puanları, bir sorun olabileceğine dair bir uyarı işaretidir.

Yeni doğmuş bir bebeğin her zaman gerilmesinin bir başka nedeni de hipotoni adı verilen bir bozukluktur. Hipotoni, beyin ve sinirlerin kas tonusunu gerektiği gibi kontrol etmemesi anlamına gelir. Bu, gelişimsel gecikmelere yol açan zayıf kaslarla sonuçlanır.

Çocuğunuzda hafif ila orta dereceli Celebral palsy varsa, evinizin rahatlığında 7 esneme egzersizi yapabilirsiniz. Her esnemeyi 30 saniye basılı tutun. Az önce düzelttiğiniz bacağa doğru öne doğru eğin. Ayağın ucunda durun ve topuğu aşağı bastırın. Bunu gerektiği kadar tekrarlayın. Çocuğunuzun hareket düzeninde bir değişiklik fark ederseniz, bir terapiste danışmak isteyebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekler Neden Sürekli Gerinir?

Tetani

Kuzey Amerika’da yenidoğanlarda tetani nadirdir, ancak gelişmekte olan ülkelerde neonatal tetani daha yaygındır. Yenidoğan tetanosu, doğum sırasında bebek kirli koşullara maruz kaldığında bakteriyel toksine dönüşen bir enfeksiyondan kaynaklanır. Tetani bakterileri çoğalarak kaslardaki sinir uçlarına zarar verir. Bu toksin derideki sinir uçlarına bağlandığında, kaslar sertleşir ve dışarıdan gelen girdilere karşı aşırı duyarlı hale gelir. Tüm vücutta spazmlar meydana gelebilir ve giriş yarasının yakınındaki bölge tetani karşı özellikle hassas olabilir.

Bu hastalık 1 aylıktan küçük bebekleri etkiler ve Clostridium tetani adı verilen bakterilerden kaynaklanır. Hastalıktan sorumlu bakteri, gram pozitif çubuk şeklinde spor oluşturan bir organizma olan Clostridium tetani’dir.

Mora Refleksi

Mora refleksi, belirli gelişim aşamalarında ortaya çıkan ve kaybolan ilkel reflekslerden biridir. Bu gelişim aşamasının ötesinde bir refleks varsa, bir CNS arızası olduğunu gösterir. Mora refleksi, yarı dik bebek, tonik boyun ve düşen kafa ile ortaya çıkar. Refleks, üst ekstremitelerin simetrik bir şekilde uzatılması ve kaçırılması ve ardından fleksiyondur. Asimetrik bir Mora refleksi, kırık bir klavikula veya brakiyal pleksus anlamına gelebilir.

Mora refleksi aktif olduğunu gösteren belirli sinyaller vardır. Yeni doğmuş bir bebek uykudan sıçrar ve ayaklarını veya kollarını gerer. Bu refleks sayısız bebek maymunu kurtardı. Bu refleks 28. gebelik haftasından itibaren mevcuttur. Genellikle yaklaşık 30 saniye sürer. Bazı durumlarda, yeni doğmuş bir bebek uzun bir süre sonra bile bu refleksi göstermeye devam edecektir.

Zayıf bir Mora refleksinin başka belirtileri de vardır. Bu nedenle, yeni doğan bebeklerinde Moro refleksinin zayıfladığını veya olmadığını fark ederlerse ebeveynlerin tıbbi yardım almaları önemlidir. Semptomlar devam ederse, bir çocuk doktoruna danışma zamanı.

Yeni Doğan Bebekler Neden Sürekli Gerinir?

Reflü

Yeni doğmuş bir bebek ilk kez ağlamaya başladığında sorabileceğiniz en büyük sorulardan biri neden sürekli esnedikleridir. Düz bir kafaya ve sıkı kaslara sahip olmak, yenidoğanın birçok görevi yerine getirmesini engeller. Bu nedenle, bebeğiniz sürekli ağlıyorsa, muhtemelen tıbbi bir durumu vardır. Nedenini ve tedavisini öğrenmek için bir doktora danışın.

Yeni doğan bebekler aç olduklarında esneme eğiliminde olsalar da ağlamıyorlarsa endişelenmenize gerek yok. Bebeğiniz uzun süre esniyorsa ve ağrının kaynağına ulaşamıyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Bu hastalık, bir bebeğin yemeği, beslendikten sonra yemek borusundan geri döndüğünde ortaya çıkar.

Bu gibi sizleri Bebek Bakımı kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Bebeğin İlk Banyo Suyuna Ne Konur 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu