Bebek Bakımı

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır? 2022

Yeni Doğmuş Bebek Bakımı

Yeni doğmuş bir bebeğe yıkarken yumuşak bir sabun kullanmalı ve bebeğinizin gözüne sabun kaçmamasına özen göstermelisiniz. Yıkamaya yukarıdan aşağıya ve önden arkaya doğru başlayın, bebeğin yüzündeki kuru mukusu temizlediğinizden emin olun.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır? 2022

Yenidoğan Nasıl Beslenmeli?

Yeni doğmuş bir bebeğe gazını çıkarmanın birçok yolu vardır, ancak hiçbiri diğerleri kadar etkili değildir. Tüm yöntemler, gaz çıkarma bezinin kullanılmasını ve bebeğin sırtına hafif bir okşama hareketi yapılmasını gerektirir. Bu yöntemler arasındaki temel fark, bebeğin gaz çıkarırken nasıl tutulduğudur.

Beslerken, bebeği her memeyi değiştirdiğinde gazını çıkarmak önemlidir. Bebek geğirmiyorsa, başka bir beslenmeye geçme zamanı.

Bebeği Nasıl Emzirmeliyim?

Tükürme normaldir ve birkaç dakikadan fazla sürmemelidir, ancak bazen bunun kusma olmadığını ve bir sağlık sorununun işareti olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu durumlarda, tıbbi yardım almalısınız. Yeni doğmuş bir bebekte tükürme oluşumunu en aza indirmenin bazı yolları vardır. Bebeğin midesinde hava birikmesini önlemek için beslemeden önce sık sık gaz çıkarmayı deneyin.

Yeni doğmuş bir bebeğe biberonla veya emzirirken yavaşça beslemeye çalışın ve meme uçlarının hareket ettiğinden emin olun. Bebeğinizi sert oyunlara maruz bırakmaktan kaçının. Alternatif olarak, çocuğunuzun beslenirken yediği süreyi azaltmak için emzik kullanabilirsiniz.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır 2022

Yenidoğan Bebek Banyosu

Yeni doğmuş bir bebeğe yeterince yemek yiyip yemediğini izleme bebeğin günlük rutininin en önemli unsurlarından biri, yeni doğan bebeğinizin yeterince içip yemediğini izlemektir. Yakında yeni doğmuş bebeğinizin dolu olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenecek olsanız da, izlenmesi gereken işaretler de vardır.

Yeni bir bebeğin bağırsak hareketleri ve bebek bezi çıkışı, yeterince su içip içmediğinin çok önemli göstergeleridir. Yavaş büyüme veya düşük bebek bezi çıktısı da arayabilirsiniz. Yetersiz mandal, dil veya dudak bağı veya düşük kolostrum alımı, potansiyel beslenme sorunlarının işaretleridir. Bu işaretleri fark ederseniz, kendiniz veya bebeğiniz için danışmanlık alın.

Bebeklerde Gaz Sancısı

İzlemeniz gereken en önemli işaretlerden biri, yeni doğan bebeğinizin açlık ipuçlarıdır. Bebekler acıktıklarını ağlamadan önce size söyleyebilirler. Bu ipuçlarını dinlemeyi öğrenmek, bebeğinizin beslenme alışkanlıklarını izlemenin ilk adımıdır. Bebeklerin çok hızlı veya çok yavaş beslenemeyeceğini unutmayın.

Düzenli kilo alımı, doğru beslenmenin bir başka iyi göstergesidir. Yeni doğmuş bir bebeğe günde ortalama 0,5 ila 1 ons kazanır. Bu süre zarfında, sürekli kilo alımı görmeli ve bebeğinizin bol miktarda ıslak bez aldığından emin olmalısınız. Bebeğinizin ağırlığı altı ila sekiz ons arasında olmalıdır.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır 2022

Yazın Yeni Doğan Bebek Bakımı

Bebeğinizin yeterince uyuyup uyumadığını izleme bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, yeni doğan bebeğinizin uyumaya yetip yetmediğini izlemek, sağlıkları için çok önemlidir. Yeni doğmuş bir bebeğe zamanlarının yaklaşık %70’ini uykuda geçirirler ve sadece ara sıra uyanırlar. Genellikle uyku sorunları geçicidir veya altta yatan bir durumun sonucudur.

Tipik bir bebek uyku döngüsü yaklaşık 90 dakika sürer ve daha büyük çocukların “uyanma” ve “uyku-uyanma” döngüleriyle yakından ilişkilidir. Ortalama bir yetişkin uyku döngüsü doksan dakikadır ve zamanın yüzde yirmi ila yirmi beşi REM’dir. Bir bebeğin uyku döngüsü ilk dokuz ayda sadece 50 dakikadır ve uykunun son yarım saati REM dışıdır. REM uykusu bebek gelişimi için çok önemlidir.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır 2022

Bebeğinizin İlk Kontrolü

Monitör alarmları, bebeğiniz uyurken alarm çalabilir, ancak muhtemelen yanlıştır. Sonuç olarak, ebeveynlerin acil servise gitmesi veya gerekli olmayan testlerden geçmesi gerekebilir. Ancak apneyi ABÖS ile ilişkilendiren hiçbir kanıt yoktur. Çocuğunuzu izlerseniz, gereğinden fazla stres, endişe ve depresyona neden olabilir.

Bazı bebekler, yaşamlarının ilk birkaç haftasında bir gece uykusunda gerileme yaşayabilirler. Bazen sallanarak uyumak bazı bebeklerde dört aylıkken çalışmayı bırakır.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılır 2022

Yatma Pozisyonu

Yeni doğan bebeğinizi göbek bağı anız düşmeden yıkarken, belirli yönergeleri uyguladığınızdan emin olun. İlk olarak, yenidoğanın vücut ısısını çok çabuk kaybettiğini unutmayın. Bu nedenle, ona beş ila on dakikalık kısa bir banyo vermeyi hedeflemelisiniz. Ayrıca temizlik için bebek bezi kullanmalısınız. Bebeğiniz sünger banyosuna hazır olduğunda onu düz bir yüzeyde nazikçe yıkayabilirsiniz.

Bir sonraki adım, tercihen sabah veya akşam onu ​​yıkamaktır. Yenidoğanlar çok fazla yıkama gerektirmese de, haftada en az iki ila üç kez veya göbek kordonu kütüğü düşene kadar süngerle yıkanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu