Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebek

Yenidoğan bebek bakımı için gerekli temel bilgilerin bir listesi bulunmaktadır. Bebeğinizin hayatının ilk ayı sağlık ve esenlik açısından en önemli olanıdır. Beslenmeden uyumaya kadar bebeğinizin hayatının her yönüyle ilgilenmelisiniz. Yeni bebek sahibi oldunuz, ama dert etme, ne zaman bunalmış hissediyorum doğal. Bazı şeyleri unutmak tamamen normaldir. Sadece en iyi mümkün olduğunca normal yeni doğmuş bebek bakımı rutin tutmaya çalışın.

Bebek Bakımı

Bebekler hassas hissederler. Yenidoğan bakımı için özel kurallar yoktur, ancak dokunuşunuzdan yararlanabilmeleri için onlarla ekstra özen göstermelisiniz. Yenidoğanların tam olarak gelişmiş boyun kaslarına sahip olmadıklarını unutmayın, bu yüzden onları taşıdığınızda veya aldığınızda daima başlarını destekleyin. Bunu yapmak için en iyi zaman, bebeğin en rahatlayacağı banyodan hemen önce. Ayrıca, aşırı ağlama önlemek için önemlidir. Bebeğiniz ağlamaya başladığında veya huzursuz olduğunda, onu yatıştırmak için gerekli adımları atın.

Yenidoğan bebeğinize bakmayı öğrenirken, bir çocuk doktoruna ve diğer sağlık uzmanlarına danışmayı düşünün. Hem doktorlar ve çocuk doktorları, yeni doğan bakımı tartışmak için mutlu olduğunu ve herhangi sorulara cevap için çok mutlu olacak. Herhangi bir açıdan emin değilseniz, Yenidoğan bakımı sağlığı kursuna katılın. Bu sizi olası tüm senaryolara hazırlayacak ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuzla bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, yeni doğan bebeklerin ilk ay boyunca yardıma ihtiyacı var!

Gazını Çıkarma

Her emişten sonra bebeğin gazını çıkarmak gerekir. Bebeğin gazını çıkarmak için onu geğirmek gerekir.
Bebeğe bazı pozisyonlarda yardım etmeli:

Bebeği omzunuza dik bir konumda tutarak sırtına vurmak,
Yüzünü kucağına koy ve sırtını sıvazla,
Onu sırt üstü yatırın, kucağınızda oturma pozisyonunda tutun,
Bebeğin gazı serbest bırakmasına yardımcı olan bir başka pozisyon da pedal çevirme hareketidir. Bebeğin bacaklarını ellerinizle tutarsanız ve bisiklet sürüyormuş gibi çevirirseniz, gazı serbest bırakmak kolay olacaktır.

Yenidoğan Bebek Bakımı

Emzirme

Her iki memeyi de aynı süre boyunca emzirmek idealdir. Ama bu her zaman olmaz. Bebek bir seferde bir memeyi emerse, bir dahaki sefere diğer taraftan emzirilmesi gerekir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlıdır ve bebekte tokluk hissine neden olur. Bu nedenle, onun için bir meme emmek yeterli olabilir. İlk 4-6 ayda günde yaklaşık 10-12 kez emmesi ve geceleri beslenmesi normaldir. Emziren bir bebeğe su vermek gerekli değildir. Meyve püresi ve pirinç yemi gibi Ekim gıdaları 6 ay sonra verilmelidir

Alt Alma – Değiştirme

Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin. Bebek bezi beslenmeden önce kirliyse veya bebek huzursuz ise, bebeğinizin bezini değiştirin. Bağırsak hareketleri beslenme ile artar, Bu nedenle Beslendikten sonra bebeğinizin Poposunu değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin kıçını ıslak Pamuk yünü ile silebilir ve çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Hazır bezler seyahatlerinizde kullanışlıdır. Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya kirli bir bez uzun süre ( 3-4 saat ) kalırsa, bebek bezi Döküntülerine neden olur. Bu durumda, bebeğin cildine uygun bebek bezi döküntüsü kremini uygulayabilirsiniz. Bebeklerin Zeminlerini önden arkaya temizlemek gerekir.

Göbek Bakımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu